Strona główna Biznes Inwestycja w fabrykę chipów TSMC stanowi „kulminację” strategii przemysłowej UE – Euractiv

Inwestycja w fabrykę chipów TSMC stanowi „kulminację” strategii przemysłowej UE – Euractiv

47
0


Inwestycja tajwańskiego producenta półprzewodników TSMC o wartości 10 miliardów euro w nową fabrykę chipów w Niemczech stanowi „kulminację” strategii przemysłowej UE z ostatnich kilku lat, powiedział komisarz UE ds. jednolitego rynku Thierry Breton.

Inwestycja, której ułatwieniem jest nowo przyjęta unijna ustawa o chipsach, to znak, że „Europa bierze swój los z powrotem w swoje ręce”, powiedział Breton francuskiemu nadawcy radiowemu RTL w czwartek (10 sierpnia).

We wtorek tajwański potentat na rynku półprzewodników TSMC ogłosił, że zainwestuje w Niemczech ponad 10 miliardów euro w zamian za pomoc państwa w wysokości 5 miliardów euro na budowę i obsługę fabryki mikrochipów. W projekt zaangażowały się także europejskie firmy Bosch, Infineon i NXP, z których każda będzie miała po 10% udziałów.

Posunięcie TSMC jest następstwem szeregu innych inwestycji w sektorze półprzewodników w całej UE, w tym zobowiązania Intel w Saksonii-Anhalt w wysokości 30 miliardów euro (z czego 10 miliardów euro to pomoc państwa) oraz budowy nowej fabryki we Francji przez STMicroelectronics oraz GlobalFoundries – rząd zapewnił dotacje o wartości 2,9 miliarda euro.

„W Niemczech firmy produkujące półprzewodniki inwestują już więcej pieniędzy w nowe osiedla i projekty lokalizacji niż cała europejska ustawa o chipach przewidziana dla tego kontynentu” – stwierdziła również regionalna grupa lobbystów Silicon Saxony powiedział.

Półprzewodniki są istotną częścią każdego urządzenia elektronicznego i można je znaleźć w pojazdach elektrycznych, smartfonach i komputerach.

TSMC zainwestuje 10 miliardów euro w fabrykę mikrochipów w Niemczech

Tajwański producent półprzewodników TSMC ogłosił we wtorek (8 sierpnia), że zainwestuje w Niemczech ponad 10 miliardów euro w zamian za 5 miliardów euro dotacji, a niemiecki minister gospodarki Robert Habeck nazwał to posunięcie „dowodem” konkurencyjności Niemiec.

„Byliśmy zbyt naiwni”

„Mieliśmy własne [production] nasze możliwości trzydzieści lat temu, ale stopniowo traciliśmy je na rzecz Azji” – powiedział Breton RTL. Według Komisji Europejskiej w 2019 r. na UE przypadało zaledwie 9% światowej produkcji.

Unijna ustawa o chipsach ma na celu przywrócenie potencjału przemysłowego na ziemię europejską i zapewnienie wyższego poziomu niezależności w porównaniu z odpowiednikami z Azji i Ameryki poprzez ustalenie celu wynoszącego 20% produkcji w UE do roku 2030.

Jak dotąd oznacza to 68 projektów w dziedzinie technologii półprzewodników w całej UE o łącznej wartości 100 miliardów euro, co oznacza, że ​​według komisarza cel 20% może nawet zostać osiągnięty przed terminem.

„Musieliśmy zmienić nasze zasady konkurencji. Byliśmy zbyt naiwni i musieliśmy dostosować nasze zasady do realiów tego świata”, aby stawić czoła azjatyckiej konkurencji, powiedział Breton popierający ustawę, twierdząc ponadto, że pomoc państwa jest konieczna do wspierania „ciężkich” inwestycji prywatnych.

W marcu Komisja Europejska ogłosiła, że ​​złagodzi zasady pomocy państwa, aby państwa członkowskie miały większą swobodę w zakresie współinwestowania z podmiotami prywatnymi w projekty wspierające zieloną transformację i wzmacniające niezależność przemysłową UE.

Krytycy twierdzą, że pomoc państwa może zakłócić jednolity rynek, ponieważ faworyzuje państwa członkowskie o większej sile fiskalnej – takie jak Francja i Niemcy – ze szkodą dla mniejszych krajów.

Jeśli inwestycja TSMC zostanie zatwierdzona przez Komisję Europejską, „Niemcy będą krajem europejskim, który najbardziej skorzysta na ustawie o chipsach” – Mathieu Duchâtel, dyrektor ds. studiów międzynarodowych we francuskim zespole doradców Instytut Montaigne’anapisano w artykule EURACTIV.

„W tym przypadku Komisja zatwierdzi dokładnie to, czemu europejskie prawo konkurencji chciało zapobiec, zakazując dotacji przemysłowych: koncentrację w krajach dysponujących wystarczającą swobodą budżetową, aby wspierać projekty na dużą skalę” – ostrzegł Duchâtel.

Ostrożnie z Chinami

Niezależność przemysłowa i technologiczna UE idzie w parze z wysiłkami na rzecz oddzielenia się od Chin, które wydobywają i rafinują kluczowe surowce niezbędne nie tylko do produkcji półprzewodników, ale także do całej zielonej transformacji UE.

W lipcu Chiny nałożyły zakazy eksportu germanu i galu, zagrażając globalnym łańcuchom dostaw. Te dwa metale są wykorzystywane w chipach, technologiach obronnych i energiach odnawialnych.

„Chiny są i nadal będą znaczącym partnerem handlowym UE” – dodał Breton RTLchoć dodał, że „staramy się ograniczać [Chinese] import najbardziej wrażliwych technologii” do UE, które mogły zostać wytworzone w sposób „inny niż pierwotnie przeznaczony”.

Obejmuje to kwestie związane ze sztuczną inteligencją, drobnymi chipami – takimi jak wytwarzanie 2 nanometrów – i technologiami kwantowymi.

W środę (9 sierpnia) amerykański prezydent Joe Biden również podpisał zarządzenie wykonawcze, które ściśle zabrania amerykańskim inwestycjom w wrażliwe technologie w Chinach, powołując się na zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego.

„Koniec naiwności: to jest polityka, do której dążę” – powiedział Breton.

[Edited by Nathalie Weatherald]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy