Strona główna zdrowie Jak cynizm może być szkodliwy dla zdrowia: ekspert ostrzega, że ​​„uwielbianie” negatywnych...

Jak cynizm może być szkodliwy dla zdrowia: ekspert ostrzega, że ​​„uwielbianie” negatywnych poglądów „szkodzi nam”

9
0


Bycie cynicznym szkodzi zdrowiu, twierdzi czołowy psycholog.

Cynicy są nie tylko mniej zdrowi psychicznie i fizycznie niż osoby myślące pozytywnie, ale także umierają młodziej, powiedział dr Jamil Zaki.

Psycholog będący profesorem na Uniwersytecie Stanforda stwierdził, że pesymiści są bardziej narażeni na depresję i samotność, ponieważ są „odcięci” od „pożywienia” świata społecznego.

Stwierdził też, że pomimo powszechnego przekonania, że ​​cynicy są lepsi w podejmowaniu lepszych decyzji lub wykrywaniu kłamców, w rzeczywistości tak nie jest, a zatem „uwielbianie” negatywnych poglądów „nam szkodzi”.

Według słownika oksfordzkiego cynizm to przekonanie, że ludzie robią rzeczy tylko po to, aby sobie pomóc, a nie z dobrych lub szczerych powodów.

Doktor Zaki powiedział podcastowi Instant Genius: „Istnieją dane z wielu badań wskazujące, że cynicy umierają młodziej niż niecynicy.

„Myślę, że cynizm odcina nas od pożywienia świata społecznego.

„Jeśli nie potrafisz być bezbronny wobec ludzi, jeśli nie potrafisz się otworzyć, jeśli nie potrafisz nawiązywać kontaktów, tracisz wiele z tego, co przede wszystkim czyni życie pięknym, ale także tego, co czyni nas zdrowymi.

Dr Jamil Zaki jest psychologiem i autorem Uniwersytetu Stanforda. Powiedział, że cynicy są nie tylko mniej zdrowi psychicznie i fizycznie niż osoby myślące pozytywnie, ale także umierają młodziej

Dr Jamil Zaki jest psychologiem i autorem Uniwersytetu Stanforda. Powiedział, że cynicy są nie tylko mniej zdrowi psychicznie i fizycznie niż osoby myślące pozytywnie, ale także umierają młodziej

„Naprawdę uważam, że to nas boli”.

Dr Zaki stwierdziła, że ​​cyniczni ludzie nie tylko gorzej podejmują „lepsze” i „dokładniejsze” decyzje, ale są także „mniej zdrowi psychicznie”.

„Cynicy częściej cierpią na depresję i samotność niż niecynicy” – dodał. „Pogarsza to również nasze zdrowie fizyczne”.

Psycholog, który jest dyrektorem Stanford Social Neuroscience Lab w Kalifornii w USA, powiedział, że mizantropi często „chcą więcej władzy” niż ludzie niecyniczni – ale jej nie osiągają.

„W rzeczywistości osiągają to w mniejszym stopniu, ponieważ okazuje się, że sukces nie polega zazwyczaj na nadepnięciu na kolegów, na próbie zmiażdżenia wszystkich podczas wspinaczki na szczyt” – kontynuował.

„Często dotarcie na szczyt jest funkcją umiejętności współpracy i budowania koalicji.

Psycholog stwierdziła, że ​​„cynizm się szerzy”, ponieważ „wpajamy go naszym dzieciom” oraz że pokolenie Z jest „najbardziej cynicznym w historii” w USA

Psycholog stwierdziła, że ​​„cynizm się szerzy”, ponieważ „wpajamy go naszym dzieciom” oraz że pokolenie Z jest „najbardziej cynicznym w historii” w USA

„Cynicy myślą więc, że mogą odnieść sukces, działając w sposób konkurencyjny, a czasem okrutny, ale okazuje się, że ich pogląd na sukces jest zdecydowanie zbyt wąski”.

Psycholog stwierdziła, że ​​„cynizm się szerzy”, ponieważ „wpajamy go naszym dzieciom” oraz że pokolenie Z jest „najbardziej cynicznym w historii” w USA.

„Badania prowadzone na całym świecie pokazują, że rodzice uważają, że aby zapewnić swoim dzieciom bezpieczeństwo i pomóc im odnieść sukces, powinni uczyć je, że świat jest niebezpieczny i pełen rywalizacji” – stwierdził.

„Innymi słowy, chcemy, aby nasze dzieci miały lepsze życie niż my”.

Jednak dr Zaki stwierdziła, że ​​jest to „strategia wsteczna” i musimy znaleźć alternatywę.

Powiedział, że dla wielu ludzi ten negatywny pogląd na świat jest „przytulny” i że uciekając od niego, ludzie będą „zdrowi” i „szczęśliwsi”.

Psycholog dodała: „Jest takie poczucie, że jeśli nigdy od nikogo niczego nie oczekuję, nikt nie może mnie zawieść.

„Myślę, że ogromnym źródłem cynizmu są ludzie, którzy zostali zdradzeni i zranieni i zasadnie nie chcą znowu się tak czuć”.



Link źródłowy