Afrykańskie dzieci otrzymają szczepionkę przeciwko malarii o wartości 3 funtów, która może potencjalnie wykorzenić tę chorobę w ciągu dziesięciu lat.
Pierwsze dawki szczepionki R21, opracowanej przez zespół z Uniwersytetu Oksfordzkiego, zostaną dzisiaj podane dzieciom poniżej drugiego roku życia na Wybrzeżu Kości Słoniowej i jutro (wtorek) w Sudanie Południowym.
Stanowi to kulminację 30-letnich badań nad szczepionką przeciwko malarii, która zabija ponad 600 000 ludzi rocznie – większość z nich w Afryce i 80 procent w wieku poniżej pięciu lat.
Instytut Serum, który produkuje szczepionkę, wykonał już 25 milionów dawek i ma możliwości zwiększenia produkcji do 100 milionów rocznie.
Jedyna inna szczepionka przeciwko malarii, szczepionka o nazwie RTS,S, została wprowadzona na początku tego roku, ale jest dwukrotnie droższa i ograniczona ograniczeniami produkcyjnymi.
Afrykańskie dzieci otrzymają szczepionkę przeciwko malarii za 3 funty, która może wykorzenić malarię w ciągu dziesięciu lat
Pierwsze dawki szczepionki R21 opracowanej przez zespół z Uniwersytetu Oksfordzkiego zostaną podane dzisiaj dzieciom poniżej drugiego roku życia na Wybrzeżu Kości Słoniowej i jutro (wtorek) w Sudanie Południowym.
„W końcu widać świat wolny od malarii” – powiedział dziennikowi Sunday Times Adar Poonawalle, dyrektor naczelny Serum Institute w Indiach.
„Koszty są absolutnie kluczowym pytaniem. Gdyby to była szczepionka za 10 dolarów (7,90 funtów), po prostu o tym zapomnijcie – nie moglibyście dotrzeć do takich krajów, jakie mamy, ponieważ budżety na to po prostu nie pozwalają”.
Oczekuje się, że piętnaście krajów w Afryce, w tym Republika Środkowoafrykańska, Demokratyczna Republika Konga, Czad, Ghana, Mozambik, Uganda, Burkina Faso, Burundi i Nigeria wprowadzą szczepionkę do końca roku.
Kolejnymi 15 krajami ma pójść w ich ślady.
Nowa szczepionka – finansowana przez Gavi, globalny sojusz organizacji charytatywnych na rzecz szczepień, Światową Organizację Zdrowia i rządy, w tym Wielką Brytanię – została zatwierdzona dla dzieci do trzeciego roku życia.
Sir Adrian Hill, dyrektor Instytutu Jennera w Oksfordzie, był zaangażowany w opracowanie zarówno szczepionki Astra-Zeneca Covid, jak i nowego szczepionki na malarię.
Powiedział: „Pracuję nad szczepionkami na malarię od 1994 r. Długo na to czekano, ale w końcu oto jesteśmy.
„Po raz pierwszy, naprawdę w ciągu ostatnich kilku lat, zwalczanie zaczyna wyglądać naprawdę wiarygodnie.
Szczepionka na malarię dociera do Sudanu Południowego. Oczekuje się, że do końca roku wprowadzi ją 15 krajów w całej Afryce, w tym Republika Środkowoafrykańska, Demokratyczna Republika Konga, Czad, Ghana, Mozambik, Uganda, Burkina Faso, Burundi i Nigeria
„Myślę, że to wszystko jest wykonalne, nie w ciągu najbliższych pięciu lat, ale może w ciągu najbliższych 10 lat”.
W badaniach wykazano, że szczepionka jest aż do 79% skuteczna w zapobieganiu najbardziej śmiercionośnemu szczepowi malarii – i najpowszechniejszemu w Afryce – u małych dzieci.
Działa poprzez atakowanie pasożyta wywołującego chorobę.
Oczekuje się, że w nadchodzących tygodniach rozpoczną się badania sprawdzające, czy lek jest skuteczny u kobiet w ciąży.