Strona główna Biznes Inwestycje w europejską opiekę zdrowotną zapewniające innowacje i lepszą opiekę nad pacjentem...

Inwestycje w europejską opiekę zdrowotną zapewniające innowacje i lepszą opiekę nad pacjentem – Euractiv

51
0


Europa jako centrum innowacji w zakresie technologii medycznych zyskała na popularności, a dziesiątki europejskich firm przodują w opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań, które mogą podnieść standardy opieki zdrowotnej i systemów opieki zdrowotnej na całym świecie.

Innowacje w opiece zdrowotnej obejmują szerokie spektrum – od technologii noszenia, cyfrowych platform zdrowotnych i diagnostyki opartej na sztucznej inteligencji, po telemedycynę i nowatorskie produkty farmaceutyczne. Jednak branża opieki zdrowotnej podlega ścisłym regulacjom – jest to często wymieniane jako bariera odstraszająca inwestorów private equity i venture capital. Ale czasy się zmieniają.

W ubiegłym roku private equity i venture capital zainwestował 11,4 miliarda euro w opiekę zdrowotną w Europie sam w sobie – dwukrotnie więcej niż 5,7 miliarda euro zainwestowanych w 2016 roku.

Pomimo początkowych obaw inwestycje na rynku private equity są obecnie często kojarzone z poprawą wydajności i jakości opieki.

Zdrowe wykupy lewarowane

Harvard Business Review badanie z 45 wykupów lewarowanych w USA wykazało, że przejęcie szpitala przez firmę private equity doprowadziło do poprawy ich wyników finansowych bez pogorszenia wyników klinicznych. Wręcz przeciwnie, stwierdzono, że pacjenci przyjmowani z powodu zawału serca otrzymali opiekę lepszej jakości pod względem niższej śmiertelności ogólnej w ciągu 30 dni od przyjęcia.

Nacisk na zwiększenie wydajności, jakości i innowacyjności w opiece zdrowotnej wynika częściowo ze starzenia się społeczeństwa i zbyt świeżej pamięci o pandemii Covid-19. Lepsze leki profilaktyczne oraz rosnąca zależność od sektora prywatnego w zakresie pomocy społeczeństwu w pokryciu rosnących kosztów opieki zdrowotnej wyjaśniają, dlaczego średni udział kapitału prywatnego łącznych wydatków na opiekę zdrowotną w krajach europejskich w 2020 r. wyniosło 4,4%.

Do akcji włączają się także banki inwestycyjne. Tylko w tym miesiącu belgijska firma medtech Nyxoah zabezpieczyła 37,5 mln euro w postaci finansowania dłużnego typu venture przez EBI.

Nyxoah, która opracowuje innowacyjne rozwiązania w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego, wykorzysta fundusze na badania i rozwój, a także na zwiększenie mocy produkcyjnych, aby zaspokoić popyt w Europie i USA. Porozumienie zostało wsparte programem InvestEU Life Sciences.

Olivier Taelman, dyrektor generalny Nyxoah, powiedział: „Jesteśmy podekscytowani i wdzięczni za wsparcie i zaufanie do naszej najnowocześniejszej technologii, jakie okazał Europejski Bank Inwestycyjny. Pożyczka ta jest następstwem naszej ostatniej udanej oferty akcji, w ramach której zebraliśmy 48,5 miliona euro. Łącznie kapitał ten pomoże w komercjalizacji Genio [the company’s flagship solution] w USA i Europie, pomagając jednocześnie zwiększyć moce produkcyjne i utrzymać innowacje”.

Zawieranie umów pobudza innowacyjność

Fuzje i przejęcia są również powszechne w europejskim sektorze opieki zdrowotnej.

„Zawieranie transakcji od dawna jest cechą charakterystyczną branży biofarmaceutycznej i odgrywa kluczową rolę w strategiach rozwoju większości firm. Historycznie rzecz biorąc, sektor ten widział więcej i większych transakcji niż nawet branża technologiczna. Ponieważ innowacje w branży biofarmaceutycznej pojawiają się powoli, fuzje, przejęcia i inne partnerstwa mające na celu zwiększenie liczby nowych produktów stały się egzystencjalną koniecznością dla firm odnoszących sukcesy” – wyjaśnił dział Life Sciences Practice firmy McKinsey w opublikowany raport.

