Ręczniki i pościel służą różnym celom i dlatego wymagają różnej częstotliwości prania.
Ręczniki, wchłaniające komórki skóry i drobnoustroje, wymagają prania co kilka dni, zwłaszcza że dłużej zatrzymują wilgoć, co sprzyja rozwojowi bakterii i pleśni. Pościel, zbierająca również zanieczyszczenia, na ogół wymaga cotygodniowego prania, chyba że codzienne czynności wymagają częstszego czyszczenia.
Częstotliwość prania pościeli i ręczników
Opinie na temat częstotliwości prania ręczników i pościeli są bardzo zróżnicowane. Niektórzy debatują, czy idealnie byłoby kilka dni, czy kilka tygodni, ale jedno z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wykazało to prawie połowa samotnych mężczyzn przyznało się, że nie myło pościeli przez okres do czterech miesięcy.
Oczywiście cztery miesiące to zdecydowanie za długo – ale jaka jest właściwa częstotliwość?
Ręczniki i pościel służą różnym celom, dlatego wymagają różnych harmonogramów prania. Pościel można zazwyczaj prać co jeden do dwóch tygodni, ale ręczniki należy prać częściej, najlepiej co trzy do czterech dni.
W końcu czy jest coś lepszego niż rześki komfort świeżo wyczyszczonej pościeli lub delikatny zapach świeżo wypranego ręcznika?
Właściwa częstotliwość prania ręczników
Kiedy się osuszysz, wpłacasz tysiące komórki skóry i miliony mikroby na ręcznik. A ponieważ używasz ręcznika do wycierania się po prysznicu lub kąpieli, jest on regularnie wilgotny.
Odkładasz także ogromne ilości martwego naskórka, drobnoustrojów, potu i sebum na swoją pościel każdej nocy. Ale jeśli nie jesteś płodnym nocnym swetrem, Twoja pościel nie zmoknie po nocnym śnie.
Ręczniki są również wykonane z grubszego materiału niż prześcieradła i dlatego dłużej pozostają wilgotne.
Więc co takiego jest w wilgoci, która powoduje problem? Mokre ręczniki są pożywką dla bakterii i pleśni. Formy szczególnie miłość wilgotnym środowisku. Chociaż pleśń niekoniecznie będzie widoczna (aby ją zobaczyć, potrzebny byłby znaczny wzrost), może to prowadzić do nieprzyjemnego zapachu.
Podobnie jak zapachy, narażenie na te drobnoustroje w ręcznikach i pościeli może powodować astmaalergiczne podrażnienia skóry lub inne infekcje skóry.
Idealne praktyki i temperatury prania
W przypadku pościeli wszystko zależy od takich czynników, jak to, czy bierzesz kąpiel lub prysznic tuż przed pójściem spać, czy też kładziesz się do łóżka po długim, spoconym dniu i bierzesz prysznic rano. W tym drugim przypadku konieczne będzie częstsze pranie pościeli. Ogólnie rzecz biorąc, raz na tydzień lub co dwa tygodnie powinno wystarczyć.
Ręczniki powinny być prane częściej – na przykład co kilka dni – a ściereczkę należy czyścić po każdym użyciu. Ponieważ zostanie całkowicie zamoczony, będzie mokry przez dłuższy czas i zatrzyma więcej komórek skóry i drobnoustrojów.
Pierz ręczniki w wysokiej temperaturze (na przykład 65°C), jeśli to konieczne zabić wiele drobnoustrojów. Jeżeli zależy Ci na oszczędności energii, możesz zastosować niższą temperaturę i dodać do prania szklankę octu. Ocet zabije drobnoustroje i zapobiegać nieprzyjemnym zapachom od rozwoju.
Regularnie czyść pralkę i susz gumę po każdym praniu, ponieważ jest to kolejne miejsce, w którym lubią się rozwijać drobnoustroje.
Radzenie sobie z utrzymującym się zapachem ręczników
A co jeśli regularnie pierzesz ręczniki, a mimo to nadal śmierdzą? Jedną z przyczyn tego ponga może być to, że pozostawiłeś je w pralce zbyt długo po praniu. Zwłaszcza jeśli był to cykl prania w ciepłej temperaturze, gdy będą ciepłe i wilgotne, drobnoustroje będą mogły szczęśliwie się rozwijać. Pod warunki laboratoryjneliczba tych bakterii może się podwajać co 30 minut.
Ważne jest, aby po użyciu powiesić ręcznik do wyschnięcia i nie zostawiać ręczników w pralce po zakończeniu cyklu. Jeśli to możliwe, wieszaj ręczniki i pościel na słońcu. Dzięki temu szybko i dokładnie je wysuszysz, a także zapewnisz sobie piękny zapach świeżej, czystej bawełny. Korzystanie z suszarki jest dobrą alternatywą, jeśli pogoda jest zła, ale na słońcu zawsze jest lepiej, jeśli to możliwe.
Ponadto, nawet jeśli Twój ręcznik ma być wyprany, nie wrzucaj mokrego ręcznika do kosza na pranie, ponieważ wilgotny, brudny ręcznik będzie idealnym miejscem do rozmnażania się drobnoustrojów. Zanim zaczniesz prać, ręcznik i inne rzeczy do prania wokół niego mogą nabrać nieprzyjemnego zapachu. Przywrócenie świeżego zapachu ręczników może być trudne.
Rzeczywistość tkanin samoczyszczących
Niektóre firmy sprzedają ręczniki i pościel „szybkoschnące” lub „samoczyszczące”. Ręczniki szybkoschnące wykonane są z materiałów syntetycznych, które są tkane w sposób umożliwiający szybkie wyschnięcie. Pomoże to zapobiec rozwojowi drobnoustrojów i nieprzyjemnym zapachom powstającym, gdy ręczniki są wilgotne przez dłuższy czas.
Jednak koncepcja produktów samoczyszczących jest bardziej skomplikowana. Większość tych produktów zawiera nanosrebro lub miedź, metale antybakteryjne, które zabijają mikroorganizmy. Związki antybakteryjne zahamują rozwój bakterii i mogą być przydatne do ograniczenia nieprzyjemnych zapachów i zmniejszenia częstotliwości czyszczenia pościeli i ręczników.
Nie usuną jednak zabrudzeń, takich jak oleje, łuski skóry i pot. Tak więc, choć bardzo chciałbym mieć pościel i ręczniki, które same się czyszczą, tak się nie dzieje.
Ponadto nadmierne stosowanie środków przeciwdrobnoustrojowych takie jak nanosrebro może prowadzić do drobnoustroje stają się oporne do nich.
Napisane przez Rietie Venter, profesor nadzwyczajny nauk klinicznych i zdrowotnych, Uniwersytet Australii Południowej.
Na podstawie artykułu pierwotnie opublikowanego w Rozmowa.