Strona główna Polityka Jak zaprojektować prawdziwą pętlę Hot Wheels

Jak zaprojektować prawdziwą pętlę Hot Wheels

30
0


Dokument tekstowy i równanie matematyczne

Dostaję minimalną wysokość 2,5R. Jeśli więc pętla ma 4 metry wysokości (o promieniu 2 metry), samochód musiałby wystartować 5 metrów nad ziemią, aby Tylko zrób pętlę. Oczywiście zakłada się, że nie ma strat energii na skutek tarcia; prawdopodobnie chciałbyś zacząć nieco wyżej, aby to uwzględnić.

Ale nie za wysoko…

Właściwie, po co to ścinać? Dlaczego po prostu nie zacząć dużo wyżej i rozwiać wszelkie wątpliwości? Powodem jest to, że im szybciej jedzie samochód, tym większe siły przeciążenia odczuwa kierowca na pętli.

Pomyślmy o tym: jeśli zwolnisz samochód, aby objechał pętlę z minimalną prędkością, tak się stanie zero siła z toru (FT). Przez chwilę poczujesz się w stanie nieważkości – zero g. Jeśli samochód zostanie wypuszczony z wysokości większej niż 2,5 R, jego prędkość będzie większa niż minimalna na szczycie pętli. Aby nadal poruszać się po okręgu, siła grawitacji nie wystarczyłaby. Tor musiałby także naciskać na samochód. Spowodowałoby to wytworzenie siły g większej od zera.

Wróćmy do wideo z prawdziwego wyczynu. Porównując pętlę z przypadkowymi osobami, przypuszczam, że ma ona promień 2 metrów. Samochód wyraźnie wypuszcza się z wysokości powyżej minimum 5 metrów – powiedzmy 8 metrów. Siła działająca na górze pętli (podzielona przez ciężar, aby wyrazić ją w g) wyniesie 3 g. Jego możliwe, że człowiek wytrzyma obciążenie do 20 gwięc powinno być w porządku.

Ale jeśli pojedziesz ekstremalnie? Jeśli zaczniesz zbyt wysoko i sprawisz, że pętla będzie zbyt mała, mogą wydarzyć się złe rzeczy. A co z wysokością 20 metrów i promieniem pętli wynoszącym 1,5 metra? Wytworzyłoby to siłę 21 g. Może to wyglądać fajnie, ale może też cię zabić. To już nie jest zabawne.



Link źródłowy