IC 3430, karłowata galaktyka eliptyczna w gromadzie w Pannie, wyróżnia się jądrem z gorących, niebieskich gwiazd, co wskazuje na niedawne powstawanie gwiazd – rzadka cecha w tym rodzaju, prawdopodobnie spowodowana ruchem przez gromadę.
Ten majestatyczny Kosmiczny teleskop Hubble zdjęcie ukazuje subtelny blask galaktyki IC 3430, znajdującej się 45 milionów lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Panny. Jest częścią gromady w Pannie, bogatego zbioru galaktyk, zarówno dużych, jak i małych, z których wiele jest bardzo podobnych typem do tej maleńkiej galaktyki.
IC 3430 jest galaktyką karłowatą, co dobrze odzwierciedla ten widok z Hubble’a, ale jest ona bardziej znana jako galaktyka karłowata eliptyczna lub dE. Podobnie jak jej więksi kuzyni, galaktyka ta ma gładki, owalny kształt, pozbawiony jakichkolwiek rozpoznawalnych cech, takich jak ramiona czy poprzeczki, i jest pozbawiona gazu, co powoduje powstawanie bardzo wielu nowych gwiazd. Co ciekawe, IC 3430 rzeczywiście zawiera rdzeń złożony z gorących, masywnych niebieskich gwiazd, co jest rzadkim widokiem w galaktykach eliptycznych i wskazuje na niedawną aktywność gwiazdotwórczą. Uważa się, że ciśnienie wywierane przez galaktykę przebijającą się przez gaz w gromadzie Panny spowodowało zapalenie gazu pozostałego w jądrze IC 3430, tworząc nowe gwiazdy.
Galaktyki karłowate to tak naprawdę galaktyki z niewielką liczbą gwiazd, zwykle mniejszą niż miliard, ale często to wystarcza, aby mogły odtworzyć w miniaturze te same formy, co większe galaktyki. Istnieją karłowate galaktyki eliptyczne, takie jak IC 3430, karłowate galaktyki nieregularne, karłowate galaktyki sferoidalne, a nawet karłowate galaktyki spiralne! Tak zwana spirala Magellana również jest odrębnym typem galaktyk karłowatych, a najlepszym przykładem są dobrze znane galaktyki karłowate, czyli Obłoki Magellana.