Strona główna nauka/tech Jedzenie ryb w czasie ciąży zmniejsza ryzyko autyzmu o 20%

Jedzenie ryb w czasie ciąży zmniejsza ryzyko autyzmu o 20%

14
0


Bardzo ciążowy brzuch
Badanie sfinansowane w ramach programu ECHO NIH wykazało, że zjedzenie dowolnej ilości ryb w czasie ciąży wiąże się z o 20% niższym prawdopodobieństwem rozpoznania autyzmu u potomstwa, zwłaszcza płci żeńskiej, oraz nieznacznym zmniejszeniem cech związanych z autyzmem. Nie stwierdzono istotnego związku pomiędzy suplementami omega-3 a występowaniem autyzmu, co podkreśla znaczenie ryb jako źródła składników odżywczych niezbędnych do rozwoju mózgu płodu.

Spożywanie ryb w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dzieci o około 20% i zmniejszyć zachowania związane z autyzmem, co podkreśla potrzebę większej świadomości i spożycia ryb, w przeciwieństwie do suplementów omega-3, które nie wykazały znaczących korzyści.

Według nowego badania finansowanego przez program „Środowiskowe oddziaływanie na wyniki zdrowotne dzieci” (ECHO) w Uniwersytecie im Narodowe Instytuty Zdrowiaspożywanie jakiejkolwiek ilości ryb w czasie ciąży wiązało się z około 20% niższym ryzykiem zaburzenie ze spektrum autyzmu (ASD), szczególnie u kobiet, a także umiarkowane zmniejszenie cech związanych z autyzmem u dzieci.

Jednak badacze nie znaleźli takiego samego związku z suplementami zawierającymi kwasy tłuszczowe omega-3.

Ryby są ważnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, niezbędnych składników odżywczych w czasie ciąży, wspierających zdrowie matki i rozwój neurologiczny dziecka. Najnowsza analiza dot Dane kohortowe ECHO ujawniło, że około 25% uczestniczek w ciąży przyznało, że w czasie ciąży nigdy nie jadło ryb lub spożywało je rzadziej niż raz w miesiącu. Jeszcze mniej uczestników zgłosiło przyjmowanie suplementów zawierających olej rybny omega-3.

Badacze z kohorty ECHO chcieli sprawdzić, czy niskie spożycie ryb i stosowanie suplementów omega-3 w czasie ciąży może być powiązane z występowaniem diagnozy autyzmu lub cech związanych z autyzmem zgłaszanych przez rodziców.

„Nasze badanie dostarcza coraz większej liczby dowodów wskazujących na rolę, jaką dieta prenatalna może odgrywać w wynikach związanych z autyzmem u potomstwa” – powiedziała Emily Oken, badaczka ECHO Cohort z Harvard Medical School.

Dr Oken stwierdziła, że ​​odkrycia uwydatniły potrzebę lepszego informowania społeczeństwa o wytycznych dotyczących spożycia ryb przez kobiety w ciąży, biorąc pod uwagę niskie spożycie ryb w USA i rosnącą liczbę diagnoz autyzmu.

Co się wydarzyło podczas badania?

Naukowcy przeanalizowali dane od około 4000 uczestników, badając zależności między spożyciem ryb, stosowaniem suplementów i wynikami neurorozwojowymi związanymi z autyzmem.

Spożycie ryb i suplementację omega-3 mierzono na podstawie informacji dietetycznych podanych przez uczestników. Spożycie ryb przez uczestników sklasyfikowano jako rzadsze niż raz w miesiącu, częściej niż raz w miesiącu, ale mniejsze niż raz w tygodniu, raz w tygodniu oraz dwie lub więcej porcji tygodniowo. Około 20% dorosłych uczestników nie spożywało ryb, a większość nie stosowała omega-3 ani suplementów zawierających olej rybny.

Następnie badacze przyjrzeli się powiązaniu między spożyciem ryb przez matkę i stosowaniem suplementów oleju rybnego omega-3 w czasie ciąży a występowaniem autyzmu zdiagnozowanego przez klinicystę i cech związanych z autyzmem zgłaszanych przez rodziców. Cechy te mierzono za pomocą Skali Reakcji Społecznej (SRS), powszechnie stosowanej ankiety wypełnianej przez rodziców lub opiekunów. Wyższe wyniki w SRS wskazują na obecność większej liczby zachowań związanych z autyzmem.

Spożywanie ryb w czasie ciąży wiązało się z mniejszym prawdopodobieństwem zdiagnozowania u potomstwa autyzmu i niewielkim spadkiem całkowitego wyniku SRS w porównaniu z niejedzeniem ryb. Wyniki te były spójne na wszystkich poziomach spożycia ryb, od „dowolnej” ilości lub „mniej niż raz w tygodniu” do „więcej niż dwa razy w tygodniu”. Nie stwierdzono znaczących powiązań pomiędzy suplementami oleju rybnego omega-3 a diagnozą autyzmu w porównaniu z brakiem stosowania.

Eksperci zalecają że kobiety spożywają dodatkowe kwasy tłuszczowe omega-3 w czasie ciąży. Spożycie ryb w okresie prenatalnym jest kluczowym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które są niezbędne dla rozwoju mózgu płodu. Jednak ryby i kwasy omega-3 kwas suplementacja w USA jest niska.

„To badanie dostarcza jeszcze więcej dowodów na bezpieczeństwo i korzyści wynikające z regularnego spożywania ryb w czasie ciąży” – stwierdziła dr Oken. „Inne potwierdzone korzyści obejmują niższe ryzyko porodu przedwczesnego i lepszy rozwój poznawczy”.

Odniesienie: „Powiązanie spożycia ryb przez matkę i stosowania suplementów ω-3 podczas ciąży ze skutkami autyzmu u dzieci: wyniki analizy konsorcjum kohortowego” przeprowadzili Kristen Lyall, Matt Westlake, Rashelle J. Musci, Kennedy Gachigi, Emily S. Barrett, Theresa M. Bastain, Nicole R Bush, Claudia Buss, Carlos A Camargo, Lisa A Croen, Dana Dabelea, Anne L Dunlop, Amy J Elliott, Assiamira Ferrara, Akhgar Ghassabian, James E Gern, Marion E Hare, Irva Hertz-Picciotto, Alison E Hipwell , Christine W. Hockett i S. Swan, 1 lipca 2024 r., The Amerykański dziennik żywienia klinicznego.
DOI: 10.1016/j.ajcnut.2024.06.013



Link źródłowy