Strona główna zdrowie Jestem farmaceutą – oto 12 leków, których NIGDY nie należy pić z...

Jestem farmaceutą – oto 12 leków, których NIGDY nie należy pić z kawą

36
0


To kluczowy element porannych czynności większości Amerykanów: obudź się, weź leki i zrób filiżankę kawy.

Jednak zażywanie niektórych leków wraz z poranną filiżanką Joe może prowadzić do katastrofalnych skutków ubocznych i poważnych powikłań, w tym wysokiego ciśnienia krwi i niekontrolowanego krwawienia.

Farmaceuci ujawnili DailyMail.com powszechnie zażywane leki, które mogą wchodzić w interakcje z kawą i innymi napojami zawierającymi kofeinę.

Farmaceuci powiedzieli DailyMail.com, że przyjmowanie niektórych leków wraz z kawą lub innymi napojami zawierającymi kofeinę może prowadzić do poważnych skutków ubocznych

Farmaceuci powiedzieli DailyMail.com, że przyjmowanie niektórych leków wraz z kawą lub innymi napojami zawierającymi kofeinę może prowadzić do poważnych skutków ubocznych

Leki przeciwdepresyjne

Leki przeciwdepresyjne mają długą listę skutków ubocznych, a niektóre mogą nawet utrudniać picie porannej kawy.

Dr Jennifer Bourgeois, farmaceuta i ekspert ds. zdrowia w firmie SingleCarepowiedział DailyMail.com: „Kofeina może wchodzić w interakcje z tymi lekami, potencjalnie powodując niebezpieczny wzrost ciśnienia krwi”.

Starsze klasy leków przeciwdepresyjnych, takie jak leki trójpierścieniowe i inhibitory monoaminooksydazy (IMAO), uniemożliwiają organizmowi prawidłowy metabolizm kofeiny.

Zwykle kofeina jest filtrowana przez nerki w postaci moczu.

Leki te jednak zakłócają ten proces, pozostawiając kofeinę dłużej zalegającą w organizmie.

Z biegiem czasu może to prowadzić do utrzymującego się wysokiego tętna i wysokiego ciśnienia krwi.

Dr HaVy Ngo-Hamilton, konsultant kliniczny w BuzzRx i farmaceuta w Centrum Medycznym Uniwersytetu Minnesota, powiedział leki takie jak fluwoksamina, strnajgorzej wypadły pod tym względem henelzyna (Nardil), tranylcypromina (Parnate).

CDC szacuje, że jeden na 10 Amerykanów w wieku powyżej 12 lat przyjmuje leki przeciwdepresyjne, co daje łącznie około 37 milionów osób.

Nie są znane interakcje pomiędzy kofeiną a nowszymi lekami z grupy SSRI, takimi jak Zoloft, Lexapro i Prozac.

Leki OTC na przeziębienie i alergię

Szacuje się, że prawie trzech na czterech dorosłych Amerykanów stosuje dostępne bez recepty leki na przeziębienie i alergie, aby złagodzić objawy.

Wiele z nich zawiera pobudzającą pseudoefedrynę, która zwęża naczynia krwionośne w drogach nosowych, zmniejszając obrzęk i przekrwienie.

Jednak w ten sposób pseudoefedryna stymuluje komórki w mózgu odpowiedzialne za reakcję „walcz lub uciekaj”, która zapewnia nam bezpieczeństwo, gdy jesteśmy zagrożeni.

Dr Ngo-Hamilton twierdzi, że picie kawy jednocześnie może zaostrzyć te objawy i sprawić, że poczujesz się roztrzęsiony i niespokojny.

Wskazuje na leki dostępne bez recepty, takie jak Sudafed i Mucinex, jako popularne produkty zawierające pseudoefedrynę.

Dr Ngo-Hamilton zaleca przyjmowanie tych leków na dwie godziny przed lub cztery godziny po filiżance kawy.

Leki na cukrzycę

Farmaceuci ostrzegają, że picie słodkiej kawy z insuliną może prowadzić do skoków poziomu cukru we krwi

Farmaceuci ostrzegają, że picie słodkiej kawy z insuliną może prowadzić do skoków poziomu cukru we krwi

Jeden na 10 Amerykanów przyjmuje insulinę w celu leczenia cukrzycy. Chociaż insulina nie wchodzi bezpośrednio w interakcję z kofeiną, może kolidować z poranną kawą.

„To raczej tak, że picie kawy zwiększa poziom cukru we krwi, zwłaszcza jeśli jest w niej także śmietanka i cukier” – stwierdziła dr Ngo-Hamilton.

„Twój poziom cukru we krwi gwałtownie wzrośnie, co sprawi, że twoje leki będą mniej skuteczne”.

