Strona główna Biznes Jak zapewnić rozwój europejskiej gospodarki społecznej – Euractiv

Jak zapewnić rozwój europejskiej gospodarki społecznej – Euractiv

46
0


Od idealizmu do działania. Teraz po raz pierwszy gospodarka społeczna i inwestycje społeczne zajmują miejsce przy stole politycznym UE.

Roberta Bosurgi jest dyrektorem generalnym EVPA, Europejskiego Stowarzyszenia Filantropii Przedsięwzięć.

W grudniu 2021 r. Komisja Europejska uruchomiła Europejski plan działania na rzecz ekonomii społecznej. W planie zaproponowano środki umożliwiające gospodarkę społeczną w celu wspierania ekologicznej i sprawiedliwej transformacji.

Inwestorzy społeczni byli pracować w kierunku i opowiadanie się za uruchomieniem takiego planu od lat. Społeczność ta zapewniła pionierskie wsparcie przedsiębiorstwom społecznym i organizacjom zajmującym się celami społecznymi, wcześnie rozumiejąc ich kluczową rolę w przyczynianiu się do zrównoważonego wzrostu.

Uruchomienie planu nie mogło nastąpić wcześniej. Gospodarka społeczna rozwija się; reprezentuje obecnie około 2,8 mln podmiotów w UE i zapewnia 13 mln płatnych miejsc pracy. Co więcej, w czasie pandemii Covid-19 przedsiębiorcy społeczni odegrali ogromną rolę: byli na pierwszej linii frontu, świadcząc kluczowe usługi i opiekę osobom najbardziej bezbronnym, a także działając jako kluczową siatkę bezpieczeństwa socjalnego. W świetle tego doświadczenia przedsiębiorcy społeczni i wspierający ich inwestorzy dysponują praktyczną wiedzą, która pozwala zapewnić sprawiedliwe dla wszystkich ożywienie gospodarcze w Europie po Covid-19.

Ekonomia społeczna przeszła od idealizmu do działania. Utrzymywanie aktywności idealistów w tym kontekście ma wyraźną wartość: ich praktyczne doświadczenie jest kluczowe. A jeśli chodzi o zarządzanie dostępem do funduszy europejskich i zapewnianie integralności inicjatyw mających wpływ, społeczność ds. inwestycji społecznych dysponuje wiedzą specjalistyczną, która może zapewnić rozwój gospodarki społecznej.

Pieniądze mają znaczenie

Przejście na wzmocnioną gospodarkę społeczną nie nastąpi bez zasobów. Na szczęście zasoby są pod ręką: Unia Europejska zatwierdziła ramy finansowe na lata 2021–2027 i program stymulacyjny NextGenerationEU o łącznej wartości 2 bilionów euro.

Ten pakiet zawiera InvestEUnowy program skupiający pod jednym dachem różnorodne instrumenty finansowe UE dostępne obecnie w celu wspierania inwestycji w UE. Fundusz InvestEU posiada wydzielony obszar poświęcony inwestycjom i umiejętnościom społecznym.

Nowe możliwości finansowania mogą potencjalnie zwiększyć potencjał inwestorów społecznych i zmobilizować więcej zasobów i inwestycji prywatnych na rzecz sprawiedliwej i ekologicznej transformacji. Niepewne pozostaje, czy UE podejmie właściwe kroki, aby zapewnić inwestorom społecznym dostęp do tego finansowania.

Dla inwestorów społecznych typowe wyzwania związane z dostępnością obejmują:

  • Wszystkie fundusze muszą poruszać się w złożonym otoczeniu prawnym, w którym pomoc państwa, działalność transgraniczna i podatki różnią się w zależności od obszaru działania funduszu.
  • Fundusze zakładające działalność po raz pierwszy stoją przed wyzwaniami związanymi z zapewnieniem wiarygodności niezbędnej do przyciągnięcia inwestorów.
  • Inwestorzy w przedsiębiorstwa społeczne na wczesnym etapie mogą napotkać wysokie koszty i ryzyko, które nie równoważą małych rozmiarów biletów (np. <500 tys.), których przedsiębiorstwa te zazwyczaj wymagają jako inwestycji początkowych.

UE wskazała również rozwiązania niektórych z tych wyzwań; w istocie jednym z kamieni węgielnych planu działania UE dotyczącego gospodarki społecznej jest poprawa dostępu do finansowania. W planie przewidziano nowy portal gospodarki społecznej UE, który powinien stanowić wyraźny punkt dostępu dla zainteresowanych stron gospodarki społecznej poszukujących informacji na temat odpowiednich unijnych funduszy, polityk, platform i inicjatyw. Mogłoby to umożliwić zarówno przedsiębiorstwom społecznym, jak i inwestorom identyfikację większej liczby możliwości finansowania na poziomie lokalnym i unijnym.

Krajowe władze publiczne również odgrywają kluczową rolę w ułatwianiu dostępu do finansowania, ponieważ większość funduszy UE jest zdecentralizowana w rękach państw członkowskich, które mogą nimi zarządzać i wypłacać. Instytucje te powinny zatem nawiązać dialog z rynkiem prywatnych inwestycji społecznych i wykorzystać wiedzę fachową tej społeczności, aby zapewnić skuteczne współinwestycje publiczno-prywatne.

Zapewnienie realnego wpływu

Lepszy pomiar wpływu społecznego i zarządzanie nim również stanowią podstawę planu UE. Równolegle Komisja Europejska pracuje nad nowym Taksonomia społeczna wzmocnienie strategii UE dotyczącej zrównoważonych finansów.

Wraz ze wzrostem kryteriów ESG i zrównoważonych inwestycji, jasne definicje celów społecznych mają kluczowe znaczenie. Przejście na zero netto nie nastąpi bez uwzględnienia także aspektów społecznych: potrzebujemy zieleni I po prostu przejście.

Nadal nie jest jasne, czy taksonomia społeczna jest najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu, ale ustandaryzowane narzędzia do pomiaru społecznego wpływu inwestycji stanowią ważny pierwszy krok. Unijne standardy dotyczące zrównoważonego finansowania mogą zachęcać do stosowania rozwiązań ekologicznych I po prostu inwestycje, ale tylko wtedy, gdy będą działać jak dokładny barometr i rzeczywiście zapobiegają praniu zielonemu i społecznemu.

To tutaj decydenci UE mogą uczyć się z przestrzeni wpływu i jej wieloletniej wiedzy specjalistycznej. Nasza społeczność była ustalanie standardów przez dziesięciolecia i odegra zasadniczą rolę we wzmacnianiu pozycji innych i podnoszeniu poprzeczki w ocenie wartości społecznej inwestycji.

Zapewnienie rzeczywistego wpływu zawsze było wiodącą zasadą tej społeczności; w miarę ewolucji ekonomia społeczna staje się nie tylko zasadą, ale możliwym do osiągnięcia celem.





Link źródłowy