Strona główna Polityka Implanty mięśniowe umożliwią protetykę sterowaną umysłem – nie wymagającą operacji mózgu

Implanty mięśniowe umożliwią protetykę sterowaną umysłem – nie wymagającą operacji mózgu

14
0


Aleks Smith był Miał 11 lat, kiedy w 2003 roku stracił prawą rękę. Pijany kierowca kierujący łodzią zderzył się z rodzinnym statkiem na jeziorze Austin, w wyniku czego wypadł za burtę. Uderzył w śmigło i jego ramię zostało odcięte w wodzie.

Rok później dostał mioelektryczne ramię, rodzaj protezy zasilanej sygnałami elektrycznymi w mięśniach kikuta. Ale Smith prawie go nie używał, ponieważ był „bardzo, bardzo wolny” i miał ograniczony zakres ruchów. Mógł otwierać i zamykać dłoń, ale niewiele więcej mógł zrobić. Przez lata próbował innych robotycznych ramion, ale miały podobne problemy.

„Po prostu nie są super funkcjonalne” – mówi. „Pomiędzy wykonaniem funkcji a faktycznym wykonaniem tej czynności przez protezę występuje ogromne opóźnienie. W moim codziennym życiu po prostu szybciej znajdowałem inne sposoby działania”.

Ostatnio wypróbowuje nowy system start-upu Phantom Neuro z Austin, który może zapewnić bardziej realistyczną kontrolę nad protezami kończyn. Firma buduje cienki, elastyczny implant mięśniowy, który umożliwi osobom po amputacji szerszy, bardziej naturalny zakres ruchu na samą myśl o gestach, które chcą wykonać.

„Niewiele osób korzysta z robotycznych kończyn, a dzieje się tak głównie ze względu na okropność systemu sterowania” – mówi Connor Glass, dyrektor generalny i współzałożyciel Phantom Neuro.

Z danych udostępnionych wyłącznie firmie WIRED wynika, że ​​10 uczestników badania przeprowadzonego przez firmę Phantom użyło przenośnej wersji czujników firmy do sterowania ramieniem robota dostępnym już na rynku, osiągając średnią dokładność 93,8% w przypadku 11 gestów dłoni i nadgarstka. Smith był jednym z uczestników, a pozostałych dziewięciu było pełnosprawnymi ochotnikami, co jest powszechne we wczesnych badaniach nad protetyką. Sukces tego badania otwiera drogę do testowania wszczepialnych czujników Phantom w przyszłości.

Obecne protezy mioelektryczne, takie jak te, które wypróbował Smith, odczytują impulsy elektryczne z elektrod powierzchniowych umieszczonych na amputowanym kikucie. Większość protez robotycznych ma dwie elektrody lub kanały rejestrujące. Kiedy osoba zgina rękę, mięśnie ramion kurczą się. Te skurcze mięśni nadal występują u osób po amputacji kończyny górnej, gdy są zgięte. Elektrody odbierają sygnały elektryczne pochodzące ze skurczów, interpretują je i inicjują ruchy protezy. Jednak elektrody powierzchniowe nie zawsze wychwytują stabilne sygnały, ponieważ mogą się ślizgać i przemieszczać, co zmniejsza ich dokładność w rzeczywistym środowisku.



Link źródłowy