Strona główna nauka/tech Jak lek za 7 dolarów ratuje dzieci przed niepełnosprawnością na całe życie

Jak lek za 7 dolarów ratuje dzieci przed niepełnosprawnością na całe życie

3
0


Wcześniak
Przegląd Cochrane potwierdza, że ​​wlew siarczanu magnezu zapobiega porażeniu mózgowemu u wcześniaków, ale dostęp do tego leku na całym świecie pozostaje niespójny. W Anglii program PReCePT poczynił znaczne postępy w ograniczaniu porażenia mózgowego poprzez promowanie jego powszechnego stosowania, a przyszłe badania skupiały się na poprawie wdrażania na obszarach o mniejszych zasobach.

Niedawny przegląd Cochrane potwierdził, że podanie kobietom zagrożonym przedwczesnym porodem prostego wlewu siarczanu magnezu (lub „kroplówki”) może zapobiec rozwojowi porażenia mózgowego u ich dzieci.

Niedawny przegląd Cochrane potwierdził, że podanie kobietom zagrożonym przedwczesnym porodem prostego wlewu siarczanu magnezu (lub kroplówki) może zapobiec rozwojowi porażenia mózgowego u ich dzieci. Sam lek kosztuje w Anglii około 5 funtów (~7 dolarów) za dawkę i wymaga przyjęcia do szpitala z doświadczonym personelem w celu bezpiecznego podania leku matce. W nowym artykule redakcyjnym wzywa się do szerszego i sprawiedliwszego wdrożenia tej interwencji, ponieważ nadal nie jest ona stale dostępna na całym świecie.

Pierwszy przegląd Cochrane wykazujący, że siarczan magnezu chroni wcześniaki przed porażeniem mózgowym, został opublikowany w 2009 roku, a ostatnia aktualizacja obejmuje nowsze badania, które dodatkowo potwierdzają to odkrycie. Jest rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) od 2015 roku dla kobiet zagrożonych przedwczesnym porodem przed 32 tygodniem ciąży, jednak wdrożenie w wielu obszarach pozostaje wyzwaniem.

Wysiłki i wyzwania wdrożeniowe

Wiedza o tym, które interwencje są skuteczne, to tylko część sukcesu, ponieważ ich konsekwentne wdrażanie w złożonych systemach opieki zdrowotnej nie jest trywialne. Po zapoznaniu się z wynikami pierwotnego przeglądu neonatolog Karen Luyt zainspirowała się do zapewnienia, że ​​ta zmieniająca życie interwencja zostanie zaoferowana wszystkim kwalifikującym się matkom w całej Anglii. Dotyczy to wszystkich kobiet rozpoczynających poród przed 30 tygodniem ciąży oraz niektórych kobiet pomiędzy 30 a 33 tygodniem ciąży, w zależności od czynników klinicznych.

„Przedwczesny poród jest główną przyczyną uszkodzenia mózgu i porażenia mózgowego, wywierając wpływ na dzieci i rodziny na całe życie” – mówi Karen Luyt, profesor medycyny noworodkowej na Uniwersytecie im. Uniwersytet w Bristolu. „Kiedy w 2009 roku opublikowano metaanalizę Cochrane, zdałam sobie sprawę, że siarczan magnezu podawany matkom w czasie porodu przedwczesnego może potencjalnie zmienić zasady gry. Pierwsza skuteczna metoda neuroprotekcyjna dla wcześniaków, zapobiegająca porażeniu mózgowemu o około 30%. Jako pierwsi przyjęliśmy tę usługę w szpitalu St Michael’s (szpitale uniwersyteckie Bristol i Weston NHS Trust).

„W 2014 roku odkryłam, że to potencjalnie zmieniające życie leczenie nie jest powszechnie stosowane w Anglii pomimo wysokiej jakości dowodów na to, że skutecznie chroni wcześniaki przed uszkodzeniem mózgu i następującym po nim porażeniem mózgowym. Otrzymałem dofinansowanie w ramach programu Evidence to Practice Challenge od naszej sieci innowacji w dziedzinie zdrowia w zachodniej Anglii i tak narodził się projekt PReCePT. Naszym celem było zapewnienie każdej kwalifikującej się matce rodzącej przedwcześnie możliwości otrzymania siarczanu magnezu, a każdemu wcześniakowi szansę na pełny rozwój.

„W ramach współpracy PReCePT udało się wypełnić lukę między dowodami a praktyką w Anglii, zapewnić równość w zakresie zdrowia dzieci żyjących w regionach najbardziej ubogich pod względem społeczno-ekonomicznym oraz zbudować bazę dowodów dla skutecznego przyszłego wdrażania interwencji okołoporodowych”.

Osobiste historie i wpływ programu

Po korespondencji z autorami Cochrane Karen rozpoczęła wdrażanie ustaleń we własnym szpitalu w ramach programu o nazwie PReCePT (zapobieganie porażeniu mózgowemu podczas porodu przedwczesnego). Program, wspierany przez Health Innovation West of England i współtworzony przez rodziców i personel oddziału położniczego, zapewnia praktyczne narzędzia i szkolenia, aby zapewnić kwalifikującym się matkom zaoferowanie siarczanu magnezu.

Jedną z pierwszych kobiet, które otrzymały siarczan magnezu w ramach programu, była Elly Salisbury. Lek zaproponowano jej, gdy była w ciąży z synem Cormaciem, który jest obecnie zdrowym 11-letnim chłopcem.

