Strona główna zdrowie Hotspoty Mpox 2024: mapa pokazuje wszystkie kraje, w których potwierdzono przypadki nowego...

Hotspoty Mpox 2024: mapa pokazuje wszystkie kraje, w których potwierdzono przypadki nowego szczepu – w tym Wielką Brytanię

36
0


Wielka Brytania ogłosiła pierwszy przypadek nowego śmiertelnego szczepu ospy małpiej, który przedostał się przez kilka krajów afrykańskich, a MailOnline ujawnia wszystkie kraje, w których wirus się obecnie rozprzestrzenił.

Bezimienny pacjent przebywał na wakacjach w afrykańskim kraju, w którym na początku tego miesiąca wystąpiła epidemia.

21 października wystąpiły u nich objawy grypopodobne, a trzy dni później pojawiła się wysypka.

Po zasięgnięciu porady lekarskiej przypadek został zgłoszony przez brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) jako potencjalnie budzący obawy nowy szczep mpox, nazwany „kladem 1b”.

Badania laboratoryjne potwierdziły, że pacjent jest chory i obecnie znajduje się pod opieką specjalistycznego personelu w Royal Free Hospital w Londynie.

Pierwszy w Wielkiej Brytanii przypadek szczepu Mpox kladu 1b jest obecnie leczony przez specjalistyczny personel w Royal Free Hospital w Londynie

Pierwszy w Wielkiej Brytanii przypadek szczepu Mpox kladu 1b jest obecnie leczony przez specjalistyczny personel w Royal Free Hospital w Londynie

Mapa pokazująca kraje afrykańskie, w których potwierdzono szczep Clade I

Mapa pokazująca kraje afrykańskie, w których potwierdzono szczep Clade I

Ta grafika przedstawia liczbę potwierdzonych przypadków w Anglii od stycznia 2023 r

Ta grafika przedstawia liczbę potwierdzonych przypadków w Anglii od stycznia 2023 r

Nie podano żadnych dalszych szczegółów na temat stanu pacjenta.

UKHSA stwierdziła, że ​​obecnie śledzi „mniej niż 10” osób, które prawdopodobnie miały bliski kontakt z pacjentem w potencjalnym okresie, w którym był on zakaźny.

Urzędnicy nie podejrzewają obecnie, że pacjent podczas lotu powrotnego z nienazwanego jeszcze afrykańskiego kraju, z którego zaraził się chorobą, nie uległ zakażeniu.

Obecnie nie wiadomo, w jaki sposób pacjent zaraził się nowym szczepem ospy, który może zabić około jedną osobę na 20, chociaż podejrzewa się kontakt skóra do skóry.

Urzędnicy twierdzą, że w dalszym ciągu uważają, że zagrożenie, jakie klad 1b stanowi dla społeczeństwa, jest „małe”.

W lipcu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała trwającą epidemię mopksu w kilku krajach Afryki Środkowej za „stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym”.

Jest to to samo oznaczenie, jakie WHO nadała Covidowi pod koniec stycznia 2020 r., zaledwie kilka tygodni przed rozprzestrzenieniem się wirusa na cały świat, a niektórzy naukowcy porównali obecną epidemię do „początków HIV”.

Czym dokładnie jest ten nowy szczep – i jak bardzo powinieneś się martwić?

Od początku epidemii klad 1b przetoczył się przez Afrykę Środkową, zabijając co najmniej 1000 osób.

Jean Kakura Biyambo, ojciec sześciorga dzieci z obozu dla przesiedleńców wewnętrznych Muja w DRK, gestem wskazuje na szpital ogólny, gdzie w lipcu leczono go na mspox

Jean Kakura Biyambo, ojciec sześciorga dzieci z obozu dla przesiedleńców wewnętrznych Muja w DRK, gestem wskazuje na szpital ogólny, gdzie w lipcu leczono go na mspox

Urzędnicy twierdzą, że nadal uważają zagrożenie, jakie klad 1b stanowi dla społeczeństwa w Wielkiej Brytanii, za „niskie”

Urzędnicy twierdzą, że nadal uważają zagrożenie, jakie klad 1b stanowi dla społeczeństwa w Wielkiej Brytanii, za „niskie”

Kraje takie jak Demokratyczna Republika Konga zostały szczególnie dotknięte, a przypadki wykryto także w Burundi, Rwandzie, Ugandzie i Kenii.

