Małpy osierocone w wyniku nielegalnego handlu mięsem z buszu i zwierzętami domowymi mogą przezwyciężyć traumę i rozwinąć zdolności społeczne, takie jak ich rówieśnicy wychowywani przez matki.
W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Durham w Wielkiej Brytanii oceniano wpływ rehabilitacji prowadzonej w jedynym na świecie sanktuarium bonobo na rozwój społeczny i emocjonalny osieroconych małp bonobo w okresie 10 lat. Ustalenia są opublikowany w dzienniku Otwarta nauka Towarzystwa Królewskiego.
Bonobo, obok szympansów, to nasi najbliżsi żyjący krewni. Można je spotkać tylko w Demokratycznej Republice Konga. Trauma na wczesnym etapie życia związana ze stratą matki i pozbawieniem możliwości schwytania przez ludzi może mieć długotrwały negatywny wpływ na zdolności społeczne bonobo.
Naukowcy chcieli sprawdzić, jaki wpływ rehabilitacja w kongijskim sanktuarium Lola ya Bonobo ma na umiejętności społeczne i emocjonalne osieroconych bonobo w porównaniu z tymi, które wychowywały się przez matki, w różnych momentach życia zwierząt.
W szczególności naukowcy zbadali, w jaki sposób empatia, umiejętności społeczne i zachowania agresywne bonobo rozwijały się w ciągu ich życia, a także między płciami.
Chociaż badane osierocone bonobo wykazywały zmniejszone umiejętności społeczne, nadal wykazywały pewien stopień typowych dla gatunku zachowań społecznych, obserwowanych u małp człekokształtnych wychowywanych przez matki.
Naukowcy twierdzą, że podkreśla to zdolność sierot do pokonywania wyzwań, a także ważną rolę, jaką takie ośrodki rehabilitacyjne mogą odegrać w ich powrocie do zdrowia, zanim małpy człekokształtne zostaną wypuszczone na wolność.
Główna autorka Stephanie Kordon, doktorantka badacz z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Durham powiedział: „Bonobo to jeden z naszych najbliższych kuzynów małp człekokształtnych, ale grozi im wyginięcie z powodu wyrębu lasów oraz nielegalnego handlu mięsem z buszu i zwierzętami domowymi.
„Rezydencja Lola ya Bonobo wykonuje kluczową pracę w zakresie ochrony tego bezbronnego gatunku. Chociaż rozwój społeczny sierot nie jest równy rozwojowi ich rówieśników wychowywanych przez matki, ich rozwój i zachowania się pokrywają.
„Poprzez lepsze zrozumienie zdrowego rozwoju społecznego bonobo chcemy pomóc w ważnych wysiłkach na rzecz rehabilitacji i ochrony tego wyjątkowego gatunku”.
W sumie naukowcy zaobserwowali 83 bonobo w różnych momentach ich życia w ciągu 10 lat w Lola ya Bonobo.
Naukowcy zaobserwowali, że umiejętności społeczne samic bonobo wzrastały wraz z wiekiem, a zmniejszały się u samców, co jest zgodne z interakcjami bonobo na wolności, ponieważ bonobo są społeczeństwem kierowanym przez kobiety. Umiejętności te były jednak niższe u sierot w porównaniu do tych wychowywanych przez matki.
Chociaż osierocone bonobo konsekwentnie rzadziej okazywały empatię – na przykład pocieszanie innego bonobo – ta umiejętność nie była całkowicie nieobecna. Sugeruje to, że sieroty w dalszym ciągu okazują opiekę innym bonobo, nawet jeśli jest to na niższym poziomie.
Fakt, że skłonność sierot do pocieszania innych nadal mieściła się w zakresie bonobo wychowywanych przez matki – chociaż na niższym poziomie – również sugeruje, że mogą one posiadać wystarczające umiejętności, aby radzić sobie w grupach społecznych. Jest to ważne, ponieważ niektóre z tych małp są następnie ponownie wprowadzane na wolność, gdzie umiejętności społeczne są kluczowe dla przetrwania.
Wychowane przez matki i starsze samice częściej były agresywne w stosunku do innych członków grupy, podczas gdy młode i samce bonobo częściej były ofiarami agresji. Jednakże sposób hodowli bonobo nie przewidywał ryzyka, że staną się ofiarą agresji.
Starsza autorka badań, profesor Zanna Clay z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Durham, powiedziała: „Chociaż nie możemy powiedzieć, że osierocone bonobo zostały całkowicie zrehabilitowane, nasze odkrycia wskazują na dobry kierunek ich funkcji społecznych, ponieważ widzimy, jak wykazują zachowania typowe dla gatunku. w niskich, ale normalnych zakresach.
„Porównanie sierot z wychowywanymi przez matki bonobo daje nam także fascynujący wgląd w to, jak doświadczenia z wczesnego życia mogą wpływać na rozwój umiejętności społecznych i emocjonalnych naszych najbliższych kuzynów oraz na znaczenie sanktuariów we wspieraniu tego rozwoju”.
W badaniu uczestniczyli także badacze z Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu Emory.
Więcej informacji:
Czynniki kształtujące trajektorie społeczno-emocjonalne u bonobo żyjących w sanktuariach: podejście podłużne, Otwarta nauka Towarzystwa Królewskiego (2024). DOI: 10.1098/rsos.240435. royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rsos.240435
Cytat: Jedyne na świecie sanktuarium bonobo pomaga osieroconym małpom w rozwijaniu umiejętności społecznych (2024, 17 grudnia) pobrano 17 grudnia 2024 z https://phys.org/news/2024-12-world-bonobo-sanctuary-aids-orphaned.html
Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.