Strona główna nauka/tech Huragan Milton uziemia historyczną misję NASA Clipper Europa na Księżyc Jowisza

Huragan Milton uziemia historyczną misję NASA Clipper Europa na Księżyc Jowisza

40
0


Chmury burzowe nad Centrum Kosmicznym VAB Kennedy'ego
Chmury burzowe gromadzą się nad budynkiem montażu pojazdów (VAB) w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie. (Zdjęcie pliku.) Źródło: NASA/Ben Smegelsky

NASA I SpaceX przesunęli premierę Europy Misja Clippera z powodu huraganu Milton zagrażającego kosmicznemu wybrzeżu Florydy z powodu silnych wiatrów i ulewnych opadów.

Sonda została zabezpieczona w kompleksie startowym 39A Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego, a zespoły startowe są w gotowości, aby ocenić warunki po burzy. Tim Dunn, starszy dyrektor ds. startu, podkreślił priorytet bezpieczeństwa zespołu i szeroko zakrojonych środków podjętych w celu ochrony misji.

Uruchomienie opóźnione z powodu huraganu Milton

NASA i SpaceX wycofują się z czwartkowej próby wystrzelenia misji Europa Clipper prowadzonej przez tę agencję w czwartek 10 października ze względu na przewidywane warunki huraganowe w tym obszarze. Oczekuje się, że huragan Milton przejdzie w tym tygodniu znad Zatoki Meksykańskiej, kierując się na wschód, w stronę Wybrzeża Kosmicznego. Silny wiatr i ulewne deszcze spodziewane są w regionach Cape Canaveral i Merritt Island na wschodnim wybrzeżu Florydy. Zespoły startowe zabezpieczyły należący do NASA statek kosmiczny Europa Clipper w hangarze SpaceX w Launch Complex 39A w Kennedy Space Center agencji na Florydzie przed trudnymi warunkami pogodowymi, a centrum rozpoczęło w niedzielę przygotowania do huraganu.

„Bezpieczeństwo personelu zespołu startowego jest naszym najwyższym priorytetem i zostaną podjęte wszelkie środki ostrożności w celu ochrony statku kosmicznego Europa Clipper” – powiedział Tim Dunn, starszy dyrektor ds. startu w programie usług startowych NASA.

Wizja artystyczna statku kosmicznego misji Europa
Misja NASA Europa Clipper ma na celu zbadanie lodowej powierzchni i ukrytych oceanów Europy, księżyca Jowisza. Misja ma na celu odkrycie dowodów na potencjał Księżyca do podtrzymywania życia poprzez intensywne przeloty, analizując jego cechy atmosferyczne i geologiczne. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Końcowe przygotowania i środki bezpieczeństwa

4 października pracownicy przetransportowali należący do NASA statek kosmiczny Europa Clipper z obiektu obsługi ładunków niebezpiecznych w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego do rakiety SpaceX Falcon Heavy znajdującej się w hangarze w ramach ostatnich przygotowań do startu przed jej podróżą na Ziemię. Jupiterlodowy księżyc. Chociaż okres premiery Europa Clipper rozpoczyna się 10 października, okno zapewnia możliwości uruchomienia do środy, 6 listopada.

Gdy burza minie, zespoły ratownicze ocenią bezpieczeństwo portu kosmicznego, zanim personel wróci do pracy. Następnie zespoły startowe ocenią obiekty przetwarzające start pod kątem uszkodzeń spowodowanych przez burzę.

„Kiedy już wszystko będzie jasne, po ocenie obiektu i wszelkich działaniach naprawczych, określimy kolejną okazję do wystrzelenia tej flagowej misji NASA” – powiedział Dunn.

O Europie Clipper

Misja NASA Europa Clipper to ambitne przedsięwzięcie mające na celu zbadanie księżyca Jowisza, Europy. Misja ta, zaplanowana na start na pokładzie rakiety SpaceX Falcon Heavy, ma na celu przeprowadzenie szczegółowego rozpoznania pokrytej lodem powierzchni Europy w poszukiwaniu śladów podpowierzchniowych oceanów i potencjalnego życia. Wyposażony w zestaw wyrafinowanych instrumentów naukowych, statek kosmiczny będzie wykonywał wiele bliskich przelotów w pobliżu Europy, zbierając dane o jej atmosferze, powierzchni, a być może nawet jej wnętrzu.

Głównym celem Europa Clipper jest ustalenie, czy Europa posiada warunki odpowiednie do życia. Badając lodową skorupę Księżyca i znajdujący się pod nią ocean, naukowcy mają nadzieję uzyskać wgląd w skład Księżyca, jego geologię i potencjalne możliwości zamieszkania w jego wodnych głębinach. Informacje te są kluczowe nie tylko dla lepszego zrozumienia samego Księżyca, ale także dla szerszych badań astrobiologicznych w naszym Układzie Słonecznym.



Link źródłowy