Indie wystrzeliły w poniedziałek rakietę, na której znajdowały się dwa małe statki kosmiczne, aby przetestować dokowanie w przestrzeni kosmicznej, co stanowi krytyczny krok w realizacji marzeń kraju o stacji kosmicznej i załogowej misji na Księżyc.
Misja jest „niezbędna dla przyszłych ambicji kosmicznych Indii” – stwierdziła Jitendra Singh, minister nauki i technologii tego kraju w oświadczeniu przed startem, transmitowanym na żywo przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych (ISRO).
Premier Narendra Modi ogłosił w zeszłym roku plany wysłania człowieka na Księżyc do 2040 roku.
Rakieta PSLV-C60, która wystartowała w poniedziałek wieczorem w miejscu startu Sriharikota, wznosząc się w nocne niebo, buchając płomieniami, zawierała dwa 220-kilogramowe satelity.
ISRO nazwało misję SpaDeX, czyli Space Docking Experiment.
„PSLV-C60 pomyślnie uruchamia SpaDeX i 24 ładunki” – stwierdzono w oświadczeniu.
Misja ma na celu „opracowanie i zademonstrowanie technologii potrzebnej do spotkania, dokowania i oddokowania dwóch małych statków kosmicznych” – dodała.
Dodała, że technologia ta jest „niezbędna” dla indyjskich planów dotyczących Księżyca, nazywając ją „technologią kluczową dla przyszłych misji załogowych lotów kosmicznych i obsługi satelitów”.
Będzie obejmowało „precyzyjne spotkanie” z satelitami manewrującymi krążącymi wokół Ziemi z prędkością 28 800 kilometrów na godzinę (17 895 mil na godzinę).
Ich względne prędkości zostaną zmniejszone do 0,036 km/h, aby „połączyć się w jedną jednostkę w przestrzeni kosmicznej” – twierdzi ISRO.
Najbardziej zaludniony naród świata prowadzi stosunkowo niskobudżetowy program lotniczy i kosmiczny, który szybko zbliża się do kamieni milowych wyznaczonych przez światowe potęgi kosmiczne.
„Dzięki tej misji Indie zmierzają w kierunku zostania czwartym krajem na świecie posiadającym technologię dokowania w przestrzeni kosmicznej” – dodało ISRO, po Rosji, Stanach Zjednoczonych i Chinach.
W ciągu ostatniej dekady ten najludniejszy kraj świata zwiększył swoje ambicje w zakresie podróży kosmicznych, a jego program kosmiczny znacznie wzrósł pod względem wielkości i dynamiki, dorównując osiągnięciom uznanych potęg za znacznie niższą cenę.
W sierpniu 2023 r. była dopiero czwartym krajem, po Rosji, Stanach Zjednoczonych i Chinach, który wylądował na Księżycu bezzałogowym statkiem.
© 2024 AFP
Cytat: Indyjska rakieta uruchamia misję dokowania w kosmosie (2024, 30 grudnia), pobrano 30 grudnia 2024 z https://phys.org/news/2024-12-india-rocket-space-docking-mission.html
Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.