Fundacja Volkswagena finansuje nowy etat profesora w dziedzinie geodynamiki Ziemi i planet na Uniwersytecie we Fryburgu.
Jest to część strategicznej inicjatywy mającej na celu połączenie nauk o systemach Ziemi z naukami planetarnymi, w tym nowych laboratoriów i programów edukacyjnych, aby poszerzyć zrozumienie i zacieśnić współpracę w tych dziedzinach.
Uniwersytet we Freiburgu ustanawia nowy etat profesora w dziedzinie geodynamiki Ziemi i planet na Wydziale Środowiska i Zasobów Naturalnych, co było możliwe dzięki grantowi w wysokości 1,71 mln euro od Fundacji Volkswagena. Nowa profesura jest częścią kompleksowej inicjatywy strategicznej mającej na celu połączenie nauk o systemach Ziemi z naukami planetarnymi na Uniwersytecie, która obejmuje również utworzenie nowego laboratorium symulacji systemu Ziemi (EaSySim) i wprowadzenie programu studiów magisterskich w dziedzinie nauk o Ziemi.
Przegląd inicjatywy strategicznej
Celem inicjatywy jest systematyczne uwzględnianie wpływów planet na układ ziemski i jego podsystemy w badaniach i nauczaniu poprzez porównywanie Ziemi z planetą podobną do Ziemi Wenus. Prof. dr Heiner Schanz, Dziekan Wydziału Środowiska i Zasobów Naturalnych, podkreśla strategiczne znaczenie tej inicjatywy: „Integrując perspektywy planetarne, możemy uzyskać cenny wgląd w przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Ziemi. Jednocześnie Uniwersytet we Fryburgu zyska w ten sposób pozycję w kraju i za granicą jako centrum nauk o systemach Ziemi. Jesteśmy wdzięczni Fundacji Volkswagena za wsparcie.”
Bliźniacze planety Ziemia i Wenus
Prof. dr Thomas Kenkmann, profesor geologii ogólnej i geologii strukturalnej oraz koordynator strategicznej koncepcji wzmocnienia nauk o systemach ziemskich, wyjaśnia zalety połączenia nauk o układach ziemskich i nauk planetarnych: „Konsekwentna integracja wyników badań na Wenus poprawi nasze zrozumienie czynników planetarnych wpływających na stabilność klimatu, dostępność wody w stanie ciekłym i możliwość zamieszkania na planetach”.
W inicjatywie uczestniczy także dr Anna Gülcher z ul NASAJet Propulsion Laboratory oraz California Institute of Technology w Pasadenie (Kalifornia, USA). Jej badania skupiają się na badaniu Ziemi i Wenus jako „planet bliźniaczych”, ze szczególnym naciskiem na modelowanie procesów geodynamicznych. Ponadto Anna Gülcher uczestniczy w nadchodzącej misji NASA na Wenus (VERITAS). „Wydział Środowiska i Zasobów Naturalnych Uniwersytetu we Freiburgu umożliwia intensywną współpracę z kolegami z nauk planetarnych i nauk o Ziemi, a także nauk przyrodniczych i społecznych o środowisku, co uważam za niezwykle interesujące” – mówi Anna Gülcher.
Strategiczne przekształcenie nauk o systemach Ziemi
Nowa profesura na czas nieokreślony jest kluczowym elementem wszechstronnej strategicznej zmiany kierunku Nauk o Systemach Ziemi na Wydziale Środowiska i Zasobów Naturalnych Uniwersytetu we Freiburgu. Nowa strategia, zatytułowana „EPSS@UFR – nauki o Ziemi i układach planetarnych”, obejmuje kilka powiązanych ze sobą środków, które mają towarzyszyć innowacyjnemu połączeniu nauk o systemach Ziemi i nauk planetarnych.
Nowe laboratorium symulacji systemu ziemskiego (EaSySim) zapewni infrastrukturę i moc obliczeniową do modelowania i symulacji oraz będzie wspierać rozwój programu badawczego i wspólne projekty badawcze z partnerami krajowymi i międzynarodowymi. Przeprojektowany program magisterski z nauk o Ziemi zapewni studentom możliwość skoncentrowania się na naukach o Ziemi i planetach, naukach o środowisku o Ziemi, hydrologii lub modelowaniu środowiska i nauce o danych. Inicjatywa ma również na celu poprawę komunikacji naukowej i działań informacyjnych, na przykład poprzez tworzenie multimedialnych treści w Internecie i partnerstwo z Planetarium we Fryburgu.
Arkusz informacyjny:
- Prof. dr Thomas Kenkmann jest profesorem geologii ogólnej i geologii strukturalnej na Wydziale Środowiska i Zasobów Naturalnych Uniwersytetu we Freiburgu. Koordynuje koncepcję strategiczną „EPSS@UFR – Nauki o Ziemi i Układach Planetarnych” mającą na celu wzmocnienie nauk o systemach Ziemi na wydziale.
- Dr Anna Gülcher jest naukowcem zajmującym się Ziemią i planetami w Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA oraz w Kalifornijskim Instytucie Technologii w Pasadenie (Kalifornia, USA). Centralnym punktem badań, które będzie wnosić w ramach inicjatywy „EPSS@UFR – Earth and Planetary System Sciences”, jest modelowanie procesów geodynamicznych na Ziemi i Wenus.