Boki, młody koreański YouTuber, podchodzi do wysokiego półmiska makaronu z jajkami sadzonymi i różnymi kluskami i kimchi (fermentowanymi warzywami).
Jest to rodzaj uczty, która mogłaby nakarmić małą rodzinę, ale tym posiłkiem nie można się dzielić.
W filmie opublikowanym na jej niezwykłym kanale „Eat With Boki” szczupła młoda kobieta nalewa sobie ogromną szklankę coli, bierze duży łyk, a następnie zaczyna nabierać makaron pałeczkami i wkładać go do ust. Wszystkie.
Przez dziesięć nieprzerwanych minut Boki wciąga łyk za kęsem, głośno siorbiąc, ale jakimś cudem ledwo rozmazując swój czerwony błyszczyk.
Dopiero po oczyszczeniu płyty spogląda w kamerę i ogłasza swoim dziesięciu milionom subskrybentów: „Wszystko skończyłam!”. Zjadłem dobrze. Do widzenia.’
Witamy w świecie „mukbang” – światowego fenomenu kulinarnego, który przyciąga miliony stałych widzów, zwłaszcza kobiet.
Boki, młody koreański YouTuber, zjada ogromną ilość jedzenia, znane również jako wyzwanie mukbang dla publiczności na żywo
Łącząc koreańskie słowa oznaczające „jedzenie” (meokneun) i „nadawanie” (bangsong), mukbang widzi, jak jego gwiazdy zjadają przed kamerą ogromne ilości jedzenia, zanim opublikują klipy dla obserwujących.
Robią to, ponieważ jest to lukratywne, ponieważ tysiące „mukbangerów” na YouTube i TikTok konkuruje obecnie, by wyprzedzić rywali i uzyskać przychody z reklam. Niektórzy mówią, że są milionerami.
Ale jest też ciemna strona tej obsesji. W zeszłym miesiącu chiński mukbanger Pan Xiaoting zmarł po zjedzeniu 22 funtów (10 kg) jedzenia. Chorobliwie otyły 24-latek zginął w wyniku podejrzenia „rozdarcia” żołądka.
Na żywo przed kamerą Xiaoting upadł podczas dziesięciogodzinnego objadania się ciastem czekoladowym, paluszkami z kurczaka i owocami morza.
Chiny zakazały już takich filmów, ale nawet autorytarna Partia Komunistyczna nie była w stanie powstrzymać Xiaotinga i innych osób przed transmitowaniem posiłków na żywo (zamiast późniejszego publikowania klipów).
Jednak mukbang stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego poza Chinami i Azją, rozprzestrzeniając się na Stany Zjednoczone, a nawet Wielką Brytanię, a obecnie kilka krajów rozprawia się z tym zjawiskiem.
Doktor Andrew Harris, wykładowca psychologii na Uniwersytecie w Nottingham, ostrzega: „Filmy Mukbang skupiają się na konsumpcji i dogadzaniu sobie, potencjalnie wzmacniając cykl przejadania się lub niezdrowych relacji żywieniowych”.
Boki połyka duży kufel coli, przyjmując kolejny gigantyczny talerz jedzenia dla swoich zwolenników
Przez dziesięć nieprzerwanych minut Boki wciąga łyk za łykiem, głośno siorbiąc, ale jakimś cudem ledwo rozmazując swój czerwony błyszczyk do ust
Chiński mukbanger Pan Xiaoting (na zdjęciu jedzący Burger Kinga) szokująco zmarł podczas pożerania 22 funtów (10 kg) jedzenia na żywo przed kamerą
Pan Xiaoting (na zdjęciu jedzący fast food) zmarł po dziesięciogodzinnym objadaniu się ciastem czekoladowym, paluszkami z kurczaka i owocami morza przed publicznością internetową na żywo
Trend ten pojawił się po raz pierwszy w Korei Południowej, gdzie wspólne posiłki mają znaczenie kulturowe. Wraz ze wzrostem liczby młodych Koreańczyków mieszkających samotnie – częściowo z powodu Covida oraz spadającego wskaźnika małżeństw i urodzeń – pojawiło się zapotrzebowanie na „wirtualnych” towarzyszy do kolacji.
Ponadto ponad jedna czwarta Dwudziestolatków z Korei Południowej ma pracę tymczasową, a nagrywanie filmów z mukbangiem stało się sposobem na zarobienie dodatkowego dochodu.
Tak było w przypadku Jeongae Kim, która pracowała na dwóch stanowiskach, aby utrzymać matkę.
W zdobywaniu widzów nie chodzi tylko o to, jak jesz, ale także o to, co jesz. Twierdzi, że 2,9 miliona subskrybentów Jeongae lubi oglądać jej ucztę, delektując się owocami morza i pikantnymi potrawami.
Zanim zyskała sławę w YouTube, mieszkała w małym mieszkanku i nagrywała filmy o 3 nad ranem, aby mieć pewność, że nie będzie słychać hałasu w tle. Dzięki mukbangowi mieszka teraz w przestronnym mieszkaniu.
Ile więc zarabiają ci zawodowi zjadacze? YouTuberzy mający ponad milion subskrybentów mogą potencjalnie zarobić około 62 000 funtów rocznie, podczas gdy najlepsi twórcy – ci z ponad 10 milionami subskrybentów – mogą zarobić nawet 310 000 funtów miesięcznie. Nic dziwnego, że apetyt na mukbang wzrósł poza Azję.
