Strona główna nauka/tech Jak technologia dźwiękowa usprawnia wykrywanie wiatru na Marsie

Jak technologia dźwiękowa usprawnia wykrywanie wiatru na Marsie

28
0


Koncepcja sztuki wiatru planety Mars
Środowisko Marsa utrudnia pomiar wiatru, ale badacze opracowali nowy system wykorzystujący impulsy dźwiękowe w celu poprawy dokładności i szybkości. Ta innowacja może znacznie pomóc w przyszłych misjach. Źródło: SciTechDaily.com

MarsWrogie środowisko stwarza poważne wyzwania w zakresie pomiaru prędkości wiatru, ale nowe osiągnięcia umożliwiają gromadzenie dokładniejszych danych.

Naukowcy opracowali nowatorski dźwiękowy system anemometryczny wykorzystujący przetworniki piezoelektryczne, umożliwiający szybsze i dokładniejsze pomiary marsjańskich wiatrów. Technologia ta, umożliwiająca pomiar prędkości wiatru do 100 na sekundę, stanowi znaczny postęp w porównaniu z poprzednimi metodami. Potencjał gromadzenia bardziej szczegółowych danych może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłych misji na Marsa, w tym dla obsługi małych pojazdów, takich jak helikopter Ingenuity.

Wyzwania związane z pomiarem prędkości wiatru na Marsie

Mars ma notorycznie niegościnne środowisko, a temperatury zmieniają się dramatycznie w ciągu marsjańskiego dnia, a średnia temperatura wynosi minus 80 stopni. Fahrenheita. Jego powierzchnię pokrywa głównie czerwony pył, a teren charakteryzują kratery, kaniony i wulkany. Jej atmosfera jest niezwykle rzadka i stanowi jedynie około 1% gęstości Ziemi.

Nie trzeba dodawać, że pomiar prędkości wiatru na czerwonej planecie jest wyzwaniem. Lądowniki marsjańskie były w stanie wykonywać pomiary – niektóre mierzą szybkość chłodzenia nagrzanych materiałów pod wpływem wiatru, inne wykorzystują kamery do rejestrowania „wskaźników” wiejących na wietrze. Obie metody anemometryczne dostarczyły cennych informacji na temat klimatu i atmosfery planety.

Jednak wciąż jest miejsce na ulepszenia w zakresie narzędzi astronomicznych, zwłaszcza że w nadchodzących latach pojawią się plany wysłania astronautów na Marsa.

Roberta White’a, Iana Neesona i Dona Banfielda
Autorzy Robert White (po lewej), Ian Neeson (w środku) i Don Banfield (po prawej) w tunelu aerodynamicznym do symulacji Marsa na Uniwersytecie w Aarhus w Danii w 2019 r., przygotowujący się do testowania wczesnych prototypów marsjańskiego anemometru dźwiękowego widocznego pośrodku. Obydwa prototypy zostały wyprodukowane przez Tufts University (po lewej) i VN Instruments (po prawej). Źródło: White, Neeson i Banfield

Innowacje w technologii pomiaru wiatru

W JASAopublikowanej na zlecenie Acoustical Society of America przez AIP Publishing, badacze z Kanady i USA zademonstrowali nowatorski dźwiękowy system anemometryczny składający się z pary wąskopasmowych przetworników piezoelektrycznych do pomiaru czasu podróży impulsów dźwiękowych przez marsjańskie powietrze. W badaniu uwzględniono zmienne, w tym efekty dyfrakcyjne przetwornika i kierunek wiatru.

„Mierząc różnice w czasie podróży dźwięku zarówno do przodu, jak i do tyłu, możemy dokładnie zmierzyć wiatr w trzech wymiarach” – powiedział autor Robert White. „Dwie główne zalety tej metody to to, że jest szybka i działa dobrze przy niskich prędkościach”.

Konsekwencje dla przyszłych misji na Marsa

Naukowcy mają nadzieję, że będą w stanie zmierzyć do 100 prędkości wiatru na sekundę i przy prędkościach tak niskich jak 1 cm/s, co stanowi niezwykły kontrast w stosunku do poprzednich metod, które mogły rejestrować tylko około 1 prędkość wiatru na sekundę i miały trudności ze śledzeniem prędkości poniżej 50 cm /S.

„Mamy nadzieję, że dzięki szybkim i dokładnym pomiarom będziemy w stanie zmierzyć nie tylko średnie wiatry, ale także turbulencje i zmienne wiatry” – powiedział White. „Jest to ważne dla zrozumienia zmiennych atmosferycznych, które mogą być problematyczne dla małych pojazdów, takich jak helikopter Ingenuity, który niedawno leciał na Marsa”.

Dokładność i szybkość nowego systemu

Naukowcy scharakteryzowali przetworniki i czujniki ultradźwiękowe w szerokim zakresie temperatur i wąskim zakresie ciśnień w dwutlenku węgla, głównym gazie atmosferycznym na Marsie. Dokonując wyboru, wykazali, że ze zmian temperatury i ciśnienia wynikają jedynie nominalne poziomy błędów.

Patrząc w przyszłość na przyszłą eksplorację Marsa

„System, który opracowujemy, będzie 10 razy szybszy i 10 razy dokładniejszy niż jakikolwiek inny system stosowany wcześniej” – powiedział White. „Mamy nadzieję, że w miarę rozważań nad przyszłymi misjami na Marsa dostarczy cenniejszych danych i dostarczy przydatnych informacji na temat marsjańskiego klimatu, być może także mających wpływ na lepsze zrozumienie klimatu naszej własnej planety”.

Odniesienie: „Modelowanie i charakterystyka przetworników ultradźwiękowych sprzężonych z gazem przy niskich ciśnieniach i temperaturach oraz implikacje dla anemometrii dźwiękowej na Marsie”: Robert D. White, Rishabh Chaudhary, Zijia Zhao, Luisa Chiesa, Ian Neeson i Don Banfield, 13 sierpnia 2024 r., Dziennik Amerykańskiego Towarzystwa Akustycznego (JASA).
DOI: 10.1121/10.0028008



Link źródłowy