Strona główna Biznes Inwestycje w efektywność energetyczną muszą wzrosnąć pięciokrotnie, ostrzega raport – Euractiv

Inwestycje w efektywność energetyczną muszą wzrosnąć pięciokrotnie, ostrzega raport – Euractiv

4
0


Ten artykuł jest częścią naszego raportu specjalnego Efektywna unia energetyczna.

RAPORT SPECJALNY / Inwestycje prywatne w renowację budynków energooszczędnych muszą wzrosnąć pięciokrotnie do 2030 r., twierdzi grupa powołana przez Komisję Europejską i Inicjatywę Finansową Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP).

Grupa Instytucji Finansowych ds. Efektywności Energetycznej (EEFIG) wezwała do osiągnięcia „historycznego poziomu współpracy publiczno-prywatnej” w celu wypełnienia luki w finansowaniu projektów dotyczących oszczędzania energii.

EEFIG to platforma skupiająca sektor finansowy, decydentów UE, Międzynarodową Agencję Energetyczną i innych ekspertów w dziedzinie biznesu i efektywności.

Brak środków publicznych i prywatnych na budynki, przemysł i MŚP oznaczał, że krajom UE groziło nieosiągnięcie celów w zakresie efektywności na rok 2020 i lata późniejsze – wynika ze sprawozdania grupy. Efektywność energetyczna – pierwsze paliwo dla gospodarki UEpowiedział.

Zalecono, że regulacje określające poziom kapitału, jaki instytucje finansowe, takie jak banki, muszą utrzymywać na pokrycie ryzyka, powinny prawidłowo odzwierciedlać niższe ryzyko długoterminowych inwestycji w efektywność.

Komisja Europejska zasygnalizowała, że ​​może być skłonna przyjrzeć się kalibracjom ryzyka w dyrektywie w sprawie wymogów kapitałowych dla banków, aby zachęcić do udzielania kredytów i inwestycji. Uwagi przedstawiono w kontekście bezpieczniejszych instrumentów sekurytyzacyjnych, o których mowa we wniosku Komisji dotyczącym unii rynków kapitałowych.

>> Przeczytaj: Prawo UE może pobudzić „bezpieczną” sekurytyzację

W raporcie stwierdzono, że nowe regulacje ostrożnościowe, takie jak ustawa kapitałowa Solvency II dla ubezpieczycieli, również nie powinny szkodzić tym inwestycjom.

Należy również zbadać, w jaki sposób uwzględnić efektywność energetyczną i koszty energii w obliczeniach przystępności kredytów hipotecznych, aby rozszerzyć rynek ekologicznych kredytów hipotecznych – kontynuowano. Należy również opracować wspólne standardy i procedury dotyczące inwestycji dłużnych i kapitałowych w projekty dotyczące efektywności energetycznej i renowacji budynków.

Cele

UE zobowiązała się do ograniczenia zużycia energii o 20% do końca dekady. Komisja Europejska wezwała do osiągnięcia celu w zakresie efektywności na poziomie 30% do 2030 r. W całej UE poziom ten został obniżony do 27%.

Cel na poziomie UE nie jest prawnie wiążący na poziomie krajowym ani na poziomie UE i zostanie poddany przeglądowi w 2020 r., „mając na uwadze” cel na poziomie UE wynoszący 30%, zgodnie z porozumieniem osiągniętym przez przywódców UE na szczycie w październiku ubiegłego roku.

>>Przeczytaj: Przywódcy UE przyjmują „elastyczne” cele w zakresie energii i klimatu na rok 2030

„Tylko połowa z szacowanych na 60–100 miliardów euro rocznych inwestycji wymaganych do osiągnięcia europejskich celów w zakresie efektywności energetycznej budynków na rok 2020 jest realizowana” – powiedział Achim Steiner, zastępca sekretarza generalnego ONZ i dyrektor wykonawczy UNEP.

Zwiększanie efektywności energetycznej to jeden z wymiarów projektu unii energetycznej, mającego na celu wzmocnienie odporności bloku na niedobory. Polityczny impuls projektowi dał kryzys ukraiński, który ujawnił zależność UE od importu rosyjskiego gazu.

Rozpoczęty w dniu 25 lutego, Komisja Komunikat dotyczący unii energetycznej podkreślił znaczenie oszczędzania energii w budynkach. Według analizy Komisji wykorzystanie pełnego potencjału efektywności Europy spowodowałoby zmniejszenie importu gazu o 40% w ciągu najbliższych piętnastu lat.

Eksperci są jednak podzieleni co do tego, czy propozycje unii energetycznej są wystarczająco mocne, aby przyspieszyć działania na rzecz efektywności, w szczególności renowację istniejących budynków, co stanowi największe wyzwanie.

>> Przeczytaj naszą dokumentację Links: Ograniczanie zużycia energii w starych zasobach budowlanych w Europie: misja niemożliwa?

>> Przeczytaj: Unia Energetyczna zacina się na temat efektywności

Najbardziej opłacalne

W raporcie EEFIG, którego napisanie zajęło 16 miesięcy, wskazano, że inwestycje w efektywność energetyczną to najbardziej opłacalny sposób zmniejszenia zależności od importu. UE wydaje na import ponad 400 miliardów euro rocznie.