Według badaczy picie czegokolwiek zawierającego kofeinę może zwiększyć poziom insuliny i cukru we krwi badania od Amerykańskiego Stowarzyszenia Diabetologicznego.

Oprócz insuliny dr Ngo-Hamilton wskazuje na metforminę, lek na poziom cukru we krwi, który w 2021 r. przyjmowało ponad 20 milionów Amerykanów, co wynika z najnowszych dostępnych danych.

Dr Ngo-Hamilton zaleciła monitorowanie poziomu cukru we krwi, aby określić, czy należy pić kawę wraz z lekami.

Antybiotyki

Antybiotyki są przepisywane na szeroką gamę infekcji, a CDC szacuje, że tylko w 2022 roku napisano na nie ponad 230 milionów scenariuszy.

Antybiotyk ten może hamować metabolizm kofeiny, prowadząc do zwiększenia jej stężenia we krwi.

Doktor Bourgeois szczególnie wskazał na cyprofloksacynę, zwaną także Cipro, którą zwykle stosuje się w leczeniu infekcji bakteryjnych, takich jak UTI i infekcje pęcherza, biegunka zakaźna i infekcje zatok.

Podobnie jak leki na przeziębienie i alergie, „ten antybiotyk może hamować metabolizm kofeiny, prowadząc do zwiększenia jej poziomu we krwi” – ​​stwierdziła.

Podobnie jak leki OTC, przyjmowanie tego leku z kawą może powodować bicie serca i uczucie roztrzęsienia.

Rozrzedzacze krwi

Warfaryna jest najstarszym i najpopularniejszym lekiem rozrzedzającym krew w Ameryce.  Jednak zażywanie go z kawą może prowadzić do nadmiernego krwawienia

Warfaryna jest najstarszym i najpopularniejszym lekiem rozrzedzającym krew w Ameryce. Jednak zażywanie go z kawą może prowadzić do nadmiernego krwawienia

Z badania przeprowadzonego przez National Blood Clot Alliance wynika, że ​​osiem milionów Amerykanów przyjmuje leki rozrzedzające krew, stosowane w celu zapobiegania zakrzepom.

Według Cleveland Clinic warfaryna jest najstarszym i najpowszechniejszym lekiem – stanowi około jednej czwartej recept na leki rozrzedzające krew w USA – około 2 milionów.

Dr Ngo-Hamilton stwierdziła, że ​​kofeina może hamować rozkład leków rozrzedzających krew, powodując, że większa część leku pozostaje w organizmie.

Jest to jednak szczególnie niebezpieczne, ponieważ przyjęcie zbyt dużej ilości leku może spowodować nadmierne krwawienie, nawet w przypadku drobnych obrażeń, takich jak skaleczenie papierem.

W szczególności w przypadku warfaryny dr Ngo-Hamilton zaleca odczekanie „co najmniej sześciu do ośmiu godzin” z wypiciem kawy, ponieważ stanowi to „bardzo znaczącą interakcję lekową między warfaryną a kofeiną”.

Zauważyła jednak, że nowsze leki rozrzedzające krew, takie jak Eliuis, nie powinny powodować takich interakcji, chociaż warfaryna jest bardziej powszechna.

Leki na ciśnienie krwi

Amerykańskie Stowarzyszenie Szkół Farmaceutycznych szacuje, że 117 milionów recept na beta-blokery wydano 26 milionom Amerykanów.

Mają one na celu obniżenie ciśnienia krwi i zablokowanie działania hormonu epinefryny, czyli adrenaliny. Pomaga to poprawić przepływ krwi i obniżyć tętno.

„Beta-adrenolityki zmniejszają tętno, dzięki czemu nie musi ono pracować tak ciężko” – stwierdziła dr Ngo-Hamilton.

„Ale kiedy pijesz kawę lub jakikolwiek inny napój zawierający kofeinę, zwiększa to tętno i ostatecznie podnosi ciśnienie krwi. Nie jest to bezpośrednia interakcja leku, ale raczej przeciwdziałanie beta-blokerowi.

Sugeruje przyjmowanie tych leków dwie godziny przed lub cztery godziny po filiżance kawy lub innego napoju zawierającego kofeinę.

Leki na tarczycę

Lewotyroksyna przeznaczona do leczenia niedoczynności tarczycy – niedoczynność tarczycy to jeden z najczęściej przepisywanych leków w Ameryce, na ogół przepisywanych na receptę jest 23 miliony rocznie.

Jednakże dr Ngo-Hamilton przestrzegła, że ​​przyjmowanie tych leków z dowolnym rodzajem pożywienia i wody – w tym kawą – może zmniejszyć ilość leku wchłanianą przez organizm.

I jeden recenzja z 2020 roku odkryli, że kofeina zmniejsza szybkość wchłaniania aż o 50 procent.

