Strona główna Sporty Igrzyska Olimpijskie w Paryżu: pięć najważniejszych historii z 13. dnia Igrzysk w...

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu: pięć najważniejszych historii z 13. dnia Igrzysk w 2024 r

41
0

Johnson-Thompson mocno rozpoczęła starania o nieuchwytny medal olimpijski, objął prowadzenie już po pierwszym dniu z siedmioboju.

31-latka, dwukrotna mistrzyni świata, w swoim debiucie olimpijskim w 2012 roku zajęła 14. miejsce, cztery lata później w Rio była szósta, a kontuzja uniemożliwiła jej ukończenie zawodów w Tokio trzy lata temu.

W pierwszej dyscyplinie – biegu na 100 m przez płotki – była ósma w klasyfikacji generalnej, po czym w skoku wzwyż zmierzyła się z dwukrotnym obrońcą mistrza olimpijskiego Nafissatou Thiamem.

Johnson-Thompson i Thiam jako jedyne kobiety osiągnęły wynik 1,92 m i choć Belg wygrała zawody, ponieważ potrzebowała mniejszej liczby prób, aby osiągnąć tę wysokość, wystarczyło to, aby Brytyjka znalazła się na szczycie rankingów już po dwóch pierwszych konkurencjach.

Na koniec dnia również była najlepsza, ustanawiając nowy życiowy rekord życiowy wynoszący 14,44 m, a następnie zwyciężając w biegu na 200 m z czasem 23,45 sekundy.

Dzięki tym wynikom Johnson-Thompson zdobył 4055 punktów, 48 przed Thiamem zajmującym drugie miejsce, Anna Hall z USA zajęła trzecie miejsce z 3956 punktami, a Jade O’Dowda z Wielkiej Brytanii uplasowała się na 17. miejscu.

W piątek rano lekkoatleci rywalizowali w skoku w dal i rzucie oszczepem, a o medalach zadecydował bieg na 800 m.