Strona główna zdrowie Informacje o 20-letniej walce Johna Prescotta z ciężką bulimią… po śmierci byłego...

Informacje o 20-letniej walce Johna Prescotta z ciężką bulimią… po śmierci byłego wicepremiera w wieku 86 lat

29
0


Były wicepremier John Prescott występował w roli politycznego osiłka, posła do parlamentu starej szkoły, który potrafił wypić kufel piwa w pięć sekund i nieobce mu były publiczne wybuchy – w 2001 r. słynnie było uderzenie rolnika, który go jajkiem powalił.

Ale prywatnie zmagał się z chorobą często błędnie uważaną za „chorobę kobiecą” – bulimią związaną z zaburzeniami odżywiania.

Bulimia psychiczna to rodzaj zaburzenia odżywiania, w którym ludzie zjadają duże ilości jedzenia na raz, a następnie próbują to zrekompensować wymioty, przyjmowanie środków przeczyszczających lub moczopędnych, poszczenie lub nadmierne ćwiczenia (tzw. przeczyszczanie).

Chociaż uważa się, że schorzenie to jest spowodowane wieloma czynnikami, w tym genetyką, może zostać wywołane przez rozpoczęcie diety odchudzającej lub, w przypadku Lorda Prescotta, przez stres.

Były poseł do parlamentu Kingston upon Hull East, który zmarł w wieku 86 lat po długiej walce z chorobą Alzheimera, ogłosił publicznie swój stan w 2008 roku i został pochwalony za podnoszenie świadomości na temat zaburzeń odżywiania u mężczyzn.

W swojej autobiografii Lord Prescott stwierdził, że jego bulimia rozwinęła się w latach 80. w wyniku stresu związanego ze służbą w ówczesnym gabinecie cieni Partii Pracy.

Następnie przez dwie dekady zmagał się ze stanem zdrowia psychicznego.

Opisał szczegółowo, jak przez cały czas swojej pracy w rządzie Tony’ego Blaira objadał się hamburgerami, czekoladą, chipsami, a także rybą z frytkami.

Były wicepremier John Prescott prywatnie zmagał się z tym, co przez lata było i jest fałszywie uznawane za „chorobę kobiet”, czyli bulimią

Były wicepremier John Prescott prywatnie zmagał się z tym, co przez lata było i jest fałszywie uznawane za „chorobę kobiet”, czyli bulimią

W artykule dla „The Sunday Times”, w którym ukazały się seriale dotyczące jego wspomnień, lord Prescott powiedział, że gdy sprawy się ułożą, „schroni się, zapychając mi twarz”.

Mówił także o wstydzie i zażenowaniu, jakie odczuwał jako człowiek cierpiący na zaburzenia odżywiania, dodając później, że jego zdaniem ludzie uznaliby go za „zbyt niezrównoważonego”, aby pełnić funkcję pastora, gdyby jego stan stał się publiczny.

„Ludzie zwykle kojarzą to z młodymi kobietami – dziewczynami z anoreksją, modelkami próbującymi schudnąć lub kobietami w stresujących sytuacjach, jak księżna Diana” – napisał.

Lord Prescott próbował ukryć swój stan przed bliskimi, ale jego żona Pauline zorientowała się, co się dzieje, dzięki „znakom w toalecie, które informowały o chorobie” obok „brakującego jedzenia”.

Namawiała go, aby zgłosił się do lekarza, który ostatecznie zdiagnozował u niego bulimię i wysłał do specjalisty.

„Pojawiłem się i zastałem jego poczekalnię pełną młodych kobiet. Byłem tam jedynym mężczyzną. Poczułem prawicę” – wspomina.

Kiedy po raz pierwszy wspomniał o swoich zaburzeniach odżywiania, jego powrót do zdrowia trwał ponad rok.

