Strona główna zdrowie Jak można zapobiec wypadaniu włosów w wyniku chemioterapii za pomocą żelu wykonanego...

Jak można zapobiec wypadaniu włosów w wyniku chemioterapii za pomocą żelu wykonanego z… łożyska koziego

19
0


Nowe badania sugerują, że żel wytwarzany z łożyska koziego może zapobiegać wypadaniu włosów u pacjentów poddawanych chemioterapii.

Łożysko zwierzęcia jest wypełnione białkami zwanymi czynnikami wzrostu, które stymulują produkcję komórek tworzących mieszki włosowe – cebulkowate korzenie w skórze, z których wyrastają włosy.

W badaniach przeprowadzonych na pacjentkach chorych na raka piersi, którym podawano leki stosowane w chemioterapii, doksorubicynę (w zastrzyku) i cyklofosfamid (w tabletce), w obszarach leczonych żelem wyrosło więcej włosów.

Włosy stały się również gęstsze, a poszczególne łodygi włosowe grubsze i mocniejsze.

Podczas leczenia raka ochotnicy wcierali w głowę żel z łożyskiem kozim dwa razy dziennie przez trzy miesiące.

Około dwie trzecie pacjentów poddawanych chemioterapii doświadcza częściowej lub całkowitej utraty włosów.

Dzieje się tak dlatego, że mechanizm działania leku nie rozróżnia komórek nowotworowych i zdrowych.

Zatem chociaż skutecznie niszczą komórki nowotworowe, szkodzą także wielu zdrowym – w tym tym, które tworzą mieszki włosowe.

Nowe badania sugerują, że żel wytwarzany z łożyska koziego może zapobiegać wypadaniu włosów u pacjentów poddawanych chemioterapii

Nowe badania sugerują, że żel wytwarzany z łożyska koziego może zapobiegać wypadaniu włosów u pacjentów poddawanych chemioterapii

Około dwie trzecie pacjentów poddawanych chemioterapii doświadcza częściowej lub całkowitej utraty włosów

Około dwie trzecie pacjentów poddawanych chemioterapii doświadcza częściowej lub całkowitej utraty włosów

Jest to nie tylko traumatyczne dla wielu pacjentów, ale może mieć ogromny wpływ na psychikę – szczególnie w przypadku kobiet.

Pełny odrost włosów może zająć miesiące, a nawet lata, a kiedy to nastąpi, może mieć inny kolor i teksturę.

NHS obecnie zaleca stosowanie zimnych czepków (wypełnionych zimnym żelem lub płynem, który szybko chłodzi skórę głowy) na 30 minut przed chemioterapią, aby zmniejszyć przepływ krwi, a tym samym zmniejszyć ilość toksycznego leku docierającego do delikatnych mieszków włosowych.

Jednak nie jest odpowiedni w przypadku wszystkich typów nowotworów, a jego skuteczność jest różna: niektóre badania pokazują, że ogranicza wypadanie włosów do mniej niż 50 procent u prawie dwóch trzecich pacjentów.

Ponadto około jeden na dziesięciu pacjentów przestaje używać czapek z powodu skrajnego przeziębienia, bólów głowy i nudności.

Najnowsze badania przeprowadzone przez Uniwersytet Ubon Ratchathani w Tajlandii i opublikowane w czasopiśmie Pharmaceuticals sugerują, że łożysko kozie może być alternatywnym rozwiązaniem.

Naukowcy stworzyli żel z białka ekstrahowanego z łożyska koziego – które pod względem składu jest podobne do łożyska ludzkiego – i kwasu hialuronowego, lepkiej substancji występującej naturalnie w organizmie, która natłuszcza stawy i pomaga włosom zachować wilgoć i siłę.

Poprosili 11 kobiet, które przechodziły chemioterapię z powodu raka piersi, o nakładanie żelu dwa razy dziennie na jedną część głowy.

W ciągu kolejnych trzech miesięcy badacze porównywali wzrost włosów w obszarze poddanym zabiegowi z obszarami niepoddanymi zabiegowi u każdego pacjenta.

Wypadanie włosów jest nie tylko traumatyczne dla wielu pacjentów, ale może mieć ogromny wpływ na psychikę – zwłaszcza u kobiet

Wypadanie włosów jest nie tylko traumatyczne dla wielu pacjentów, ale może mieć ogromny wpływ na psychikę – szczególnie w przypadku kobiet

Wyniki wykazały, że żel zwiększył długość włosów średnio o 7 mm po czterech tygodniach leczenia.

Do ósmego tygodnia włosy poddane zabiegowi urosły średnio o ponad 10 mm, w porównaniu do braku wzrostu lub nawet wypadania włosów w obszarach nietraktowanych.

Teraz zespół planuje przeprowadzić dalsze badania na większej grupie pacjentów.

Doktor David Fenton, konsultant dermatolog i specjalista ds. wypadania włosów w klinice OneWelbeck w Londynie, powiedział: „To interesujące badanie, zwłaszcza że wypadanie włosów wywołane chemioterapią może być bardzo niepokojące dla pacjentów.

„Ale zanim będziemy pewni, że rozwiązanie jest skuteczne, musimy zobaczyć wyniki znacznie większych badań”.

Tymczasem według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Yanbian w Chinach cząsteczka imbiru może również przeciwdziałać wypadaniu włosów wywołanemu chemioterapią.

Naukowcy karmili myszy cierpiące na wypadanie włosów spowodowane przez cyklofosfamid, lek stosowany w chemioterapii, niewielkimi ilościami cedrolu – naturalnego związku zawartego w imbirze – i odkryli, że prowadzi to do zwiększenia liczby mieszków włosowych.

Jak podaje czasopismo Bioorganic Chemistry, twierdzą, że blokuje on szkodliwe działanie leku.



Link źródłowy