Ta historia pierwotnie pojawił się PRZEWODOWY w języku hiszpańskim i został przetłumaczony z języka hiszpańskiego.
C/2023 A3, znana również jako Tsuchinshan–ATLAS i uważana za „kometę stulecia”, w całej okazałości pojawi się na naszym niebie we wrześniu i październiku 2024 r. Astronomowie uważają, że ze względu na swoje cechy będzie wyjątkowo jasna, podobna do do komety Halleya w 1986 r. lub NEOWISE w 2020 r.
Komety takie jak C/2023 A3 to kule zamarzniętych gazów, skał i pyłu krążące wokół Słońca. Często są spektakularne ze względu na dwa zjawiska fizyczne, które zachodzą podczas ich podróży.
Pierwszy to ogon, który rozciąga się od jądra komety w miarę zbliżania się do gwiazdy, wokół której krąży. Promieniowanie słoneczne gwiazdy – w naszym przypadku słońca – powoduje odparowanie części zamarzniętej materii komety, wydmuchując gaz i pył z jądra, które następnie odbijają światło gwiazdy. W miarę jak kometa zbliża się do swojej gwiazdy, jej ogon powiększa się w wyniku wzrostu promieniowania słonecznego.
Drugim zjawiskiem jest koma komety. Jest to otoczka sublimowanego lodu, która tworzy rodzaj atmosfery wokół jądra, gdy zbliża się ono do swojej gwiazdy, również z powodu promieniowania słonecznego. Zwiększa to również jasność komety.
Jaki jest najlepszy dzień na zobaczenie komety?
C/2023 A3 będzie świecić na niebie półkuli północnej od 27 września i będzie widoczna do ostatniego tygodnia października. W tym okresie kometa osiągnie minimalną odległość od Słońca, zanim rozpocznie swoją podróż z Układu Słonecznego.
Jak podaje specjalistyczny blog Cometography, dniem, w którym C/2023 A3 będzie świecić najjaśniej będzie 2 października. Ogon komety będzie w tym miejscu długi i efektowny ze względu na bliskość Słońca.
O której godzinie kometa będzie widoczna?
Ze względu na bliskość Słońca kometa będzie zachowywać się podobnie do Merkurego i Wenus: będzie widoczna w pobliżu horyzontu, na drodze słońca i tuż przed wschodem słońca. Odpowiednie okno do podziwiania go będzie od 27 września w godzinach 5:00–7:00. Czas i pozycja będą podobne na całej półkuli północnej.
W miarę upływu października kometa będzie podnosić swoje położenie względem horyzontu i jednocześnie tracić jasność. Ponieważ Tsuchinshan–ATLAS jest ciałem o długim orbicie i pochodzi z Obłoku Oorta, za krawędzią Układu Słonecznego, nie pojawi się ponownie na naszym niebie przez dziesiątki tysięcy lat.