Strona główna nauka/tech Jak stres związany z pandemią napędza rosnący problem alkoholowy w Ameryce

Jak stres związany z pandemią napędza rosnący problem alkoholowy w Ameryce

29
0


Alkohol w związku z pandemią Covid-19
Nowe badanie wykazało, że nadmierne spożycie alkoholu wśród dorosłych Amerykanów wzrosło o ponad 20% w szczytowym okresie pandemii Covid-19 i utrzymywało się przez kolejne dwa lata.

A USC Badania wykazały znaczny wzrost spożycia alkoholu w okresie COVID 19 pandemia, która utrzymała się do 2022 r.

Wzrost ten zaobserwowano w większości grup demograficznych, przy czym najbardziej zauważalny wzrost odnotowali dorośli w wieku 40–49 lat. Utrzymujące się wysokie wskaźniki spożycia alkoholu stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, co uwydatnia potrzebę wzmożenia badań przesiewowych i działań interwencyjnych.

Spożycie alkoholu w Stanach Zjednoczonych znacznie wzrosło podczas pandemii Covid-19 i utrzymywało się na wysokim poziomie nawet po oficjalnym zakończeniu pandemii. Tak wynika z dużego, reprezentatywnego w całym kraju badania przeprowadzonego przez Keck Medicine z USC, opublikowanego 12 listopada w czasopiśmie „ Roczniki chorób wewnętrznych.

Między 2018 r. (przed pandemią) a 2020 r. (szczyt pandemii) nadmierne spożycie alkoholu wśród Amerykanów wzrosło o 20%, podczas gdy ogólne spożycie alkoholu wzrosło o 4%. Do 2022 r. ten wyższy poziom spożycia alkoholu utrzymał się.

Analiza demograficzna zwiększonego spożycia alkoholu

Wzrost był powszechny i ​​dotyczył wszystkich grup wiekowych, płci, ras, grup etnicznych i regionów, z wyjątkiem rdzennych Amerykanów i Amerykanów pochodzenia azjatyckiego. Dorośli w wieku 40–49 lat wykazali najwyższy wzrost spożycia alkoholu w dużych ilościach.

„Liczby te odzwierciedlają alarmujący problem zdrowia publicznego, który może mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla zdecydowanie zbyt wielu osób” – powiedział Brian P. Lee, lekarz medycyny, MAS, hepatolog i specjalista ds. przeszczepów wątroby w Keck Medicine of USC i główny badacz badania . „Nasze wyniki sugerują, że mężczyźni i kobiety poniżej 50. roku życia są szczególnie zagrożeni”.

Briana Lee
Doktor Brian P. Lee, MD, MAS, jest hepatologiem i specjalistą od przeszczepów wątroby w Keck Medicine of USC i głównym badaczem badania. Źródło: dr Brian P. Lee, MD, MAS

Skutki zdrowotne rosnącego spożycia alkoholu

Jak podaje Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), nadmierne spożycie alkoholu jest jedną z głównych możliwych do uniknięcia przyczyn chorób i zgonów w Stanach Zjednoczonych. Według dr Lee alkohol jest przyczyną połowy wszystkich zgonów związanych z wątrobą i jest obecnie główną przyczyną przeszczepów wątroby z powodu marskości wątroby.

Aby wyciągnąć takie wnioski, naukowcy przeanalizowali dane z National Health Interview Survey, jednego z największych i najbardziej kompleksowych badań zdrowotnych w kraju. W badaniu zebrano informacje na temat spożycia alkoholu, a także dane demograficzne i społeczno-ekonomiczne dotyczące ponad 24 000 dorosłych w wieku 18 lat i starszych. Porównali dane dotyczące spożycia alkoholu w roku 2018 z rokiem 2020, a następnie rok 2018 z rokiem 2022.

Zachowania związane z piciem w czasie pandemii i po pandemii

Choć Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych ogłosił oficjalny koniec pandemii w maju 2023 r., w badaniu rok 2022 określono jako rok po pandemii, kiedy zachowania zaczęły wracać do normy.

Dorosłych scharakteryzowano jako osoby spożywające alkohol w jakimkolwiek stopniu lub w dużych ilościach w ciągu jednego roku od badania, a badacze obliczyli wskaźnik spożycia alkoholu w obu przypadkach. Picie intensywne definiowano jako spożycie większe lub równe pięciu drinkom dziennie lub 15 drinkom tygodniowo w przypadku mężczyzn i większe lub równe czterem drinkom dziennie lub ośmiu drinkom tygodniowo w przypadku kobiet.

W badaniu nie analizowano powodów wzrostu spożycia alkoholu w latach 2018–2022, ale Lee wysuwa hipotezę, że stres związany z pandemią mógł spowodować większą normalizację spożycia alkoholu. Następnie spekuluje, że skutki pandemii, w tym zakłócenia w szkole i pracy, mogły wpłynąć na wzrost spożycia alkoholu przez osoby dorosłe w wieku 40–49 lat.

Lee ma nadzieję, że badanie zwiększy świadomość tego problemu. „Zachęcamy podmioty świadczące opiekę zdrowotną do oferowania większej liczby badań przesiewowych w kierunku szkodliwego picia, a także interwencji dla grup ryzyka” – powiedział.

Więcej informacji na temat tego badania można znaleźć w artykule Dlaczego pijemy więcej: trwały wpływ pandemii na alkohol.

Odniesienie: „Tendencje w używaniu alkoholu po pandemii COVID-19: krajowe badanie przekrojowe” przeprowadzone przez: dr Divya Ayyala-Somayajula, Jennifer L. Dodge, MPH, dr Adam M. Leventhal, dr Norah A. Terrault, MPH i Brian P. Lee, MD, MAS, 12 listopada 2024 r., Roczniki chorób wewnętrznych.
DOI: 10.7326/ANNALS-24-02157

Główną autorką badania jest Divya Ayyala-Somayajula z Uniwersytetu Thomasa Jeffersona w Filadelfii.

Jennifer Dodge, MPH, profesor nadzwyczajny medycyny badawczej oraz nauk o populacji i zdrowiu publicznym w Keck School of Medicine na USC, dr Adam Leventhal, profesor nauk o populacji i zdrowiu publicznym w Keck School oraz dyrektor Instytutu ds. Uzależnień USC Autorami badania są także Science oraz Norah Terrault, lekarz medycyny, gastroenterolog z firmy Keck Medicine i szefowa oddziału gastroenterologii i chorób wątroby w szkole Keck School.



Link źródłowy