Astronomowie z niecierpliwością śledzą kometę C/2023 A3, która tej jesieni może świecić równie jasno jak Gwiazda Polarna.
Pochodzące z Obłoku Oorta i obserwowane globalnie, zbliżające się peryhelium może oznaczać ważne wydarzenie na niebie, pod warunkiem, że przetrwa spotkanie ze Słońcem.
Odkryta na początku 2023 roku przez obserwatoria w Republice Południowej Afryki i Chinach, Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-Atlas) pochodzi z odległego Obłoku Oorta. Od roku budzi duże zainteresowanie astronomów i pasjonatów astronomii, w tym społeczności Unistellar. Prawie 90 obserwatorów przyczyniło się do zebrania danych na temat ewolucji jej jasności, udoskonalając w ten sposób przewidywania dotyczące jej zachowania w miarę zbliżania się do centrum Układu Słonecznego.
Modele opracowane przez Ariela Graykowskiego, badacza w Instytut SETI i szef programu aktywności komet w firmie Unistellar sugerują, że tej jesieni kometa może stać się tak jasna jak Gwiazda Polarna, oferując spektakularny widok gołym okiem.
Odkrywanie tajemnic tego niebiańskiego gościa
Nowe obserwacje tej jesieni, pomiędzy peryhelium 27 września a 2 listopada, kiedy będzie widoczne, rzucą światło na niektóre tajemnice otaczające kometę A3. Poprzednie obserwacje ujawniły anomalie, intrygując społeczność naukową. Po nieoczekiwanym okresie przyciemnienia Kometa A3 wydaje się teraz odzyskiwać jasność. Rozważanych jest kilka hipotez: zjawisko to można powiązać z kątem fazowym komety (kątem pomiędzy Słońcem, kometą i obserwatorem na Ziemi) lub możliwą fragmentacją komety.
Według Francka Marchisa, współzałożyciela Unistellar i dyrektora ds. nauki obywatelskiej w Instytucie SETI: „Jeśli przetrwa przelot w pobliżu Słońca, stanie się jednym z najjaśniejszych obiektów widocznych na półkuli północnej – jak Kometa McNaught w 2007 r. – Kometa A3 może okazać się jednym z najważniejszych wydarzeń niebieskich roku, a nawet dekady. Obserwacje teoretycznie dadzą odpowiedź, czy osiągnie magnitudę -2. Choć nieprzewidywalne i wspaniałe, jest to wydarzenie, którego nie można przegapić!”
Społeczność jednogwiazdowa w służbie obserwacji kosmosu
Z tej okazji Unistellar zaprasza swoją społeczność liczącą ponad 25 000 użytkowników do włączenia się w obywatelską kampanię naukową. Kometa C/2023 A3 jest już dostępna w katalogu aplikacji Unistellar, co ułatwia jej śledzenie. Aby zarejestrować zaobserwowane dane, uczestnicy mogą postępować zgodnie z instrukcjami dostępnymi na stronie strona samouczka poświęcona komecie.
Instytut SETI, partner naukowy Unistellar, organizuje za pośrednictwem sieci Unistellar konkurs, którego zwycięzcy będą z powodzeniem obserwować kometę oddalającą się od Słońca po 27 września. Obserwacje tuż po przejściu komety A3 obok Słońca mogą być najbardziej satysfakcjonujące w przypadku rozpadu komety. „Będą to trudne obserwacje, które zostaną przeprowadzone wcześnie rano, ale warte są utraty snu” – mówi Franck Marchis.
O Unistellar
Dzięki UNISTELLAR każdy może czerpać przyjemność z odkrywania i rozumienia wszechświata. Firma wynalazła teleskop na nowo, wprowadzając eVscope, będący połączeniem innowacji optycznych i cyfrowych, wykorzystujący precyzyjną architekturę optyczną, bardzo czuły czujnik cyfrowy i wbudowaną inteligencję do przetwarzania obrazu na żywo.
Lider rynku inteligentnych teleskopów, UNISTELLAR, został nagrodzony na targach CES w 2018 r. i ponownie w 2022 r. W 2021 r. rozpoczął strategiczne partnerstwo z firmą Nikon, która zainwestowała w tę firmę w 2023 r. Francuska firma dokonała dywersyfikacji, wprowadzając na rynek pierwszy teleskop ze wspomaganiem lornetka podczas kampanii na Kickstarterze latem 2024 roku.
Firma Unistellar nawiązała współpracę NASA i Instytut SETI w celu stworzenia unikalnego programu nauki obywatelskiej. Nasi użytkownicy są regularnie nagradzani za swój udział poprzez dokonywanie odkryć, co potwierdza artykuł opublikowany w marcu 2023 roku w referencyjnym czasopiśmie naukowym Natura.