Trisha Paytas to YouTuberka z Los Angeles, która dla pięciu milionów subskrybentów filmuje siebie, jak pożera wszystko, od jajecznicy po wiadra smażonego kurczaka. „Zrobiłem pizzę w Pizza Hut, gdzie zjadam pięć różnych pizz” – Paytas powiedział ABC News. „I myślę, że zarobiłem może około 50 000 dolarów”.
Choć może zgarniała pieniądze, musiała za to zapłacić cenę. Matka dwójki dzieci zmagała się z depresją i zaburzeniami odżywiania, a jej waga przekroczyła 15. Troling w Internecie pogłębił jej niepewność.
„Najpopularniejsze komentarze, które wszyscy nienawidzą, to: „Panna Piggy”, „Jesteś otyła” i „Wkładaj jedzenie do ust” – stwierdziła. „W miarę jak rosły, rosła także moja waga”.
Nikocado Avocado, czyli w rzeczywistości Nicholas Perry, był wcześniej weganinem, kiedy mieszkał w Kolumbii ze swoim mężem Orlinem Home
Ale 32-latek zarobił 3 miliony funtów netto, obżerając się przed kamerą na oczach milionów (na zdjęciu na hulajnodze z pięściami Takimi).
Po zjedzeniu 10 000 kalorii dziennie (na zdjęciu jedzenie makaronu i Takis) Perry cierpi na otyłość i problemy z oddychaniem
Walka ze swoimi rozmiarami skłoniła ją do poddania się liposukcji w 2017 r., ale ponownie przybrała na wadze – między innymi dlatego, że jedzenie to właściwie jej praca.
Jest też 32-letni Nikocado Avocado, czyli w prawdziwym życiu Nicholas Perry, którego majątek wynosi około 3 miliony funtów. Amerykanka spożywa obecnie ponad 10 000 kalorii podczas niemal comiesięcznych spotkań na żywo przed kamerą.
Perry spadł z 11,5 w 2016 r. do około 25. Cierpi na otyłość i problemy z oddychaniem, dlatego w swoich filmach często pokazuje się go w masce na bezdech senny.
Fani podobno ostrzegali Pan Xiaoting przed szkodami, jakie wyrządza swojemu ciału, ale wraz ze wzrostem popularności jej porcje stawały się coraz większe.
To prowadzi nas do kolejnego elementu atrakcyjności mukbangu – ludzie mogą „jeść” zastępczo. Oddają się przyjemnościom innych ludzi, jedząc, bez żadnych negatywnych konsekwencji – zwłaszcza przybierania na wadze.
Naukowcy monitorujący aktywność fal mózgowych widzów mukbang odkryli, że jądro półleżące – podkorowa struktura mózgu znana przede wszystkim ze swojej roli w odczuwaniu przyjemności i uzależnieniu – reagowała bardziej na spożywanie przez inne osoby wysokokalorycznego jedzenia.
Nierzadko można spotkać komentarze typu: „Czy ktoś jeszcze to ogląda, żeby nie jeść?” w internetowych filmach mukbang.
Blogerka wideo Lydie, która w 2016 roku została pierwszą brytyjską gwiazdą mukbangu, wierzy, że jej kanał na YouTube pomaga osobom zmagającym się z zaburzeniami odżywiania.
Ponad 100 000 widzów obserwowało, jak 25-letni tłumacz z Yorkshire naśmiewa się z burgerów, frytek i nuggetsów z McDonald’s. „Wiem, że kiedy oglądam mukbang, nie mam już ochoty jeść” – powiedziała w wywiadzie.
Jednak urzędnicy ds. zdrowia na całym świecie ostrzegają obecnie, że rosnące zainteresowanie mukbangiem stanowi realne zagrożenie dla wpływowych osób.
Trisha Paytas (na nagraniu) to kolejna płodna amerykańska mukbangerka, która wyznała, że zarobiła około 50 000 dolarów, jedząc pięć pizzy w mukcbangu
Chociaż matka dwójki dzieci grzebie w cieście, mukbanging, ponieważ wcześniej przyznała się, że cierpi na zaburzenia odżywiania
Walka ze swoimi rozmiarami skłoniła ją do poddania się liposukcji w 2017 roku
W 2018 r., kiedy odsetek osób otyłych wśród dorosłych zbliżał się do 40 procent, rząd Korei Południowej uruchomił plan przeciwdziałania otyłości, powołując się na „szkody spowodowane przez media zachęcające do obżarstwa, takie jak mukbang” i twierdząc, że takie treści w Internecie nie są dostatecznie monitorowane.
Tymczasem Chiny ogłosiły represje, zamykając 13 000 kont mukbang w 2020 r. Do tego czasu około 395 000 filmów uzyskało prawie 30 milionów wyświetleń.
W zeszłym miesiącu doniesiono, że rząd Filipin rozważa zakazanie tych treści po tym, jak twórca, Dongz Apatan, doznał śmiertelnego udaru mózgu po obżeraniu się smażonym kurczakiem.
Jednak w świecie, który jest coraz bardziej połączony wirtualnie, ale oderwany od rzeczywistości, apetyt na filmy mukbang – i bogactwo, jakie mogą generować dla swoich twórców – prawdopodobnie w najbliższym czasie nie spadnie.