Strona główna Sporty Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024: Hector Pardoe szósty, a Kristof Rasovszky wygrywa...

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024: Hector Pardoe szósty, a Kristof Rasovszky wygrywa maraton na wodach otwartych

43
0

Brytyjczyk Hector Pardoe zajął szóste miejsce w maratonie pływania mężczyzn na wodach otwartych w Sekwanie, który wygrał Kristof Rasovszky z Węgier.

Rasovszky, który trzy lata temu był drugi w Tokio, zwyciężył w czasie jednej godziny 50 minut 52 sekund, zaledwie 2,1 sekundy przed Niemcem Oliverem Klemetem, a brązowy medal zdobył Węgier David Betlehem.

Tobias Robinson był 14. dla Wielkiej Brytanii, a Daniel Wiffen z reprezentacji Irlandii, który zdobył złoto na 800 m stylem dowolnym i brąz na 1500 m w basenie, debiutując w pływaniu na wodach otwartych, był 18.

To był mocny wysiłek Pardoe, który w zeszłym roku zdobył brąz w Mistrzostwach Świata, po tym jak został zmuszony do wycofania się z Igrzysk w Tokio na ostatnim okrążeniu, gdy pękły mu gogle.

Pardoe wpadł w tłum pływaków już na pierwszym okrążeniu i przekroczył metę na 14. miejscu, ale w połowie drugiego zakrętu udało mu się przedostać do pierwszej dziesiątki.

Nie mógł jednak zrobić nic, by rzucić wyzwanie Rasovszky’emu, który prowadził od samego początku, na tle kultowej Wieży Eiffla i Grand Palais.

Florian Wellbrock z Niemiec, który zdobył złoto w Tokio, rzucił wyzwanie Węgrom na czele stawki, ale odpadł na jedno okrążenie przed końcem.

To Klemet wyłonił się jako najbliższy pretendent na ostatnim okrążeniu, ale Rasovszky utrzymał się na sprinterskim finiszu i zdobył złoto, a Betlehem sprawił, że dwóch Węgrów stanęło na podium.

Prawie minutę straty do liderów Pardoe zajął szóste miejsce na fotofiniszu z faworytem gospodarzy Markiem-Antoine’em Olivierem.

Wiffen, który nie odbył żadnego dodatkowego treningu na wodach otwartych, skupiając się na zawodach na basenie, wrócił do domu na godnym pochwały 18. miejscu, pokonując 10 km w ciągu dwóch godzin.

Jest to zwieńczenie niezwykłych igrzysk olimpijskich Wiffena, który jako pierwszy zawodnik z Irlandii Północnej od 36 lat zdobył na początku igrzysk złoty medal na 800 m stylem dowolnym, a następnie zdobył brązowy medal na 1500 m.

Jest to ostatni wyścig Igrzysk Olimpijskich w Paryżu rozgrywany w Sekwanie, co było głównym tematem dyskusji przed igrzyskami i w ich trakcie na temat jakości wody w rzece.