Jasność telewizora (inaczej podświetlenie)
W tym przypadku mówimy o dostosowaniu systemu oświetlenia telewizora do ogólnej „jasności”, zwykle jednego z pierwszych dostępnych ustawień obrazu. Nazwa może być myląca, ponieważ różni się w zależności od marki telewizora i typu wyświetlacza. Często nazywa się to „Podświetleniem”, ale można je też nazwać „Jasnością”, co pierwotnie było zarezerwowane dla innego ustawienia obrazu, które wpływa na poziom czerni i zakres dynamiczny (zdefiniowane poniżej). Twój telewizor powinien dać Ci podstawowe wskazówki, jak znaleźć właściwe ustawienie, a jeśli się zgubisz, zawsze możesz nacisnąć „reset”. W przeciwieństwie do większości innych ustawień obrazu, zwiększanie lub zmniejszanie jasności nie wpływa na jakość i dokładność obrazu.
W trybie SDR jasność wyświetlacza będzie zwykle ustawiona poniżej wartości maksymalnej, w zależności od wybranego trybu obrazu. Jeśli podoba Ci się bieżący tryb obrazu SDR, ale uważasz, że ogólny obraz jest zbyt jasny lub przyćmiony, po prostu dostosuj podświetlenie/jasność do własnych upodobań. Ponieważ zawartość SDR jest bardziej statyczna niż HDR, zbyt wysokie zwiększenie poziomu jasności może być niewygodne.
Podczas oglądania treści HDR jasność wyświetlacza zostanie domyślnie automatycznie ustawiona na maksimum (chyba że włączony jest czujnik światła otoczenia). Dzieje się tak, ponieważ metadane HDR informują telewizor, gdzie ma być naprawdę jasno, a gdzie bardzo ciemno, a telewizor odpowiednio reaguje, nie powodując wydmuchania gałek ocznych. Jedną z korekt ustawień HDR, którą warto rozważyć, jest dynamiczne mapowanie tonów, zaprojektowane w celu analizy i optymalizacji pod kątem najjaśniejszych i najciemniejszych sekcji ekranu. Często jest ona domyślnie wyłączona w trybach filmowych (ale nie zawsze), a jakość zależy od marki i modelu. W przypadku większości telewizorów zalecam wyłączenie mapowania tonów na początek i dostosowanie go później, jeśli potrzebujesz dodatkowego efektu.
Czujniki światła otoczenia: Duch w maszynie
Nawet po zmianie trybu obrazu telewizora z domyślnego trybu Niski pobór mocy lub Eco może się okazać, że telewizor automatycznie przyciemnia się lub zachowuje się dziwnie przy różnym oświetleniu. Prawdopodobnie oznacza to, że w telewizorze jest gdzieś włączony czujnik optyczny. Nie ma w tym nic złego, jeśli nie masz nic przeciwko automatycznemu dostosowywaniu się telewizora do oświetlenia otoczenia w pomieszczeniu, ale odkryłem, że większość takich czujników nie działa tak dobrze, jak reklamowano, a czasami może powodować słaby obraz.
Nie wszystkie telewizory mają czujniki światła, ale jeśli zauważysz dziwne przyciemnienie, może to być przyczyną. Jeśli podświetlenie telewizora zmienia się samoczynnie, może być konieczne zagłębienie się w ustawienia obrazu lub ogólne i wyłączenie czujnika optycznego. Zwykle jest oznaczony jako Eco lub Ambient Light.
Poziomy jasności/czerni
Nie mylić z powyższymi ustawieniami podświetlenia. To ustawienie dostosowuje poziom czerni telewizora poprzez zmianę ogólnego zakresu dynamiki. Zwiększenie tego ustawienia może pomóc w dostrzeżeniu trudnych szczegółów w cieniach, które mogą być domyślnie zasłonięte w niektórych treściach, ale należy zachować rozsądek, ponieważ ustawienie zbyt dużej wartości może sprawić, że obraz będzie wyglądał na rozmyty. W przypadku większości telewizorów warto pozostawić ustawienie Jasność lub Poziom czerni na poziomie domyślnym lub zbliżonym do niego i dostosować je tylko wtedy, gdy masz problemy z widzeniem ciemnej treści w zwykłym środowisku oglądania.