Dodali: „Było to szczególnie widoczne w ostatnich latach – z pewnymi zauważalnymi zmianami. W ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła aktywność w zakresie fuzji i przejęć, ale stały wzrost wolumenu transakcji i stosunkowo stabilna wartość transakcji (z wyjątkiem 2019 r.) wskazują, że stosunkowo niewielka liczba megatransakcji obserwowanych na początku 2010 r. ustąpiła miejsca większej liczbie mniejsze transakcje.”

Wzrasta liczba partnerstw

Raport McKinsey podkreśla, że ​​„w tym samym okresie liczba partnerstw wzrosła, włączając w to kilka szczególnie niekonwencjonalnych par w obszarach terapeutycznych, które nie są znane ze współpracy, oraz między graczami łączącymi siły po raz pierwszy”.

Weźmy na przykład Vivalto Santé – w lutym firma ogłosiła przejęcie trzech klinik we Francji i sześciu w Europie po niedawnym podwyższeniu kapitału o 65 mln euro. Grupa posiada obecnie 100 placówek opieki zdrowotnej w sześciu krajach europejskich i jest trzecią co do wielkości prywatną grupą szpitali we Francji, zatrudniającą ponad 6000 lekarzy i 20 000 pracowników w całym bloku.

Została założona w 2009 roku przez Daniela Caille’a, a w 2021 roku przejęta przez utworzoną przez niego w 2021 roku spółkę zarządzającą Vivalto Partners. Fundusz ten jest większościowym akcjonariuszem, obok historycznych akcjonariuszy instytucjonalnych grupy (MACSF, Arkéa capital, BNP Paribas développement, grupa Crédit Agricole, Mubadal i Bpifrance) oraz dwóch inwestorów (IK Partners i Hayfin). Od marca 2022 r. 34% pracowników Vivalto Santé jest akcjonariuszami spółki.

„Doskonałość medyczna napędzana przez zaangażowanych praktyków w najnowocześniejszych technologiach: ten unikalny model zarządzania został zaprojektowany w celu połączenia bazy finansowej inwestorów i wizji pracowników służby zdrowia. To podstawowa gwarancja, że ​​zawsze możemy zrobić więcej dla naszych pacjentów” – powiedział dr Patrick Le Bars, gastroenterolog i hepatolog, praktykujący członek rady nadzorczej w Vivalto Santé.

Inwestycje w opiekę zdrowotną w Europie z pewnością będą nadal rosły, a modele finansowania muszą być innowacyjne, aby dotrzymać kroku potrzebom sektora… i Europejczyków.

Oczekiwana długość życia czynnikiem wpływającym na rynek

Według Science Direct, korzystając z przykładowych danych z baz danych Invest Europe, Banku Światowego, OECD i Eurostatu obejmujących 23 kraje UE/EOG w latach 2000–2019, istnieją dowody na to, że inwestycje kapitału wysokiego ryzyka w opiekę zdrowotną i wiek branży VC zwiększają rozwój sektora opieki zdrowotnej w Europa.

„Oczekiwana długość życia (jedna ze zmiennych zastępczych wzrostu sektora zdrowia) wykazuje w Europie tendencje wzrostowe. Odkryliśmy również, że innowacje, rozwój sektora finansowego, zmienne makroekonomiczne i infrastruktura opieki zdrowotnej znacząco zwiększają wzrost sektora zdrowia” – czytamy w raporcie.

Badanie Science Direct zdecydowanie opowiada się po stronie partnerstw prywatno-publicznych wspierających rozwój sektora zdrowia, stwierdzając: „Zalecamy większe wsparcie finansowe i modele polityki zachęt dostosowane do potrzeb czerpania korzyści z ogólnego rozwoju sektora zdrowia”.

[By Jennifer Baker I Edited by Brian Maguire | Euractiv’s Advocacy Lab ]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy