Strona główna nauka/tech Jak wyczerpanie psychiczne obniża samokontrolę i podsyca konflikt

Jak wyczerpanie psychiczne obniża samokontrolę i podsyca konflikt

10
0


Zły biznesmen w pracy
Badania wskazują, że zmęczenie psychiczne powoduje aktywność mózgu podobną do snu w obszarach decyzyjnych, co prowadzi do zwiększonej agresji i zmniejszonej współpracy w interakcjach społecznych.

Badanie pokazuje, że długotrwały wysiłek umysłowy prowadzi do zmian w korze czołowej mózgu, przypominających aktywność podczas snu, co wzmaga agresywne zachowania.

Odkrycie to potwierdza tezę, że zmęczenie psychiczne pogarsza zdolność podejmowania decyzji, wpływając na reakcje jednostek w warunkach rywalizacji lub współpracy.

Zrozumienie zmęczenia psychicznego i agresji

Długotrwałe zmęczenie psychiczne może osłabić obszary mózgu niezbędne do samokontroli, prowadząc ludzi do bardziej agresywnego zachowania.

W nowym multidyscyplinarnym badaniu opublikowanym dzisiaj (11 listopada) w PNASbadacze neurologii i ekonomii z IMT School of Advanced Studies w Lucca łączą debatowaną koncepcję „wyczerpania ego” – pogląd, że siła woli zmniejsza się wraz z używaniem – z fizycznymi zmianami w obszarach mózgu odpowiedzialnych za funkcje wykonawcze. W szczególności zmęczenie psychiczne w mózgu po przebudzeniu wydaje się korelować ze wzrostem fal EEG zwykle obserwowanych podczas snu w korze czołowej, regionie odpowiedzialnym za podejmowanie decyzji.

Teorie i krytyka wyczerpania ego

Teorie wyczerpania ego pojawiły się w literaturze naukowej na początku XXI wieku i skupiały się na założeniu, że samokontrola jest ograniczonym zasobem poznawczym. Teoria ta sugeruje, że sprawowanie samokontroli może z czasem ją wyczerpać, co ma konsekwencje dla zachowania. Badania z zakresu ekonomii behawioralnej wykorzystywały manipulacje poznawcze w grach ekonomicznych, aby zademonstrować skutki wyczerpywania się ego, pokazując, że osoby doświadczające zmęczenia psychicznego wykazują mniejszą empatię, zmniejszoną skłonność do altruizmu i zwiększoną skłonność do agresji.

Jednak w ostatnich latach teoria ta była krytykowana: w kolejnych badaniach nie zawsze udawało się odtworzyć efekt „konsumpcji” siły woli u osób wykonujących wymagające zadania poznawcze lub, jeśli im się to udało, stwierdzono znacznie mniejszy efekt niż początkowo szacowano. Co więcej, mózgowe korelaty takiego efektu pozostały niejasne.

Innowacyjne badanie łączy fale mózgowe i zmiany behawioralne

Nowe badanie rozwiązuje klasyczny problem, dodając perspektywę neuronaukową. Badania nad snem zidentyfikowały zjawisko zwane „senem lokalnym”: ma ono miejsce, gdy niektóre obszary mózgu nieprzytomnej osoby zaczynają wykazywać w zapisie EEG typową aktywność neuronalną obserwowaną podczas snu, a mianowicie fale delta. Wykazano, że dzieje się tak szczególnie w przypadku zmęczenia psychicznego. „Nasza wyjściowa hipoteza była taka, że ​​sen lokalny będzie neuronalną manifestacją znanego psychologii zjawiska wyczerpania ego” – zauważa Erica Ordali, pracownik naukowy w szkole IMT i pierwsza autorka artykułu.

Aby przetestować tę hipotezę, badacze poddali grupę osób próbom zmęczenia trwającym godzinę – zamiast klasycznych piętnastu minut zwykle stosowanych w tego typu badaniach – aby potencjalny efekt, jeśli występuje, był bardziej widoczny. Następnie jednostki brały udział w grach ekonomicznych wymagających różnego stopnia agresji i współpracy, m.in. w tzw. grę w jastrzębia i gołębia. W tej grze ograniczone zasoby mają być dzielone we wrogim środowisku, a ludzie mają wybór między współpracą a apodyktycznym zachowaniem, co może skutkować utratą zasobów dla obu stron. W porównaniu z grupą kontrolną, która nie była poddana zmęczeniu poznawczemu, osoby, które go przeszły, okazały się znacznie bardziej niechętne do współpracy i wrogie. W szczególności wskaźnik pokojowej współpracy spadł z 86 procent w grupie „Bez zmęczenia” do 41 procent w grupie „Zmęczenie” (p>0,001, łącznie 447 osób).

Konsekwencje dla podejmowania decyzji i zachowań społecznych

Wszystkim uczestnikom eksperymentu (n=44) wykonano elektroencefalogramy podczas grania w gry ekonomiczne. Zgodnie z hipotezą badania, u osób zmęczonych w niektórych obszarach kory czołowej pojawiały się obszary o typowych falach snu, w innych zaś zupełnie nieobecne. „Nasze badanie pokazuje, że zmęczenie psychiczne ma wymierny wpływ na zachowanie i że gdy pojawia się pewien stopień zmęczenia, ludzie są bardziej skłonni do zachowań wrogich” – mówi Ordali.

„Wyniki te stanowią podstawę naukową dla popularnej mądrości, która sugeruje, aby się z tym przespać przed podjęciem decyzji, pokazując, że wyczerpanie metaboliczne w niektórych obszarach mózgu rzeczywiście wpływa na nasze procesy decyzyjne” – mówi Pietro Pietrini, współautor artykułu i Dyrektor Laboratorium Umysłu Molekularnego w Szkole IMT, gdzie zaprojektowano badanie. „Ogólnie rzecz biorąc, odkrycia te mają ważne implikacje dla wielu sytuacji w życiu codziennym, w tym transakcji gospodarczych i umów prawnych, ponieważ pokazują, że gdy mózg jest „zmęczony”, możemy dokonywać wyborów, które są nawet sprzeczne z naszymi własnymi interesami. W istocie tak właśnie postępują ludzie w przypadku większości przestępstw” – podsumowuje Pietrini.

Odniesienie: „Długotrwałe wywieranie samokontroli powoduje zwiększoną, przypominającą sen aktywność czołową mózgu oraz zmiany w agresywności i karaniu” 11 listopada 2024 r., Postępowanie Narodowej Akademii Nauk.
DOI: 10.1073/pnas.2404213121

Badanie zostało przeprowadzone przez IMT School for Advanced Studies Lucca we współpracy także z badaczami z Uniwersytetu we Florencji.



Link źródłowy