Czy zdarza Ci się słyszeć dzwonienie w uszach?
Cóż, farmaceuta ujawnił 11 popularnych leków, które mogą wywoływać nieprzyjemne uczucie zwane szumem w uszach.
Schorzenie to, na które cierpi ponad 50 milionów ludzi w USA, jest objawem kilku schorzeń, takich jak urazy ucha, zatkanie woskowiny czy utrata słuchu związana z wiekiem.
Czasami hałas występuje w jednym lub obu uszach i najczęściej opisuje się go jako dzwonienie, ale może również objawiać się szeregiem dźwięków, w tym brzęczeniem, rykiem i gwizdaniem.
Chociaż nie ma na to lekarstwa, farmaceutka Ayesha Gulzar twierdzi, że można zrobić wiele, aby zmniejszyć jej skutki, zaczynając od sprawdzenia, jakie leki się przyjmuje.
Wyjaśnia: „Niektóre leki powodują szum w uszach, który może być tymczasowy lub rzadko trwały i zależy od różnych czynników.
„Do powszechnych leków ototoksycznych (leków, które mogą mieć toksyczne działanie na uszy) należą antybiotyki, leki przeciwbólowe, leki na ciśnienie krwi, leki przeciwdrgawkowe (leki przeciwdrgawkowe) i inne”.
Pierwszym na liście leków wywołujących szumy uszne pani Gulzar jest Tylennol (acetaminofen), który jest najczęściej stosowany w leczeniu drobnych bólów.
Farmaceutka Ayesha Gulza ujawniła 11 leków, które mogą wywoływać nieprzyjemne uczucie zwane szumem w uszach. Choroba ta dotyka ponad 50 milionów ludzi w USA
Ostrzega, że długotrwałe stosowanie leku przeciwbólowego może powodować problemy ze słuchem.
Badania wykazały, że w niektórych przypadkach lek może nawet powodować utratę słuchu, szczególnie gdy jest stosowany w dużych dawkach i u młodszych osób.
Dzieje się tak dlatego, że może wyczerpać ochronny przeciwutleniacz w uchu wewnętrznym zwany glutationem, czyniąc ucho bardziej podatnym na uszkodzenia spowodowane hałasem i innymi czynnikami.
NLPZ mieszczą się w tym samym przedziale, a pani Gulzar twierdzi, że aspiryna i ibuprofen są najgorszymi przestępcami, ponieważ powodują przejściowy szum w uszach, jeśli są stosowane w dużych dawkach.
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek iframe.
Następnie pani Gulzar porusza kwestię leków przeciwdepresyjnych. Chociaż czasami stosuje się je w leczeniu szumu w uszach, twierdzi, że „donoszono również, że powodują one lub nasilają szumy uszne u osób, u których występowały wcześniej objawy”.
Wyjaśniając, dlaczego tak się dzieje, mówi: „Badania sugerują, że serotonina może zaostrzać szumy uszne.
„Oznacza to, że selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), rodzaj leku przeciwdepresyjnego zwiększającego poziom serotoniny (substancji chemicznej w mózgu regulującej różne funkcje, takie jak nastrój i funkcje poznawcze), mogą pogorszyć szum w uszach”.
Do najpopularniejszych trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych i SSRI stosowanych w leczeniu objawów związanych z szumem usznym należą Zoloft, Lexapro i Prozac.
Leki przeciwpadaczkowe mogą mieć podobny wpływ na słuch, ponieważ mogą mieć bezpośredni toksyczny wpływ na ucho wewnętrzne, zjawisko zwane „ototoksycznością”, które uszkadza delikatne komórki rzęsate odpowiedzialne za słuch.
Może to objawiać się szumem w uszach, zmniejszoną zdolnością słyszenia i problemami z równowagą, w zależności od ciężkości uszkodzenia.
Według pani Gulzar ototoksyczność leków przeciwpadaczkowych (AED) jest spowodowana opóźnioną transmisją sygnału między neuronami (komórkami przekazującymi sygnały w całym organizmie) a neuroprzekaźnikami (przekaźnikami chemicznymi przenoszącymi wiadomości między nerwami).