„Napawa mnie dumą i radością fakt, że wszystkim matkom w mojej sytuacji w całej Anglii zaoferowano siarczan magnezu dzięki programowi PReCePT” – mówi Elly. „Za każdym naparem siarczanu magnezu stoi mały chłopiec lub dziewczynka, tacy jak Cormac, i rodzina taka sama jak nasza. Każda rodzina zasługuje na szansę otrzymania tego leku, gdziekolwiek na świecie się znajduje. Mam nadzieję, że systemy opieki zdrowotnej na całym świecie będą czerpać inspirację z sukcesu PReCePT, aby urzeczywistnić to założenie”.

Rozpowszechnianie sukcesu: rozszerzenie programu PRECePT

Po pomyślnym rozpowszechnieniu programu we wszystkich pięciu trustach w zachodniej Anglii sieć Health Innovation Network wdrożyła go obecnie we wszystkich oddziałach położniczych NHS w Anglii. W latach 2018–2023 siarczan magnezu podano 14 270 kwalifikującym się kobietom w całym kraju, co spowodowało, według szacunków, 385 mniej przypadków porażenia mózgowego.

Powszechne stosowanie tego zmieniającego życie leczenia było możliwe dzięki oryginalnemu przeglądowi Cochrane pod przewodnictwem profesorów Lexa Doyle’a i Caroline Crowther.

„Pierwsze sugestie, że siarczan magnezu może chronić mózgi dzieci przed porażeniem mózgowym, pojawiły się w badaniach obserwacyjnych, w których był on stosowany do innych celów” – mówi Lex Doyle, profesor honorowy pediatrii noworodkowej na Uniwersytecie w Melbourne. „Wydawało się, że częstość występowania porażenia mózgowego jest niższa u wcześniaków, których matki otrzymywały lek, ale dowody nie były jednoznaczne. Następnie przeprowadzono randomizowane badania kliniczne, a kiedy opublikowaliśmy nasz przegląd z 2009 roku, w którym połączono wyniki pięciu badań, dowody wykazały wyraźną korzyść w postaci zmniejszenia częstości występowania porażenia mózgowego we wczesnym dzieciństwie.

„To pocieszające widzieć coraz większe wykorzystanie tej interwencji na całym świecie, z której obecnie w wielu krajach korzysta większość kwalifikujących się matek. Jednak ze względu na nieprzewidywalność porodu ludzkiego niemożliwe jest wiarygodne osiągnięcie 100%. Niektóre kobiety, które rodzą przedwcześnie, rodzą zbyt szybko i nie mają możliwości interwencji, podczas gdy inne doświadczają „fałszywych alarmów” i rodzą znacznie później, nawet w terminie”.

Pomimo wyraźnych dowodów na to, że siarczan magnezu jest zarówno opłacalny, jak i zmienia życie, nie wszystkie matki go otrzymują. Sieć Vermont Oxford Network zbiera dane z ponad 1400 oddziałów noworodkowych uczestniczących na całym świecie, głównie w USA. Ich dane sugerują, że około dwie trzecie kwalifikujących się kobiet otrzymuje siarczan magnezu, a liczba ta prawdopodobnie będzie niższa w placówkach o niskich zasobach, które są niedostatecznie reprezentowane w danych.

Nad rozwojem Karen współpracowała z klinicystami na całym świecie materiały pomagające osobom znajdującym się w sytuacji o niższych zasobach do wdrożenia siarczanu magnezu wraz z innymi interwencjami, aby pomóc wcześniakom. W swoim nowym artykule wstępnym w Cochrane Library nawołuje do zwiększenia globalnej absorpcji i wdrażania badań w środowiskach o mniejszych zasobach.

„Wszystkie badania uwzględnione w naszym przeglądzie pochodzą z krajów o wysokich dochodach, gdzie szpitale są stosunkowo dobrze przygotowane do podawania wlewów siarczanu magnezu i spełniają wymogi monitorowania matki i płodu” – mówi dr Emily Shepherd z South Australian Health and Medical Research Institute, główny autor zaktualizowanego przeglądu Cochrane. „Przy niskich ustawieniach zasobów nie zawsze jest to możliwe. W przyszłych badaniach pomocne byłoby ustalenie minimalnej skutecznej dawki oraz alternatywnych lub prostszych schematów leczenia, zwłaszcza podawania domięśniowego, aby ułatwić powszechne wdrożenie, w tym w krajach o niskich i średnich dochodach.

„Potrzebujemy dalszych badań, aby odpowiedzieć na inne pytania i pomóc zoptymalizować wdrożenie. Na przykład, czy lepiej podać lek zaraz po przybyciu kobiety do szpitala z powodu porodu przedwczesnego, czy jak najbliżej porodu? Czy świadczenia są takie same niezależnie od tego, jak wcześnie rodzi się dziecko?

„Obecnie realizujemy nowy projekt badawczy, aby zbadać niektóre z tych pytań w oparciu o istniejące dane, które, mamy nadzieję, pomogą w standaryzacji międzynarodowych zaleceń i ułatwią tłumaczenie. Mamy nadzieję, że kobiety, których dzieci prawdopodobnie nie odniosą korzyści, nie będą niepotrzebnie narażane i że wszystkim kobietom, których dzieci prawdopodobnie na tym skorzystają, zostanie zapewnione leczenie na całym świecie”.

Odniesienie: „Przedporodowy siarczan magnezu zmniejsza ryzyko porażenia mózgowego po porodzie przedwczesnym. Należy przyspieszyć wdrożenie do praktyki klinicznej na całym świecie, aby zapewnić korzyści wcześniakom” 23 września 2024 r., Baza danych przeglądów systematycznych Cochrane.
DOI: 10.1002/14651858.ED000168



Link źródłowy