Strona główna nauka/tech Japońskie miasta szybko się kurczą: co powinni zrobić?

Japońskie miasta szybko się kurczą: co powinni zrobić?

30
0


Sztuka japońskiego kurczącego się miasta
Średnie i małe miasta muszą rozważyć nową politykę dotyczącą zmniejszającej się liczby ludności. Źródło: Haruka Kato, Uniwersytet Metropolitalny w Osace

Analiza czynników wpływających na zmiany demograficzne w zależności od wielkości miasta.

Starzenie się społeczeństw i spadek liczby ludności budzą coraz większe obawy na całym świecie, ale w Japonii problem ten znacznie się nasilił. Alarmujące 36,21 miliona osób, czyli 28,9% populacji, to osoby w wieku 65 lat i starsze. Ponadto 74,6% z 1747 miast w Japonii klasyfikuje się jako kurczące się, a polityka miejska stara się zaradzić spadkowi liczby ludności. Jednakże czynniki wpływające na zmiany liczby ludności w miastach różnej wielkości pozostają niejasne.

Doktor Haruka Kato, młodszy profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Metropolitan w Osace, zbadała te wielowymiarowe czynniki, korzystając ze zbioru danych ekonomicznych, społecznych i edukacyjnych (ESE), który jest przekrojowym zbiorem danych obejmującym 270 wskaźników każdego japońskiego miasta. W badaniu wykorzystano algorytm uczenia maszynowego XGBoost, który przeanalizował nieliniowe zależności między zmianą populacji w latach 2005–2010 a pozostałymi 269 wskaźnikami.

Kluczowe ustalenia dotyczące rozmiarów miast i trendów populacyjnych

Wyniki wykazały, że większość kurczących się miast w Japonii to miasta średniej lub małej wielkości. Jeśli chodzi o czynniki wielowymiarowe, tempo zmian demograficznych jest silnie skorelowane ze wskaźnikami społecznymi, takimi jak zmiany liczby osób w wieku 0-14 lat w małych miastach, przyrost naturalny w miastach średnich oraz wskaźniki migracji w dużych miastach.

Dodatkowo zmiany demograficzne skorelowano ze wskaźnikiem siły finansowej jako czynnikiem ekonomicznym w miastach średniej wielkości. Ponadto zmiany demograficzne korelowały z wyznaczeniem obszarów słabo zaludnionych jako czynnika urbanistycznego w małych miastach.

„Wyniki te sugerują, że politykę miejską należy projektować w zależności od wielkości miasta” – stwierdził dr Kato. „Miasta średniej wielkości powinny skutecznie formułować polityki inne niż planowanie urbanistyczne, takie jak inicjatywy w zakresie opieki nad dziećmi, które przyczyniłyby się do poprawy naturalnej zmiany populacji i wskaźnika siły finansowej. Tymczasem małe miasta muszą rozważyć wyznaczenie obszarów słabo zaludnionych”.

Odniesienie: „Wielowymiarowe czynniki skorelowane ze zmianami populacji według wielkości miasta w Japonii”, Haruka Kato, 18 sierpnia 2024 r., Środowisko i planowanie B: Analityka miejska i nauka o miastach.
DOI: 10.1177/23998083241274381

Badanie zostało sfinansowane przez Japońskie Towarzystwo Promocji Nauki



Link źródłowy