Doktor William Franklin, założyciel i dyrektor medyczny Zwycięstwo Medyczne w Teksasie powiedział DailyMail.com, że osoby przyjmujące lewotyroksynę powinny zażywać lek „na pusty żołądek, popijając wodą i odczekać od 30 do 60 minut, zanim wypiją kofeinę”.

Leki na Alzheimera

Eksperci szacują, że u jednego na 10 dorosłych Amerykanów w wieku powyżej 65 lat zdiagnozowano chorobę Alzheimera, najczęstszą postać demencji.

Leki stosowane w leczeniu objawów choroby, zwane inhibitorami cholinoesterazy, zapobiegają rozkładowi acetylocholiny – substancji chemicznej pomagającej w tworzeniu pamięci i myśleniu.

Jednak przyjmowanie tych leków z kawą uszczelnia barierę krew-mózg, utrudniając dotarcie leku do mózgu. „Ostatecznie zmniejsza to skuteczność” – stwierdziła dr Ngo-Hamilton.

Jako najbardziej prawdopodobnych sprawców tego efektu wskazała Donepezil i Rivastigmine.

Zauważyła również, że osoby przyjmujące te leki powinny je zażywać dwie godziny przed lub cztery godziny po kawie.

Leki na osteoporozę

Przyjmowanie leków na osteoporozę, takich jak ryzendronian i ibandronian, z kawą może zwiększać ryzyko złamań

Przyjmowanie leków na osteoporozę, takich jak ryzendronian i ibandronian, z kawą może zwiększać ryzyko złamań

Osteoporoza to stan, w którym kości z biegiem czasu stają się słabe lub łamliwe, co powoduje, że nawet drobne czynniki stresogenne, takie jak kaszel, powodują ich złamania.

CDC szacuje, że 10 milionów Amerykanów w wieku powyżej 50 lat cierpi na tę chorobę i przyjmuje leki takie jak rizedronian i ibandronian, aby spowolnić rozkład kości.

Jednakże, podobnie jak w przypadku leków na tarczycę, przyjmowanie tych leków z kawą może spowodować, że nie zostaną odpowiednio wchłonięte przez organizm, co sprawi, że będą mniej skuteczne.

Podobnie jak w przypadku leków na tarczycę, dr Ngo-Hamilton zaleca odczekanie około dwóch godzin przed wypiciem kawy lub zjedzeniem posiłku.

Leki na astmę

Wielu z 25 milionów Amerykanów cierpiących na astmę stosuje leki rozszerzające oskrzela – grupę leków na receptę, które rozluźniają i rozszerzają drogi oddechowe.

Jednakże mieszanie leków rozszerzających oskrzela, takich jak aminofilina i teofilina, z kawą może nasilić działania niepożądane leków, takie jak drażliwość i niepokój.

„Zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz brać leki, poczekaj i zobacz, jak sobie radzisz na lekach, zanim zaczniesz pić kawę, ponieważ może to pogorszyć skutki uboczne” – powiedziała dr Ngo-Hamilton.

Jeśli nadal chcesz pić kawę, sugeruje przyjmowanie tych leków cztery godziny przed lub po.

Leki na ADHD

Według danych CDC u prawie jednego na 10 Amerykanów w wieku poniżej 17 lat zdiagnozowano ADHD, a wydano około 41 milionów recept.

Leki te pomagają regulować neuroprzekaźniki, takie jak dopamina i noradrenalina, poprawiając skupienie, uwagę i kontrolę impulsów.

Jednak przyjmowanie leków takich jak Adderall i Ritalin z kawą może zmniejszyć ich skuteczność i prowadzić do zwiększonej nadpobudliwości.

„Zarówno leki na ADHD, jak i kofeina są środkami pobudzającymi. Połączone mogą wzajemnie wzmacniać swoje działanie, prowadząc do nadmiernej stymulacji” – stwierdziła dr Bourgeois.

Leki przeciwpsychotyczne

Według kliniki w Cleveland około 4 miliony Amerykanów przyjmuje jakąś formę leków przeciwpsychotycznych.

Do najczęstszych przykładów należą klozapina, rysperydon i olanzapina, które są zwykle przepisywane w przypadku poważnych schorzeń, takich jak schizofrenia i choroba afektywna dwubiegunowa.

Działają one poprzez regulację neuroprzekaźników, takich jak dopamina i serotonina, w celu łagodzenia objawów, takich jak halucynacje.

Jednak dr Ngo-Hamilton ostrzegła, że ​​kawa może zmniejszyć wchłanianie leku przez organizm. A jeśli dana osoba cierpi na manię, leki nie będą w stanie jej z niej wyciągnąć.

Zaleca całkowite unikanie kawy, jeśli pacjent ma epizod maniakalny.



Link źródłowy