Efektywność energetyczną należy postrzegać jako „pierwsze paliwo”. „Jest konkurencyjny, opłacalny w produkcji, szeroko dostępny i zapewnia wiele korzyści gospodarzom projektów i gospodarkom krajowym” – stwierdzono w raporcie.

Liczne korzyści obejmują większe bezpieczeństwo energetyczne, redukcję gazów cieplarnianych, tworzenie miejsc pracy i zdrowie.

Sprawozdawca EEFIG, Peter Sweatman, stwierdził, że w sprawozdaniu stanowczo przedstawiono argumenty przemawiające za wykorzystaniem funduszy publicznych połączonych z inwestycjami sektora prywatnego w celu osiągnięcia potrzebnej skali finansowania.

Ze sprawozdania wynika, że ​​potrzebne są inteligentne instrumenty finansowe, które należy dostosować do poszczególnych sektorów, aby zachęcać do ograniczania zużycia energii.

Komisja przystąpiła już do przetestowania dwóch takich instrumentów mieszanych, instrumentu finansowania prywatnego na rzecz efektywności energetycznej i instrumentu finansowania kapitału naturalnego. Łączą pożyczki Europejskiego Banku Inwestycyjnego z finansowaniem w ramach unijnego programu działań na rzecz środowiska i klimatu LIFE, aby zachęcać do inwestycji sektora prywatnego i lewarować je.

Podczas inauguracji komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu i energii Miguel Cañete powiedział, że unia energetyczna zostanie zbudowana na gwarancjach publicznych dla prywatnych inwestycji w pięciu filarach planowanej unii energetycznej – bezpieczeństwie energetycznym, odnawialnych źródłach energii, efektywności energetycznej, wewnętrznym rynku energii oraz badaniach i innowacjach.

>> Przeczytaj: Unia energetyczna zostanie zbudowana na gwarancjach publicznych dla inwestycji prywatnych, mówi Cañete

Maroš Šef?ovič, wiceprzewodniczący odpowiedzialny za unię energetyczną, potwierdził, że Komisja opracuje nowe instrumenty finansowe w celu promowania modernizacji budynków we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i innymi instytucjami finansowymi.

„Spróbujemy zastosować to podwójne podejście. Lepsze regulacje, ale jednocześnie zachęty finansowe do rozpoczęcia czegoś, co, mam nadzieję, stanie się europejskim ruchem na rzecz efektywności w naszych budynkach” – powiedział po zeszłotygodniowym spotkaniu ministrów energii UE.

Inicjatywa Inteligentne finansowanie inteligentnych budynków zwiększy także dostęp do istniejących instrumentów finansowych na rzecz efektywności, powiedział.

>> Przeczytaj: Bruksela zaostrza nadzór nad przepisami UE dotyczącymi efektywności energetycznej

planu Junckera

Plan inwestycyjny Junckera jest najbardziej znanym przykładem takiego podejścia mieszanego. Według Komisji wykorzysta 21 miliardów euro ze środków publicznych, aby pozyskać co najmniej 315 miliardów euro w inwestycjach prywatnych.

EEFIG wezwała do nadania priorytetowego charakteru projektom dotyczącym efektywności energetycznej przy wydatkowaniu środków finansowych z planu Junckera. Jednak w środę (11 marca) Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za pakiet inwestycyjny o wartości 315 miliardów euro, powiedział, że sektor prywatny wybierze, w które projekty zainwestuje.

Dodał, że to właśnie te projekty otrzymają dofinansowanie.

>> Przeczytaj: Katainen: Sektor prywatny zadecyduje, czy pieniądze UE zostaną przeznaczone na efektywność energetyczną

Kampania Renovate Europe głosi, że dzięki nowoczesnej technologii zapotrzebowanie budynków na energię można zmniejszyć o 80%. Dodaje jednak, że aby tak się stało, muszą istnieć skuteczne ramy regulacyjne i legislacyjne.

Unia energetyczna obejmie szereg sektorów polityki, w tym energię, transport, badania i innowacje, politykę zagraniczną, politykę regionalną i sąsiedzką, handel i rolnictwo, zgodnie z planami władzy wykonawczej UE.

Plany Unii wykraczają poza kwestie bezpieczeństwa dostaw i obejmują takie kwestie, jak walka ze zmianą klimatu.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ogłosił plan inwestycyjny mający na celu uruchomienie 300 miliardów euro w celu ożywienia europejskiej gospodarki.

Jyrki Katainen, komisarz ds. miejsc pracy, wzrostu gospodarczego, inwestycji i konkurencyjności, stwierdził, że pakiet na rzecz wzrostu powinien obejmować partnerstwa publiczno-prywatne, zwiększoną zdolność EBI i innych organów udzielających pożyczek UE, więcej „przyszłych inwestycji” krajów UE w takich obszarach jak jak infrastruktura i ukończenie tworzenia jednolitego rynku.

Grupa Instytucji Finansowych ds. Efektywności Energetycznej





Link źródłowy