Strona główna zdrowie Jak mężczyźni z nadwagą mogą wpływać na wagę ich nienarodzonych dzieci i...

Jak mężczyźni z nadwagą mogą wpływać na wagę ich nienarodzonych dzieci i DNA ich dzieci

20
0


Nowe badanie wykazało, że mężczyźni z nadwagą częściej rodzą dzieci z niedowagą.

Naukowcy z Ribeirao Preto Medical School na Uniwersytecie w Sao Paulo odkryli, że otyłość może wpływać na strukturę i jakość nasienia mężczyzn, a także DNA ich dzieci.

Badając wagę 89 rodziców i ich noworodków, odkryli, że im większa talia i BMI mężczyzny, tym mniejszy obwód głowy ich dziecka.

„Istnieje wiele badań dotyczących związku między rozwojem płodu a zdrowiem matki, ale faktem jest, że zdrowie ojca ma również znaczący wpływ na rozwój dziecka zarówno w czasie ciąży, jak i po urodzeniu” – stwierdziła badaczka, dr Mariana Rinaldi Carvalho.

„Nasze badanie było pierwszym badaniem z udziałem brazylijskich rodzin, które wykazało, że im wyższe BMI ojca, tym niższa masa urodzeniowa dziecka, co świadczy o znaczeniu ojca dla zdrowia i rozwoju dziecka”.

Badania wykazały, że w przypadku dzieci urodzonych ze szczególnie niską masą ciała ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, raka i chorób serca w późniejszym życiu jest wyższe.

Mężczyźni z nadwagą częściej rodzą dzieci z niedowagą. Obraz pliku

Naukowcy ze szkoły medycznej Ribeirao Preto na Uniwersytecie w Sao Paulo odkryli, że otyłość może wpływać na strukturę i jakość męskiego nasienia. Obraz pliku

Naukowcy z Ribeirao Preto Medical School na Uniwersytecie w Sao Paulo odkryli, że otyłość może wpływać na strukturę i jakość nasienia u mężczyzn. Obraz pliku

Badanie sugeruje, że zła dieta, siedzący tryb życia lub palenie mogą powodować zmiany w genach przekazywanych z ojca na dziecko.

Dzieci urodzone przez ojców z nadwagą doświadczają ograniczeń wzrostu jeszcze w łonie matki, co powoduje, że nie osiągają należnych im rozmiarów i wagi.

„Teraz wiemy, że stresory środowiskowe, takie jak nadwaga, mogą wpływać na strukturę i jakość nasienia ojca, zmieniając ekspresję genów i wpływając na DNA jego dzieci” – stwierdził dr Carvalho.

„Nasze ustalenia pokazują, że tak samo kluczowe znaczenie ma poradnictwo żywieniowe matki, jak i potrzeba zmiany nawyków ojcowskich przed poczęciem”.



Link źródłowy