Strona główna nauka/tech Jak NASA zamieniła Wenus w planetę hip-hopową

Jak NASA zamieniła Wenus w planetę hip-hopową

31
0


Aktywny wulkan Wenus

Ta ilustracja przedstawiająca dużą koronę Quetzalpetlatl zlokalizowaną na południowej półkuli Wenus przedstawia aktywny wulkanizm i strefę subdukcji, gdzie skorupa na pierwszym planie wpada do wnętrza planety. Nowe badanie sugeruje, że korony ujawniają miejsca, w których aktywna geologia kształtuje powierzchnię Wenus. Źródło: NASA/JPL-Caltech/Peter Rubin

Tekst piosenki Missy Elliot „The Rain (Supa Dupa Fly)” został przesłany z kompleksu DSN Goldstone do Wenusokoło 158 milionów mil (254 milionów kilometrów) stąd.

NASA wysłał na Wenus utwór „The Rain (Supa Dupa Fly)” Missy Elliott za pośrednictwem sieci Deep Space Network, co uczyniło go pierwszą piosenką hiphopową wyemitowaną w kosmos. Transmisja utworu na ulubioną planetę Elliotta symbolizuje połączenie muzyki i eksploracji kosmosu, a przyszłe misje mają na celu głębsze zgłębienie tajemnic Wenus.

Transmisja piosenki Missy Elliott na Wenus

Gwiazdy nad i na Ziemi ułożyły się w inspirującą wiadomość, a słowa piosenki „The Rain (Supa Dupa Fly)” artystki hiphopowej Missy Elliott zostały przesłane na Wenus za pośrednictwem DSN (Deep Space Network) należącej do NASA. Laboratorium Napędów Odrzutowych agencji (JPL) z południowej Kalifornii wysłał transmisję o godzinie 10:05 czasu PDT w piątek 12 lipca.

Jako największa i najbardziej wrażliwa usługa telekomunikacyjna w ramach programu komunikacji kosmicznej i nawigacji NASA (SCaN), DSN posiada szereg gigantycznych anten radiowych, które umożliwiają misjom śledzenie, wysyłanie poleceń i odbieranie danych naukowych ze statków kosmicznych wyruszających na Księżyc i dalej. Do chwili obecnej system przesłał tylko jeden inny piosenka w kosmosdzięki czemu transmisja piosenki Elliotta była pierwszą w historii hip-hopu i NASA.

Miss Elliott, urodzona w 1971 roku jako Melissa Arnette Elliott, jest pionierską amerykańską raperką, piosenkarką, autorką tekstów i producentem. Znana z nowatorskich teledysków, niepowtarzalnego stylu i znaczącego wpływu na branżę hiphopową, zadebiutowała na początku lat 90. i szybko zyskała sławę. Jej muzyka często zawiera motywy wzmocnienia i oryginalności. Do jej najsłynniejszych piosenek należą „Get Ur Freak On”, „Work It” i „The Rain (Supa Dupa Fly)”. Elliott zdobyła wiele nagród i jest doceniana nie tylko za swój talent muzyczny, ale także za przełamywanie barier dla kobiet w branży muzycznej.

Współpraca na pograniczu przestrzeni i muzyki

„Zarówno eksploracja kosmosu, jak i twórczość Missy Elliott polegają na przesuwaniu granic” – powiedziała Brittany Brown, dyrektor działu cyfrowego i technologii w Biurze Komunikacji w siedzibie NASA w Waszyngtonie, która początkowo przedstawiła zespołowi Missy pomysły na współpracę z agencją. „Missy ma doświadczenie w łączeniu w swoich teledyskach narracji skoncentrowanej na przestrzeni kosmicznej i futurystycznych efektów wizualnych, więc możliwość współpracy przy czymś nie z tego świata jest naprawdę odpowiednia”.

Stacja Kosmiczna Głębokiej 13 Z Terminalem Optycznym

Deep Space Station 13 w kompleksie NASA Goldstone w Kalifornii – część agencji Deep Space Network – to eksperymentalna antena, która została wyposażona w terminal optyczny. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Piosenka przeleciała około 254 milionów kilometrów z Ziemi na Wenus – ulubioną planetę artysty. Transmitowany z prędkością światła sygnał o częstotliwości radiowej docierał do planety po prawie 14 minutach. Transmisja została wykonana przez antenę radiową Deep Space Station 13 (DSS-13) o szerokości 34 metrów (112 stóp), znajdującą się w kompleksie łączności głębokiej przestrzeni kosmicznej Goldstone DSN, niedaleko Barstow w Kalifornii. Przypadkowo DSS-13 jest również nazywany Wenus.

Muzyczna podróż poza Ziemię

Kariera muzyczna Elliotta rozpoczęła się ponad 30 lat temu, a DSN komunikuje się ze statkami kosmicznymi od ponad 60 lat. Teraz, dzięki sieci, muzyka Elliott zawędrowała daleko poza jej ziemskich fanów do innego świata.

„Nadal nie mogę uwierzyć, że opuszczam ten świat razem z NASA za pośrednictwem Deep Space Network, kiedy „The Rain (Supa Dupa Fly)” staje się pierwszą w historii piosenką hiphopową przesłaną w kosmos!” powiedział Elliott. „Wybrałam Wenus, ponieważ symbolizuje siłę, piękno i siłę i jestem pełna pokory, że mam możliwość podzielenia się moją sztuką i przesłaniem ze wszechświatem!”

Przyszłe misje NASA na Wenus

Dwie misje NASA wybrane w 2021 r. będą badać Wenus i przesyłać dane z powrotem na Ziemię za pomocą DSN. Wystrzelenie sondy DAVINCI (Deep Atmphere Venus Investigation of Noble Gass, Chemistry, and Imaging), prowadzonej z należącego do NASA Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda w Greenbelt w stanie Maryland, ma wystartować nie wcześniej niż w 2029 r. Sonda VERITAS (Venus Emissivity, Radio Science, InSAR, Topography i Spectroskopia), którego wystrzelenie nastąpi nie wcześniej niż w 2031 r., zostanie wyprowadzone z JPL. NASA i DSN również współpracują z Europejska Agencja KosmicznaMisja na Wenus, Envision. Zespół w JPL opracowuje radar z syntetyczną aperturą Venus (VenSAR) znajdujący się na statku kosmicznym.

Działający nieprzerwanie od 1963 roku system DSN należący do NASA SCaN składa się z trzech kompleksów rozmieszczonych w równych odstępach od siebie — w odległości około 120 stopni długości geograficznej — na całym świecie. Stacje naziemne znajdują się w Goldstone w Kalifornii, Madrycie i Canberze w Australii.

DSN jest zarządzany przez JPL w ramach programu SCaN w ramach Dyrekcji Misji Operacji Kosmicznych z siedzibą w siedzibie NASA.





Link źródłowy