Nowe badanie pokazuje, że dieta bogata w ultraprzetworzoną żywność prowadzi do zwiększonego gromadzenia tłuszczu w mięśniach ud, co może zwiększać ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.
Pomimo czynników takich jak spożycie kalorii i aktywność fizyczna, spożycie żywności przetworzonej przemysłowo pozostaje istotnym czynnikiem predykcyjnym zawartości tłuszczu śródmięśniowego, co podkreśla potrzebę dostosowania diety w celu leczenia choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego lub zapobiegania jej.
Wpływ ultraprzetworzonej żywności na tkankę tłuszczową mięśni
Jak wynika z badania zaprezentowanego dzisiaj (4 grudnia) na dorocznym spotkaniu Radiological Society of North America, dieta bogata w ultraprzetworzoną żywność wiąże się z większym gromadzeniem się tłuszczu w mięśniach ud, niezależnie od spożycia kalorii i poziomu aktywności fizycznej ( RSNA). Zwiększona ilość tłuszczu śródmięśniowego może również zwiększać ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.
W nowoczesnych dietach zaczęto zmniejszać ilość składników naturalnych i minimalnie przetworzonych, często zastępowanych składnikami przetworzonymi przemysłowo, sztucznie aromatyzowanymi, barwionymi lub modyfikowanymi chemicznie.
Żywność taka jak płatki śniadaniowe, margaryny/smarowidła, pakowane przekąski, hot dogi, napoje bezalkoholowe i napoje energetyczne, słodycze i desery, mrożona pizza, dania gotowe do spożycia, masowo produkowane pakowane pieczywo i bułki i inne, zawierają składniki syntetyczne i są wysoko przetworzone.
Urok ultraprzetworzonej żywności
Te ultraprzetworzone produkty spożywcze mają zwykle dłuższy okres przydatności do spożycia i są bardzo atrakcyjne, ponieważ są wygodne i zawierają kombinację cukru, tłuszczu, soli i węglowodanów, które wpływają na system nagrody w mózgu, przez co trudno jest przestać jeść.
Na potrzeby badania naukowcy postanowili ocenić związek spożycia ultraprzetworzonej żywności z zawartością tłuszczu śródmięśniowego w udach.
„Nowością tego badania jest zbadanie wpływu jakości diety, w szczególności roli ultraprzetworzonej żywności na zawartość tłuszczu śródmięśniowego w mięśniach ud ocenianą za pomocą rezonansu magnetycznego” – powiedziała autorka Zehra Akkaya, lekarz medycyny, badaczka i była stypendystka Fulbrighta na Wydziale Radiologii i Obrazowania Biomedycznego Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. „To pierwsze badanie obrazowe sprawdzające związek między jakością mięśni szkieletowych stwierdzoną na podstawie rezonansu magnetycznego a jakością diety”.
Cele i metodologia badania
Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali dane od 666 osób, które uczestniczyły w Inicjatywie na rzecz leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów, a które nie cierpiały jeszcze na chorobę zwyrodnieniową stawów, na podstawie badań obrazowych. Inicjatywa dotycząca choroby zwyrodnieniowej stawów to ogólnokrajowe badanie badawcze, sponsorowane przez Fundację im Narodowe Instytuty Zdrowiaco pomaga naukowcom lepiej zrozumieć, jak zapobiegać chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego i ją leczyć.
„Badania przeprowadzone przez naszą grupę i inne osoby wykazały wcześniej, że ilościowy i funkcjonalny spadek mięśni ud jest potencjalnie powiązany z wystąpieniem i postępem choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego” – powiedziała dr Akkaya. „Na obrazach MRI spadek ten można zobaczyć jako zwyrodnienie tłuszczowe mięśni, w którym pasma tłuszczu zastępują włókna mięśniowe”.
Szczegółowe ustalenia i implikacje
Spośród 666 osób (455 mężczyzn, 211 kobiet) średni wiek wynosił 60 lat. Średnio uczestnicy mieli nadwagę, a wskaźnik masy ciała (BMI)BMI) z 27. Około 40% żywności, którą spożywali w zeszłym roku, stanowiła żywność ultraprzetworzona.
Naukowcy odkryli, że im więcej ultraprzetworzonej żywności spożywali ludzie, tym więcej tłuszczu śródmięśniowego mieli w mięśniach ud, niezależnie od spożycia energii (kalorii).
„W populacji dorosłych, narażonych na ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych lub biodrowych, ale bez nich, spożywanie ultraprzetworzonej żywności wiąże się ze zwiększoną zawartością tłuszczu w mięśniach ud” – stwierdziła dr Akkaya. „Te ustalenia potwierdziły się niezależnie od zawartości energii w diecie, BMI, czynników socjodemograficznych czy poziomu aktywności fizycznej”.
Jak zauważyła dr Akkaya, ukierunkowanie na modyfikowalne czynniki stylu życia – głównie zapobieganie otyłości poprzez zdrową, zbilansowaną dietę i odpowiednie ćwiczenia – jest podstawą początkowego leczenia choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.
„Choroba zwyrodnieniowa stawów jest coraz bardziej powszechnym i kosztownym problemem zdrowotnym na świecie. Jest to największy wkład w koszty opieki zdrowotnej niezwiązanej z nowotworami w USA i na całym świecie” – stwierdziła dr Akkaya. „Ponieważ schorzenie to jest ściśle powiązane z otyłością i niezdrowym stylem życia, istnieją potencjalne możliwości modyfikacji stylu życia i leczenia chorób”.
Wnioski i przyszłe kierunki
Badając, jak spożycie ultraprzetworzonej żywności wpływa na skład mięśni, badanie to dostarcza cennych informacji na temat wpływu diety na zdrowie mięśni.
„Zrozumienie tej zależności może mieć ważne implikacje kliniczne, ponieważ oferuje nowe spojrzenie na wpływ jakości diety na zdrowie układu mięśniowo-szkieletowego” – stwierdziła dr Akkaya.
Spotkanie: 110. Zgromadzenie Naukowe i Doroczne Spotkanie Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej
Współautorami są dr Gabby B. Joseph, dr Katharina Ziegeler, dr Wynton M. Sims, dr John A. Lynch i dr Thomas M. Link.