Strona główna nauka/tech Jak dorośli sięgają po psychodeliki i marihuanę na rekordowym poziomie

Jak dorośli sięgają po psychodeliki i marihuanę na rekordowym poziomie

12
0


Witryna sklepu z konopiami indyjskimi
W 2023 r. trendy w używaniu narkotyków przez osoby dorosłe uchwycone w badaniu Monitoring the Future wykazały wysokie używanie konopi indyjskich i halucynogenów, znaczny wzrost wapowania oraz spadek dużego spożycia alkoholu wśród młodszych dorosłych, odzwierciedlając zmieniający się styl życia i priorytety zdrowotne.

W 2023 r. używanie konopi indyjskich i halucynogenów wśród dorosłych utrzymało się na historycznie wysokim poziomie. Wapowanie wśród młodszych dorosłych i upijanie się wśród dorosłych w średnim wieku również utrzymały się na historycznie wysokim poziomie.

Badanie Monitoring the Future 2023 wykazało utrzymujący się wysoki poziom konopie indyjskie i halucynogenów wśród dorosłych, wraz z pojawiającymi się trendami, takimi jak zwiększone wapowanie i zmieniająca się dynamika płci w zażywaniu narkotyków. Spożycie alkoholu było zróżnicowane – młodsi dorośli pili mniej niż wcześniej, co uwydatniało zmieniające się z biegiem czasu preferencje i obawy.

Aktualne trendy w używaniu substancji wśród dorosłych

Według danych opublikowanych w 2023 r. używanie konopi indyjskich i substancji halucynogennych w ubiegłym roku utrzymało się na historycznie wysokim poziomie wśród dorosłych w wieku od 19 do 30 lat i od 35 do 50 lat. najnowsze ustalenia z Badanie Monitoring przyszłości. Dla kontrastu, w obu grupach dorosłych palenie papierosów w ubiegłym roku pozostało na historycznie niskim poziomie. Spożycie alkoholu w ciągu ostatniego miesiąca i codziennie spadało przez dekadę wśród osób w wieku od 19 do 30 lat, a spożycie alkoholu osiągnęło najniższy poziom w historii. Jednak wśród osób w wieku od 35 do 50 lat częstość występowania upijania się w 2023 r. wzrosła w porównaniu z pięcioma i 10 latami temu. Badanie Monitoring the Future prowadzone jest przez naukowców z Instytutu Badań Społecznych Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor i jest finansowane przez Narodowe Instytuty Zdrowia.

Zgłoszenia dotyczące waporyzacji nikotyny lub konopi indyjskich w zeszłym roku wśród dorosłych w wieku od 19 do 30 lat wzrosły w ciągu pięciu lat, a w 2023 r. obie tendencje utrzymały się na rekordowym poziomie. Wśród dorosłych w wieku od 35 do 50 lat częstość wapowania nikotyny i waporyzacji konopi indyjskich utrzymywała się na stałym poziomie od rok wcześniej, przy długoterminowych (pięcio- i 10-letnich) trendach, których nie można jeszcze zaobserwować w tej grupie wiekowej, gdyż to pytanie dodano do badania dla tej grupy wiekowej w 2019 roku.

Po raz pierwszy w 2023 r. respondentki w wieku od 19 do 30 lat zgłosiły częstsze używanie konopi indyjskich w ciągu ostatniego roku niż respondenci płci męskiej w tej samej grupie wiekowej, co odzwierciedla odwrócenie różnic między płciami. Z drugiej strony, respondenci płci męskiej w wieku od 35 do 50 lat utrzymywali wyższy wskaźnik używania konopi indyjskich w ciągu ostatniego roku niż respondentki w tej samej grupie wiekowej, co jest zgodne z obserwacjami obserwowanymi przez ostatnią dekadę.

Wnioski z badania „Monitorowanie przyszłości”.

„Zaobserwowaliśmy, że ludzie na różnych etapach dorosłości mają tendencję do używania narkotyków, takich jak konopie indyjskie i psychodeliki, zamiast papierosów” – powiedziała Nora D. Volkow, lekarz medycyny, dyrektor Krajowego Instytutu ds. Narkomanii (NIDA) NIH. „Te odkrycia podkreślają pilną potrzebę rygorystycznych badań nad potencjalnym ryzykiem i korzyściami związanymi ze stosowaniem konopi indyjskich i substancji halucynogennych – zwłaszcza w obliczu ciągłego pojawiania się nowych produktów”.