Lord Prescott był politycznym osiłkiem, oldschoolowym parlamentarzystą Partii Pracy, który potrafił wypić kufel piwa w pięć sekund i był znakomitym bokserem

Lord Prescott był politycznym osiłkiem, oldschoolowym parlamentarzystą Partii Pracy, który potrafił wypić kufel piwa w pięć sekund i był znakomitym bokserem

Zasłynął z żartu, w którym zażartował, że jest „powiązany z elektoratem” po tym, jak w 2001 r. uderzył Craiga Evansa po tym, jak nakrzyczał na polityka Partii Pracy

Zasłynął z żartu, w którym zażartował, że jest „powiązany z elektoratem” po tym, jak w 2001 r. uderzył Craiga Evansa po tym, jak nakrzyczał na polityka Partii Pracy

Decyzja lorda Prescotta o upublicznieniu swojej bulimii spotkała się wówczas z dużym uznaniem.

Miał 69 lat, kiedy dokonał swojego objawienia i pomógł odrzucić pogląd, że zaburzenia odżywiania są chorobą, która tylko psuje życie nastoletnich dziewcząt.

Organizacja charytatywna zajmująca się zaburzeniami odżywiania Beat szczególnie pochwaliła szczerą relację Lorda Prescotta o jego doświadczeniach, jak pomóc ludziom uświadomić sobie, że mężczyźni również mogą łatwo paść ofiarą zaburzeń odżywiania.

Choć kobiety rzeczywiście stanowią większość osób cierpiących na zaburzenia odżywiania, szacuje się, że jedną z nich są mężczyźni.

Podobnie jak zaburzenia objadania się i anoreksja, bulimia może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem fizycznym.

Częste wymioty mogą spowodować powstanie dziury w żołądku oraz uszkodzenie gardła i zębów w wyniku powtarzającego się narażenia na kwaśną żółć.

W 2017 roku Lord Prescott powiedział Hull Daily Mail o okropnościach „wpychania kwasu do gardła”.

„To osłabia przełyk i ostatecznie, gdy wieczorem będziesz leżał w łóżku, kwas wydziela się samoistnie” – powiedział.

„To także powoduje puchnięcie gruczołów z boku szyi, przez co wyglądasz na jeszcze większego”.

Ówczesny wicepremier Prescott na zdjęciu z ówczesnym księciem Walii Karolem w 1998 r.

Ówczesny wicepremier Prescott na zdjęciu z ówczesnym księciem Walii Karolem w 1998 r.

Lord Prescott na zdjęciu z żoną Pauline, która zachęcała go do szukania pomocy w związku z zaburzeniami odżywiania

Lord Prescott na zdjęciu z żoną Pauline, która zachęcała go do szukania pomocy w związku z zaburzeniami odżywiania

Mówił także o tym, jak wiele dla niego znaczą listy i notatki wysyłane przez osoby dotknięte zaburzeniami odżywiania, w tym przez bliskich osób chorych.

„Jeden z listów był od matki, której córka cierpiała na anoreksję. Podziękowała mi za publiczne wystąpienie na temat moich zaburzeń odżywiania, ponieważ miała wrażenie, że panuje przekonanie, że osoby cierpiące na tę chorobę są słabe” – powiedział.

Lord Prescott, syn kolejarza i służącego z północnej Walii, zmarł w wieku 86 lat po długiej walce z chorobą Alzheimera.

Rodzina twierdzi, że odszedł przy dźwiękach ulubionej muzyki jazzowej i w otoczeniu bliskich w jego domu opieki.

W sumie uważa się, że około jeden na 50 Brytyjczyków cierpi na zaburzenia odżywiania, a szacuje się, że około jeden na pięciu z nich cierpi właśnie na bulimię.

Wiadomo, że zaburzenia odżywiania, choć często rozwijają się w okresie dojrzewania, w Wielkiej Brytanii występują już u dzieci w wieku sześciu lat i u dorosłych po 70. roku życia.

Badania sugerują, że wiele osób cierpiących na zaburzenia odżywiania cierpi na to od lat.

Chociaż dostępne jest leczenie, które składa się głównie z terapii i planów żywieniowych, dane sugerują, że tylko około połowa chorych zostaje całkowicie wyleczona.

Każdy, kto martwi się o zdrowie swoje lub kogoś innego w związku z zaburzeniami odżywiania, może skontaktować się z Beatą pod numerem 0808 801 0677 lub pod adresem beateatingdisorders.org.uk



Link źródłowy