Strona główna nauka/tech Jak blisko jesteśmy klimatycznego punktu, z którego nie ma odwrotu?

Jak blisko jesteśmy klimatycznego punktu, z którego nie ma odwrotu?

68
0


Globalne ocieplenie Ziemi przed i po

W nowym badaniu podkreślono kluczowe znaczenie przestrzegania ustalonego w Porozumieniu paryskim limitu ocieplenia wynoszącego 1,5°C, aby zapobiec destabilizacji kluczowych systemów ziemskich, stwierdzając, że obecna polityka może prowadzić do większego globalnego ocieplenia i zwiększonego ryzyka przewrócenia się ziemi.

Naukowcy podkreślają poważne ryzyko destabilizacji elementów wywracających się Ziemi, takich jak pokrywy lodowe i prądy oceaniczne, w wyniku zmiany klimatu, podkreślając potrzebę utrzymania limitu 1,5 °C określonego w Porozumieniu paryskim, aby uniknąć tragicznych przyszłych konsekwencji. Nieprzestrzeganie tych limitów zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzeń krytycznych, czyli znaczących zmian, które mogą mieć wpływ na globalną stabilność klimatyczną na stulecia.

Antropogeniczna zmiana klimatu może zdestabilizować wielkoskalowe elementy systemu ziemskiego, takie jak pokrywy lodowe lub wzorce cyrkulacji oceanicznej, tzw. elementy wywrotne. Chociaż te elementy nie przewrócą się z dnia na dzień, podstawowe procesy są uruchamiane w ciągu dziesiątek, setek lub tysięcy lat. Zmiany te są na tyle poważne, że należy ich za wszelką cenę unikać – argumentują naukowcy.

W nowym badaniu, opublikowanym dzisiaj (1 sierpnia) w Komunikacja przyrodniczaocenili ryzyko destabilizacji co najmniej jednego elementu wywrotnego na skutek przekroczenia 1,5°C. Ich analiza pokazuje, jak istotne dla stanu planety jest przestrzeganie celów klimatycznych Porozumienia paryskiego. Ponadto podkreśla dziedzictwo dzisiejszych (braku) działań klimatycznych na stulecia i nadchodzące tysiąclecia.

Ocena ryzyka związanego z napiwkami w ramach bieżącej polityki klimatycznej

„Chociaż ramy czasowe do roku 2300 lub później mogą wydawać się odległe, ważne jest, aby zaplanować ryzyko przewrócenia się statku najlepiej jak potrafimy. Nasze wyniki pokazują, jak niezwykle ważne jest osiągnięcie i utrzymanie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto, aby ograniczyć to ryzyko przez następne setki lat i dłużej” – wyjaśnia współautorka Tessa Möller, naukowiec w IIASA i PIK. „Nasze obliczenia pokazują, że przestrzeganie obecnej polityki do końca tego stulecia doprowadziłoby do wysokiego ryzyka przewrócenia się, wynoszącego 45 procent, co najmniej jednego z czterech elementów do 2300 r.”

Rosnące ryzyko wraz ze wzrostem globalnych temperatur

„Widzimy wzrost ryzyka przewrócenia się pojazdu z każdą dziesiątą stopnia przekroczenia temperatury powyżej 1,5°C. Gdybyśmy jednak również przekroczyli 2°C globalnego ocieplenia, ryzyko przewrócenia się wody wzrosłoby jeszcze szybciej. Jest to bardzo niepokojące, ponieważ szacuje się, że scenariusze zgodne z aktualnie wdrażaną polityką klimatyczną do końca tego stulecia spowodują globalne ocieplenie o około 2,6°C” – mówi Annika Ernest Högner z PIK, która współprowadziła badanie.

Pilna potrzeba osiągnięcia zerowej emisji netto

„Nasze badanie potwierdza, że ​​ryzyko przewrócenia się wody w odpowiedzi na przekroczenia limitu można zminimalizować, jeśli szybko uda się odwrócić ocieplenie. Takie odwrócenie globalnego ocieplenia można osiągnąć jedynie wówczas, gdy do 2100 r. emisje gazów cieplarnianych osiągną co najmniej zero netto. Wyniki podkreślają znaczenie celów klimatycznych Porozumienia paryskiego zakładających ograniczenie ocieplenia do znacznie poniżej 2°C nawet w przypadku tymczasowego przekroczenia powyżej 1,5°C” – mówi autor badania Nico Wunderling z PIK.

Znaczenie ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C

Cztery elementy wywrotne przeanalizowane w badaniu mają kluczowe znaczenie w regulacji stabilności systemu klimatycznego Ziemi. Jak dotąd złożone modele systemów Ziemi nie są jeszcze w stanie kompleksowo symulować ich nieliniowego zachowania, sprzężeń zwrotnych i interakcji pomiędzy niektórymi elementami wywracającymi. Dlatego badacze wykorzystali stylizowany model systemu Ziemi do przedstawienia głównych cech i zachowań, a tym samym systematycznie uwzględniali istotne niepewności dotyczące elementów wywracających się i ich interakcji.

„Ta analiza ryzyka punktu krytycznego dodatkowo potwierdza wniosek, że nie doceniamy ryzyka i musimy teraz przyznać, że prawnie wiążący cel zawarty w porozumieniu paryskim, jakim jest utrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie „znacznie poniżej 2°C”, w rzeczywistości oznacza ograniczenie globalne ocieplenie do 1,5°C. Ze względu na niewystarczające redukcje emisji narażamy się na coraz większe ryzyko przekroczenia tego limitu temperatur, który musimy za wszelką cenę zminimalizować, aby ograniczyć tragiczne skutki dla ludzi na całym świecie” – podsumowuje dyrektor PIK i autor badania Johan Rockströma.

Odniesienie: „Osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto, krytycznej w celu ograniczenia ryzyka wystąpienia zmian klimatycznych” autorstwa Möller, T., Ernest Högner, A., Schleussner, C., Bien, S., Kitzmann, NH, Lamboll, RD, Rogelj, J. , Donges, JF, Rockström, J. i Wunderling, N., 1 sierpnia 2024 r., Komunikacja przyrodnicza.
DOI: 10.1038/s41467-024-49863-0





Link źródłowy