Strona główna Polityka Japonia uruchamia projekt rozwojowy dotyczący autonomicznych taksówek elektrycznych

Japonia uruchamia projekt rozwojowy dotyczący autonomicznych taksówek elektrycznych

18
0


Firma ma również nadzieję, że producenci samochodów wykorzystają Autoware do opracowywania własnych pojazdów autonomicznych, a Suzuki i Isuzu Motors już zainwestowały w rozwiązania Tier IV. Pod tym względem strategia Tier IV różni się od strategii Waymo amerykańskiej firmy, która integruje pionowo rozwój większości technologii wymaganych w przypadku taksówek autonomicznych.

Dobry wzór do naśladowania

Na obszarach wiejskich Japonii infrastruktura transportu publicznego, taka jak pociągi i autobusy, jest zamykana jedna po drugiej, a starzejące się społeczeństwo Japonii powoduje poważny niedobór kierowców taksówek i autobusów. Biorąc pod uwagę tę sytuację, organy regulacyjne podniosły możliwość, że taksówki autonomiczne nie będą już wymagały zgody Ministerstwa Gruntów, Infrastruktury, Transportu i Turystyki, jeśli będą działać wspólnie z istniejącymi firmami taksówkarskimi.

Już teraz autonomiczne taksówki można obsługiwać, o ile na miejscu kierowcy znajduje się osoba pełniąca jednocześnie funkcję nadzorcy, dzięki czemu roboty można łatwo wprowadzić na dany obszar, nawet jeśli brakuje zawodowych kierowców. Nawet jeśli wdrożona zostanie w pełni autonomiczna jazda, istnieje duża szansa, że ​​w niektórych obszarach możliwe będzie reagowanie poprzez zdalny monitoring.

Tier IV ma nadzieję, że dzięki szybkiej demonstracji swojego modelu autonomicznych taksówek więcej partnerów korporacyjnych zastosuje technologię i sprzęt firmy do świadczenia usług. „Uważamy, że wystarczyłoby nam komercjalizacja naszych własnych obszarów w mniej więcej trzech lokalizacjach” – mówi Kato z poziomu IV. „Dzięki temu modelowi referencyjnemu chcemy ułatwić firmom partnerskim wdrażanie swoich usług”.

Innymi słowy, tak jak Google opracowało swoją serię Pixel jako model w świecie smartfonów z Androidem, sensowne byłoby, aby Tier IV spakował i zapewnił wszystko, od platformy po rozwiązania i pojazdy potrzebne do działania, a także zademonstrował swoje komercyjne działanie jako pakiet.

Firma planuje także dystrybucję oprogramowania Autoware na całym świecie. „Japonia to jedyny kraj, który przedstawia tę usługę jako model referencyjny” – mówi Kato, „ale rozważamy dostarczanie oprogramowania, sprzętu, rozwiązań i innych rzeczy na rynek globalny”. W rzeczywistości Autoware jest najczęściej używane w Chinach i rozprzestrzenia się na Stany Zjednoczone, Tajwan i inne kraje.

„W przyszłości będziemy mogli elastycznie reagować na zapytania w zależności od regionu i zapotrzebowania, dostarczając jedynie oprogramowanie, tylko części, a nawet całe pojazdy i systemy” – mówi Kato. „To, która część przejmie większą wagę, będzie zależeć od kraju lub regionu i szczerze mówiąc, jeszcze tego nie wiemy. Mimo to chcemy być w stanie zapewnić wszystko, jeśli będzie zapotrzebowanie”.



Link źródłowy