„Te skutki uboczne mogą być tymczasowe, długotrwałe lub nieodwracalne”.
Przechodząc do kolejnego leku, na który należy zwrócić uwagę, pani Gulzar zaznacza, że leki przeciwmalaryczne częściej powodują szumy uszne, jeśli są przyjmowane w dużych dawkach przez dłuższy czas.
Krótkotrwałe stosowanie rzadko powoduje szum w uszach, ale może wystąpić. Leki przeciwmalaryczne najczęściej kojarzone z szumem usznym to chinina, hydroksychlorochina (Plaquenil) i chlorochina.
Chociaż benzodiazepiny, takie jak Xanax i Valium, są stosowane w leczeniu kilku schorzeń, w tym zaburzeń lękowych i paniki, mogą wywołać szum w uszach, jeśli zostaną nagle odstawione.
Dzieje się tak dlatego, że leki mogą zakłócać normalne ścieżki nerwowe zaangażowane w percepcję słuchu, co prowadzi do percepcji dźwięków dzwonienia w uszach.
Ten objaw odstawienia występuje najprawdopodobniej u osób, które przyjmowały leki przez dłuższy czas.
Według pani Gulzar lekarz może pomóc w zmniejszaniu dawki leku w ciągu tygodni lub miesięcy, aby uniknąć tego efektu ubocznego.
Chociaż benzodiazepiny, takie jak Xanax i Valium, są stosowane w leczeniu wielu schorzeń, mogą wywołać szum w uszach, jeśli zostaną nagle odstawione.
Stwierdzono również, że spora liczba leków na ciśnienie krwi powoduje przejściową lub trwałą utratę słuchu i szumy uszne.
Pani Gulzar twierdzi, że choroba ta występuje szczególnie często u osób starszych i dlatego w przypadku wystąpienia objawów należy powiadomić lekarza.
Niektóre grupy antybiotyków również należą do tej kategorii, a jednym z winowajców są aminoglikozydy stosowane w leczeniu ciężkich infekcji u osób w każdym wieku.
Ekspert ds. zdrowia zauważa: „Antybiotyki aminoglikozydowe to leki ototoksyczne, które mogą powodować utratę słuchu.
„Wpływają na ucho wewnętrzne i u niektórych osób może wystąpić szum w uszach. Pracownicy służby zdrowia będą ściśle monitorować osoby przyjmujące te leki, aby wykryć wczesną utratę słuchu”.
Do leków aminoglikozydowych niosących duże ryzyko wystąpienia szumu w uszach zalicza się amikacynę, neomycynę, kanamycynę, tobramycynę.
Chociaż są one niezbędne w leczeniu raka, badania wykazały, że powszechnie stosowane leki stosowane w chemioterapii wydają się zwiększać utratę słuchu u niektórych dorosłych i mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia.
Pani Gulzar wyjaśnia: „Leki na bazie platyny, takie jak cisplatyna oraz, w mniejszym stopniu, karboplatyna i oksaliplatyna, to główne leki chemioterapeutyczne, które mogą uszkodzić ucho.
„Jednak taksany (inna klasa leków stosowanych w chemioterapii) mogą również wpływać na słuch. Leki taksanowe obejmują Taxol (paklitaksel) i Taxotere (docetaksel).”
Zwraca uwagę na jedno badanie z udziałem 273 osób, które stosowały zarówno leki oparte na platynie, jak i zawierające taksany, i u 37 do 40 procent uczestników wystąpiły szumy uszne.
Dwa ostatnie leki, na które szczególnie zwróciła uwagę pani Gulzar, to izotretynoina (wcześniej znana pod marką Accutane) to lek doustny stosowany w leczeniu ciężkiego trądziku oraz inhibitory pompy protonowej (PPI), stosowane w leczeniu i zapobieganiu zaburzeniom żołądka.
Mówi, że obie grupy leków mogą w rzadkich przypadkach powodować szumy uszne.
„Jeśli masz jakiekolwiek objawy, zapytaj swojego lekarza o alternatywne opcje” – podsumowuje.