Naukowcy uważają, że substancja chemiczna zawarta w winie może pomóc w zapobieganiu rakowi jelit.
Resweratrol, naturalny związek występujący głównie w czerwonych winogronach, a także w jagodach, malinach i orzeszkach ziemnych, będzie częścią dużego badania mającego na celu sprawdzenie, czy może powstrzymać rozwój raka.
Naukowcy rekrutują 1300 pacjentów do „wyjątkowego eksperymentu” w 60 lokalizacjach w Anglii i Walii, który ma się odbyć w ciągu najbliższych kilku lat w ramach jednego z największych w historii badań dotyczących terapii zapobiegawczych.
Eksperci twierdzą, że może to mieć „duże konsekwencje” dla osób zagrożonych tą chorobą.
Do badania zostaną włączone osoby w wieku od 50 do 73 lat, u których w ramach programu badań przesiewowych jelit NHS wykryto polipy jelitowe.
Zdaniem naukowców substancja chemiczna zawarta w winie może pomóc w zapobieganiu rakowi jelit (zdjęcie pliku)
Resweratrol, naturalny związek występujący głównie w czerwonych winogronach, będzie częścią dużego badania mającego na celu sprawdzenie, czy może powstrzymać rozwój raka (obraz pliku)
Są to niewielkie narośla, które zwykle nie są poważne, ale nieleczone mogą przekształcić się w raka.
W ramach głównego badania polipy zostaną usunięte u pacjentów otrzymujących samą aspirynę lub połączenie aspiryny i metforminy.
Inni w ramach badania dodatkowego przyjmą oczyszczony resweratrol lub placebo.
Osoby z grupy aspiryny i metforminy będą przyjmować leki codziennie przez trzy lata, natomiast osoby przyjmujące resweratrol lub placebo będą je przyjmować przez rok.
Następnie wszyscy pacjenci zostaną poddani kolonoskopii – podczas której długa cienka rurka z kamerą ma pomóc lekarzom zajrzeć do wnętrza jelita grubego – w celu ustalenia, czy polipy znów zaczęły rosnąć.
Profesor Karen Brown z Uniwersytetu w Leicester powiedziała: „Rozpoczynamy wyjątkowy eksperyment, aby sprawdzić, w jaki sposób leki mogą powstrzymać rozwój polipów jelitowych.
„To badanie może mieć duże implikacje dla sposobu zapobiegania rakowi jelita u osób, u których ryzyko rozwoju tej choroby jest największe w miarę starzenia się.
„Badania przesiewowe poczyniły ogromne postępy w wykrywaniu raka jelita u osób najbardziej narażonych na ryzyko.
„Ale aby jeszcze bardziej poprawić wyniki, musimy przede wszystkim zapobiegać pojawianiu się większej liczby nowotworów jelita.
„Możemy zwiększyć te wysiłki, włączając profilaktykę terapeutyczną, która wykorzystuje naszą rosnącą wiedzę na temat biologii raka w celu znalezienia leków, które będą w stanie zatrzymać go w jego najwcześniejszym stadium”.
Rak jelita grubego jest czwartym pod względem częstości występowania nowotworem w Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że każdego roku – czyli około 120 osób dziennie – diagnozuje się tę chorobę u około 44 000 osób.
W ciągu najbliższych kilku lat naukowcy będą rekrutować 1300 pacjentów do „wyjątkowego eksperymentu” w 60 lokalizacjach w Anglii i Walii (zdjęcie pliku)
Eksperci twierdzą, że może to mieć „duże konsekwencje” dla osób zagrożonych tą chorobą (zdjęcie pliku)
Nie zawsze wiadomo, co jest tego przyczyną, ale NHS zaleca regularne ćwiczenia, spożywanie większej ilości owoców i warzyw, picie mniejszej ilości alkoholu i rzucenie palenia, aby zmniejszyć ryzyko.
Poprzednie badania wykazały, że oczyszczony resweratrol w małych dawkach może hamować wzrost komórek nowotworowych.
Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego oferowane są także co dwa lata wszystkim osobom w wieku od 54 do 74 lat.
Do osób wysyła się pocztą zestawy do testów immunochemicznych na kał (FIT), które wykrywają krew w kale, co umożliwia pobranie próbki w domu.
Dr Iain Foulkes, dyrektor wykonawczy ds. badań i innowacji w Cancer Research UK, która finansuje badanie, powiedział: „To badanie otwiera drzwi do nowej ery badań nad rakiem, w których nowotworom można znacznie łatwiej zapobiegać dzięki najnowocześniejszej nauce.
„Badanie Colo-Prevent to jedno z największych badań dotyczących profilaktyki terapeutycznej w Wielkiej Brytanii.
„Wnioski uzyskane z badania zmienią nasz sposób myślenia o profilaktyce raka i dadzą większej liczbie osób szansę na dłuższe i lepsze życie, wolne od strachu przed nowotworem”.