Od 1975 roku Monitorowanie przyszłości W ramach tego badania co roku badano zachowania i postawy związane z używaniem substancji psychoaktywnych wśród reprezentatywnej w całym kraju próby nastolatków. W ramach podłużnego badania panelowego Monitoring the Future przeprowadza się ankiety uzupełniające na podgrupie tych uczestników (obecnie łącznie około 20 000 osób rocznie), zbierając dane od osób co dwa lata w wieku od 19 do 30 lat oraz co pięć lat po ukończeniu przez uczestników 30, aby śledzić zażywanie narkotyków przez całą dorosłość. Uczestnicy samodzielnie zgłaszają swoje zachowania związane z używaniem narkotyków w różnych okresach, w tym w ciągu całego życia, ostatniego roku (12 miesięcy), ostatniego miesiąca (30 dni) i innej częstotliwości używania w zależności od rodzaju substancji. Dane do badania panelowego 2023 zbierano za pośrednictwem ankiet internetowych i papierowych od kwietnia 2023 r. do października 2023 r.

Pełne podsumowania danych i tabele danych przedstawiające poniższe trendy, w tym podział według substancji, są dostępne w: raport. Kluczowe ustalenia obejmują:

Używanie konopi indyjskich w ubiegłym roku i ostatnim miesiącu utrzymały się na historycznie wysokim poziomie dla obu grup wiekowych dorosłych w 2023 r. Wśród dorosłych w wieku od 19 do 30 lat około 42% zgłosiło używanie konopi indyjskich w zeszłym roku, 29% w zeszłym miesiącu i 10% codziennie użycie (użycie 20 lub więcej razy w ciągu ostatnich 30 dni). Wśród dorosłych w wieku od 35 do 50 lat zgłoszenia zażywania osiągnęły odpowiednio 29%, 19% i 8%. Chociaż te szacunki na 2023 r. nie różnią się statystycznie od tych z 2022 r., odzwierciedlają wzrost w obu grupach wiekowych w ciągu pięciu i dziesięciu lat.

Waporyzacja konopi w ciągu ostatniego roku i ostatniego miesiąca zgłosiło się odpowiednio 22% i 14% dorosłych w wieku 19–30 lat, a w 2023 r. 9% i 6% dorosłych w wieku 35–50 lat. Dla młodszej grupy liczby te stanowią wynik badania wszechczasów najwyższe poziomy i wzrost w porównaniu z pięcioma laty.

Wapowanie nikotyny wśród dorosłych w wieku od 19 do 30 lat utrzymało się na historycznym poziomie w 2023 r. Zgłoszenia dotyczące wapowania nikotyny w zeszłym roku i ostatnim miesiącu osiągnęły odpowiednio 25% i 19%. Odsetki te oznaczają wzrost w porównaniu z pięcioma laty temu, ale nie z roku poprzedniego. W przypadku dorosłych w wieku od 35 do 50 lat częstość wapowania nikotyny utrzymywała się na stałym poziomie w porównaniu z rokiem poprzednim (2022), przy czym 7% i 5% zgłosiło używanie nikotyny w zeszłym roku i ostatnim miesiącu.

Stosowanie halucynogenów w ubiegłym roku utrzymywał się pięcioletni gwałtowny wzrost w obu grupach dorosłych, osiągając 9% dla dorosłych w wieku od 19 do 30 lat i 4% dla dorosłych w wieku od 35 do 50 lat w 2023 r. Rodzaje halucynogenów zgłaszane przez uczestników obejmowały LSD, meskalinę, pejotl, grzyby lub psilocybinai PCP.

Alkohol pozostaje najczęściej używaną substancją zgłoszoną wśród dorosłych objętych badaniem. Spożycie alkoholu w ciągu ostatniego roku wśród dorosłych w wieku od 19 do 30 lat wykazywało na przestrzeni ostatnich pięciu lat niewielką tendencję wzrostową, przy czym 84% zgłosiło używanie w 2023 r. Jednakże spożycie alkoholu w ciągu ostatniego miesiąca (65%), codzienne picie (4%) i upijanie się (27%), w 2023 r. wszystkie osoby dorosłe w wieku od 19 do 30 lat utrzymały się na najniższym z badań poziomie. Liczby te spadły w porównaniu z 10 latami. Liczba drinków i upijania się w ciągu ostatniego miesiąca (wypicie pięciu lub więcej drinków z rzędu w ciągu ostatnich dwóch tygodni) znacznie spadła w porównaniu z rokiem poprzednim w tej grupie wiekowej (spadek z 68% w zeszłym miesiącu i 31% w przypadku upijania się zgłoszonych w 2022 r. ).

