Strona główna Sporty Igrzyska Paraolimpijskie 2024: Brytyjki Ellie Challis i Louise Fiddes zdobywają złoto w...

Igrzyska Paraolimpijskie 2024: Brytyjki Ellie Challis i Louise Fiddes zdobywają złoto w Paryżu

19
0

W poniedziałek podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Paryżu Wielka Brytania zdobyła dwa złote medale w pływaniu w basenie w ciągu 15 magicznych minut.

Mistrzyni świata Ellie Challis po raz pierwszy zapewniła sobie dominujący występ i wygrała finał kobiet S3 na 50 m stylem grzbietowym.

Następnie 23-letnia Louise Fiddes pokonała brazylijskie faworytki Deborę i Beatriz Carneiro w finale biegu na 100 m stylem klasycznym na dystansie S14 m.

Obaj Brytyjczycy są współlokatorami w Paryżu i obaj poprawili swoje srebrne medale, które zdobyli trzy lata temu w Tokio.

Fiddes powiedziała Channel 4 przed wyścigiem, że „na skraju siedzenia” ogląda Challis, którą określiła mianem „królowej”.

„Jeśli ona może to zrobić, ja też mogę” – dodała.

20-letnia Challis popłynęła najlepszy czas w swoim życiu wynoszący 53,56 sekundy, prawie pięć sekund przewagi nad drugą w kolejności Rosjanką Zoią Szczurową, a brąz zdobyła Hiszpanka Marta Fernandez Infante.

Teraz będzie chciała powtórzyć swój dominujący poniedziałkowy występ we wtorkowych eliminacjach S3 na 100 m stylem dowolnym.

Fiddes, który dwa dni temu zdobył brąz na dystansie 200 m stylem dowolnym S14, dobiegł do mety ze stratą 0,55 sekundy do drugiej Debory Carneiro, a brąz zdobyła bliźniaczka Beatriz Carneiro.

„Przez wiele lat czułem, że moje marzenie się wymyka” – dodał później zapłakany Fiddes. „Dopiero w tym roku zacząłem do tego wracać”.

Po pięciu dniach spędzonych na basenie w Paryżu drużyna Paraolimpijska GB zdobyła 18 medali, w tym 13 złotych.