- Badanie wykazało, że od czasu Covid-19 NHS nawet nie zaczęła nadrabiać braków
- Do końca 2022 r. stracono prawie trzy czwarte roku planowanych działań
- Z badania wynika, że różnica między popytem a liczbą zabiegów chirurgicznych stale się zwiększa
Eksperci odkryli, że nadrobienie około 160 000 operacji wymiany stawów utraconych od czasu pandemii może zająć dziesięciolecia.
Z ich badania wynika, że NHS nawet nie zaczęła uzupełniać niedoborów procedur – w tym endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego – które wzrosły podczas Covid.
Naukowcy przeanalizowali dane z Krajowego Wspólnego Rejestru (NJR) dotyczące operacji wszczepienia endoprotezoplastyki stawu biodrowego, kolanowego, barkowego, łokciowego i stawu skokowego finansowanych przez NHS w okresie od stycznia 2019 r. do grudnia 2022 r. w ramach NHS.
Ustalili, że do końca 2022 r. prawie trzy czwarte roku planowanych działań – 71,6% działań w 2019 r. i 158 994 endoprotezoplastyk – zostało utraconych.
Zamiast wykazywać oznaki ożywienia, przepaść między popytem a operacjami nadal się zwiększa – ostrzegają.
Eksperci odkryli, że nadrobienie około 160 000 operacji wymiany stawów utraconych od czasu pandemii może zająć dziesięciolecia (zdjęcie pliku)
Do końca 2022 roku prawie trzy czwarte roku planowanych operacji – 71,6 proc. działań z 2019 roku i 158 994 endoprotezoplastyk – przepadło (zdjęcie plikowe)
Michael Whitehouse, profesor urazów i ortopedii w Bristol Medical School oraz starszy kierownik kliniczny tej gazety, powiedział, że nadrabianie zaległości w zakresie zwiększania wydajności zajmie jeszcze lata.
Powiedział: „Gdyby moc produkcyjna została natychmiast zwiększona o pięć procent w stosunku do poziomu z 2019 r., wyeliminowanie zaległości zajęłoby do 2040 r.
„Jeśli to możliwe, natychmiastowa dziesięcioprocentowa ekspansja zajmie jeszcze do 2031 roku.
„Stanowi to poważne wyzwanie, które jest obecnie niedoceniane w planowaniu i świadczeniu usług, wymagające ustalenia priorytetów w celu złagodzenia wpływu wyniszczających schorzeń związanych ze stawami na pacjentów”.
Zespół z Uniwersytetu w Bristolu odkrył, że chociaż sektor prywatny zwiększył świadczenia do 127 procent poziomu sprzed pandemii, NHS nadal działała na poziomie jedynie 73,2 procent.
Oznacza to, że od 2022 r. sektor prywatny stał się głównym dostawcą endoprotez stawów, realizując 53 proc. zabiegów w Anglii, Walii i Irlandii Północnej.
Walia i Irlandia Północna ucierpiały bardziej niż Anglia, przy czym w obu przypadkach zaległości w operacjach w latach 2020–2022 wyniosły ponad rok.
Według ustaleń opublikowanych w The Bone & Joint Journal w 2019 r. wyniosło to 136% w Walii i 121,3% w Irlandii Północnej w porównaniu z 66,7% w Anglii.
Tim Wilton, dyrektor medyczny NJR, powiedział: „Istnieje wyraźna potrzeba planowania i dostosowywania wolumenu usług w oparciu o tę wiedzę i badania, tak aby liczba pacjentów na listach oczekujących zaczęła się zmniejszać w różnych stawach”.
Dodał: „Dane te, biorąc pod uwagę liczbę spraw prowadzonych w 2019 r., prawdopodobnie niedoszacowują wymaganego poziomu nadrobienia zaległości, ponieważ liczba spraw rosła każdego roku przed 2019 r., a nie była stała”.
Michael Whitehouse, profesor urazów i ortopedii w Bristol Medical School oraz starszy kierownik kliniczny tej gazety, powiedział, że nadrabianie zaległości w zwiększaniu wydajności zajmie lata (zdjęcie poglądowe)