Około 84% dorosłych w wieku od 35 do 50 lat zgłosiło spożycie alkoholu w ciągu ostatniego roku w 2023 r., co nie zmieniło się znacząco w porównaniu z rokiem poprzednim ani w ciągu ostatnich pięciu lub dziesięciu lat. W tej grupie wiekowej spożycie alkoholu i upijanie się w ciągu ostatnich 10 lat nieznacznie wzrosło; w 2023 r. spożycie alkoholu w ciągu ostatniego miesiąca wyniosło 69%, a upijanie się – 27%. Dzienne spożycie w tej grupie spadło w ciągu ostatnich pięciu lat i osiągnęło najniższy poziom w historii odnotowany w 2023 r. (8%).

Dodatkowe dane: W 2023 r. palenie papierosów w ciągu ostatniego miesiąca, pozamedyczne używanie leków na receptę i używanie leków opioidowych w ciągu ostatniego roku (w ankiecie jako „narkotyki inne niż heroina”) utrzymywały się na stałym poziomie spadków od pięciu i dziesięciu lat w obu grupach dorosłych. Wśród dorosłych w wieku od 19 do 30 lat użycie środków pobudzających w ciągu ostatniego roku (badanych jako „amfetaminy”) spadło w ciągu ostatniej dekady, podczas gdy w przypadku dorosłych w wieku od 35 do 50 lat użycie środków pobudzających w ciągu ostatniego roku nieznacznie wzrosło w ciągu 10 lat. Dodatkowe dane obejmują zażywanie narkotyków zgłaszane przez młodych dorosłych studiujących lub nieuczelniających oraz w różnych podgrupach demograficznych, w tym płeć, rasę i pochodzenie etniczne.

W roku badania 2023 po raz pierwszy kohorta z badania Monitoring the Future osiągnęła wiek 65 lat; dlatego też trendy dla grupy wiekowej 55–65 lat nie są jeszcze dostępne.

„Dane z 2023 r. nie wykazały wielu znaczących zmian w porównaniu z rokiem poprzednim, ale siła badań takich jak Monitoring the Future polega na obserwowaniu przypływów i odpływów trendów w używaniu różnych substancji w dłuższej perspektywie” – powiedziała Megan Patrick, Ph. .D. z Uniwersytetu Michigan i główny badacz badania panelowego Monitoring the Future. „W miarę jak coraz więcej naszych pierwotnych kohort – początkowo rekrutowanych jako nastolatki – wchodzi teraz w późniejszą dorosłość, będziemy mogli badać wzorce i skutki zażywania narkotyków na przestrzeni całego życia. W nadchodzących latach badanie to dostarczy kluczowych danych na temat tendencji w używaniu substancji psychoaktywnych i konsekwencji zdrowotnych wśród starszych populacji, gdy ludzie mogą przechodzić na emeryturę lub rozpoczynać nowy rozdział w swoim życiu”.

Więcej informacji na temat metod gromadzenia danych na potrzeby badania panelowego Monitoring the Future oraz sposobu, w jaki badanie uwzględnia skutki potencjalnych wykluczeń, znajdziesz w raporcie. Wyniki powiązanego badania 2023 Monitoring the Future dotyczącego zachowań związanych z używaniem substancji psychoaktywnych i powiązanych postaw wśród nastolatków w Stanach Zjednoczonych opublikowano w grudniu 2023 r., a wyniki za rok 2024 zostaną opublikowane w grudniu 2024 r.

Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, zmaga się z trudnościami lub znajduje się w kryzysie, dostępna jest pomoc. Zadzwoń lub napisz 988 lub porozmawiaj na 988lifeline.org. Aby dowiedzieć się, jak uzyskać wsparcie w przypadku problemów ze zdrowiem psychicznym, uzależnieniami od narkotyków lub alkoholu, odwiedź stronę FindSupport.gov. Jeśli chcesz zlokalizować placówkę lub świadczeniodawcę, możesz przejść bezpośrednio do FindTreatment.gov lub zadzwoń 800-662-POMOC (4357).



Link źródłowy