Strona główna Polityka Jak naukowcy wykorzystują technologię geoprzestrzenną do odkrywania tajnych grobów w Meksyku

Jak naukowcy wykorzystują technologię geoprzestrzenną do odkrywania tajnych grobów w Meksyku

37
0


W 2014 r., po w związku z zaginięciem 43 normalistów Ayotzinapa w Meksyku Silván i inni specjaliści CentroGeo dołączyli do naukowej rady doradczej zajmującej się tą sprawą. Podczas poszukiwań studentów różne grupy cywilne i brygady rządowe odkryły dziesiątki nielegalnych grobów. W niecałe 10 miesięcy Biuro Prokuratora Generalnego Meksyku naliczyło 60 miejsc i 129 ciał w stanie Guerrero. W wyniku przeszukań odkryto 300 nielegalnych grobów. Od tego czasu liczba tajnych grobów tylko wzrosła.

Nikt nie spodziewał się rozmiarów tego horroru. Raport„W poszukiwaniu między bólem a nadzieją: Znaleziska tajnych grobów w Meksyku 2020–2022” pokazuje na podstawie danych hemerograficznych, że w ciągu tych dwóch lat zarejestrowano 1134 tajnych grobów, w których znajdowało się 2314 ciał i 2242 szczątków. Proporcjonalnie najwyższy wskaźnik nielegalnych grobów odnotowano w Colima – 10 na 100 000 mieszkańców. Po nim uplasowały się Sonora, Guanajuato, Guerrero, Sinaloa i Zacatecas.

Pod względem liczby przypadków wyróżniają się Guanajuato, Sonora i Guerrero. Na te trzy podmioty przypada 42 proc. ewidencji. Do kwietnia 2023 r. Dziennikarskie dochodzenie przeprowadzone przez Quinto Elemento Lab wykazało, że liczba nielegalnych pochówków osiągnęła 5696 tajnych grobów, z czego ponad połowę wykryto za kadencji obecnej administracji federalnej.

Zatrudniając swój kierunek studiów, teledetekcjaJosé Luis Silván wykorzystuje zdjęcia wykonane za pomocą satelitów, dronów czy samolotów, z których wydobywa informacje geoprzestrzenne, wykorzystując wiedzę z zakresu fizyki światła, matematyki i programowania. Obrazy wielospektralne i hiperspektralne rejestrują informacje podpowierzchniowe za pomocą czujników rejestrujących długości fal światła niedostrzegalne dla ludzkiego oka, dzięki czemu są przydatne do poszukiwań.

W 2016 r. podczas pierwszego badania przeprowadzonego przez badaczy CentroGeo przeprowadzili symulację pochówków z tuszami wieprzowymi, aby ocenić potencjał wykorzystania kamer hiperspektralnych w poszukiwaniach i dowiedzieć się, jakie informacje z czujników były dla nich przydatne. Meksykańscy badacze wiedzieli z badań przeprowadzonych w innych krajach, że skuteczne wykrywanie za pomocą tych technik zależy częściowo od umiejętności rozpoznania zmian tusz (i ich obrazów spektralnych) w różnych glebach i klimatach.

Eksperyment przeprowadzono na dzierżawionej ziemi w stanie Morelos. Tam pochowano siedem zwierząt i przez sześć miesięcy oceniano światło odbite od gleby przy różnych długościach fal. Doszli do wniosku, że kamera hiperspektralna, która dostarcza ponad sto warstw danych, może wykrywać tajne pochówki, chociaż technika ta jest skuteczna dopiero trzy miesiące po pochówku. Próbowali zorganizować przejęcie kamery i drona (o wartości 5 milionów pesos) za pośrednictwem Krajowej Komisji Poszukiwań, ale bezskutecznie.



Link źródłowy