Kontrast
W najprostszym przypadku funkcja Kontrast reguluje poziom punktu bieli telewizora bez podnoszenia poziomu czerni. Odpowiada ustawieniu poziomu czerni/jasności, przy czym jedno wpływa na drugie. W przypadku trybów telewizora HDR korzystających z dynamicznego mapowania tonów kontrast jest często uważany za nieskuteczny i/lub nieprzewidywalny.
W przypadku wideo SDR zwiększenie lub zmniejszenie kontrastu może pomóc w kontrolowaniu rozmycia jaśniejszych obrazów, zwanego obcinaniem. Jeśli brakuje Ci szczegółów chmur lub linii horyzontu, możesz spróbować obniżyć kontrast o kilka punktów, aby sprawdzić, czy wygląda lepiej. Jeśli dokonujesz istotnej regulacji kontrastu, powinieneś użyć odpowiedniego wzorca testowego, takiego jak te oferowane na płytach testowych. Następnie będziesz chciał wrócić do ustawienia Poziom czerni/Jasność, aby upewnić się, że obraz nadal wygląda wyraźnie i dokładnie.
Współczynnik proporcji
Prawdopodobnie nie będziesz musiał zmieniać tego ustawienia, chyba że oglądasz jakieś super oldschoolowe programy w proporcjach 4:3. Współczynnik proporcji telewizora jest zwykle ustawiony na „Automatyczny” lub „Normalny”, ale jeśli obraz wygląda dziwnie lub rozciągnięty, może zaistnieć potrzeba zmiany proporcji lub funkcji powiększenia w ustawieniach obrazu, aż będzie wyglądał lepiej.
Kolor i temperatura
Nie polecam bawić się głównymi ustawieniami koloru lub odcienia w nowszych telewizorach, szczególnie w przypadku korzystania z dokładnych trybów obrazu, takich jak Filmowiec lub Kino, ale istnieją pewne ustawienia kolorów, które można dostosować do własnych upodobań. Zwiększanie lub zmniejszanie nasycenia kolorów sprawi, że rzeczy będą wyglądać odpowiednio bardziej lub mniej żywo. Dostosowanie temperatury barwowej będzie miało duży wpływ na ogólny wygląd, przy czym tryby Ciepłe dają ogólny odcień bardziej czerwony, a tryby Standardowy i Chłodny wyglądają bardziej niebieskawo. Ponownie, cieplejsze tryby są na ogół najdokładniejsze (nawet jeśli na początku mogą wyglądać na nieco przyćmione lub żółtawe), ale chłodniejsze tryby mogą wyglądać lepiej w przypadku niektórych treści, np. sportu.
Ostrość/jasność
Przejrzystość lub Ostrość telewizora to kolejne ustawienie, które z pewnymi wyjątkami zazwyczaj chcesz pozostawić w spokoju. Jeśli otrzymujesz nienaturalną ilość mory, w której obraz migocze lub wiruje w szczególnie delikatne wzory, obniżenie Ostrości może trochę pomóc. Możesz także obniżyć Ostrość, jeśli zauważysz dziwne artefakty wokół linii lub ostrych krawędzi, które odpowiadają temu, jak blisko siedzisz.
Wygładzanie ruchu: wystarczy odrobina
Ustawienia wygładzania ruchu. w tym opcje takie jak Judder lub Redukcja rozmycia, od dawna są oczerniane przez purystów obrazu. Używanie ulepszeń cyfrowych, takich jak interpolacja klatek (która dodaje sztuczne klatki), wygładzanie ruchu może wywołać niesławny efekt „opery mydlanej”, dzięki któremu filmy i programy telewizyjne wyglądają dziwnie tanio.
To ustawienie jest zwykle domyślnie wyłączone w trybach obrazu z przewijaniem do przodu, ale nie zawsze. Przez lata zalecałem wyłączanie wygładzania ruchu w przypadku innych treści niż treści o dużej liczbie klatek na sekundę, np. sport. Jednakże w miarę jak telewizory stawały się coraz lepsze w zakresie ulepszeń cyfrowych, zacząłem używać bardzo niewielkiego wygładzania ruchu, aby dostosować się do gwałtownych ruchów, takich jak ostre ujęcia z kamery lub szybko poruszające się obiekty, które mają tendencję do zacinania się z powodu reakcji wyświetlacza na wejście.