Sprawa Wielkiej Brytanii oznacza teraz, że dołącza do krajów takich jak Szwecja, Tajlandia, Indie i Niemcy, które mają przypadki poza Afryką.

Klad 1b jest uważany za znacznie bardziej śmiercionośny niż szczep kladu 2, który rozprzestrzenił się na całym świecie w 2022 r. i atakował głównie mężczyzn homoseksualnych i biseksualnych.

Pytania i odpowiedzi dotyczące ospy małpiej: wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest ospa małpia?

Ospa małpia to rzadka infekcja wirusowa, którą ludzie zwykle zarażają się w tropikalnych obszarach Afryki Zachodniej i Środkowej.

Zwykle rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzętami, takimi jak wiewiórki, o których wiadomo, że są nosicielami wirusa.

Jednakże zakażenie może nastąpić także poprzez bardzo bliski kontakt z osobą zarażoną.

Ospę małpią po raz pierwszy odkryto, gdy w 1958 r. u małp hodowanych w celach badawczych wystąpiła epidemia choroby podobnej do ospy.

Pierwszy przypadek u ludzi odnotowano w 1970 r. w Demokratycznej Republice Konga i od tego czasu zarażenie odnotowano w wielu krajach Afryki Środkowej i Zachodniej.

Tylko kilka przypadków zgłoszono poza Afryką i dotyczyły one osób podróżujących na ten kontynent.

Jak bardzo jest to zabójcze?

Ospa małpia ma zwykle łagodny przebieg, a większość pacjentów wraca do zdrowia w ciągu kilku tygodni bez leczenia. Jednak choroba może okazać się śmiertelna.

Ospa małpia zabija do 10 procent zarażonych osób.

Jednak w przypadku łagodniejszych szczepów śmiertelność jest bliższa jednemu na 100 – podobnie jak w przypadku pierwszego ataku Covida.

Czy istnieje lekarstwo?

Ponieważ ospa małpia jest blisko spokrewniona z wirusem wywołującym ospę prawdziwą, szczepienia przeciwko ospie prawdziwej mogą również chronić ludzi przed zachorowaniem na ospę małpią.

Jedna szczepionka, Jynneos, znana również jako Imvamune lub Imvanex, została dopuszczona do obrotu w USA, ale nie została zatwierdzona w Wielkiej Brytanii.

Wykazano, że szczepionka jest skuteczna w zapobieganiu zakażeniu ospą małpią w około 85%.

W leczeniu ciężkich przypadków można zastosować leki przeciwwirusowe i zbiorczą krew osób zaszczepionych przeciwko ospie.

Szacuje się, że szczep ten zabija około 5 procent zakażonych dorosłych, ale śmiertelność u dzieci wzrasta do jednego na 10.

Infekcje powiązano także z alarmującym wzrostem liczby poronień wśród kobiet w ciąży.

Dla porównania, Klad 2 zabił tylko mniej więcej jedną na 500 osób, które go złapały.

Eksperci twierdzą jednak, że jest mało prawdopodobne, aby współczynnik śmiertelności kladu 1b z Afryki Środkowej powtórzył się w krajach rozwiniętych, takich jak Wielka Brytania, ze względu na lepszy dostęp do opieki zdrowotnej wyższej jakości.

Pilne wytyczne wydane brytyjskim pracownikom służby zdrowia przypomną im, że klad I mpox jest patogenem stwarzającym największe zagrożenie dla zdrowia publicznego i o wszystkich podejrzanych przypadkach należy powiadamiać oficjalnymi kanałami.

Mpox, znana również jako ospa małpia, rozprzestrzenia się między ludźmi poprzez kontakt skóra do skóry.

Może to nastąpić poprzez seks lub prosty dotyk, np. podczas opieki nad dziećmi, chociaż może również rozprzestrzeniać się poprzez wtórny kontakt, na przykład dzielenie się ręcznikami lub pościelą.

Powoduje charakterystyczne zmiany grudkowate, a także gorączkę, bóle i zmęczenie.

Jednak w niewielkiej liczbie przypadków może przedostać się do krwi i płuc, a także innych części ciała, gdzie zagraża życiu.

Do zakażenia dochodzi głównie poprzez bliski kontakt osobisty z osobą zakażoną lub przez kontakt ze skażonymi materiałami, takimi jak pościel.

Każdy, kto ma objawy, powinien w dalszym ciągu unikać kontaktu z innymi ludźmi, dopóki objawy nie ustąpią.

Może również powodować gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni, bóle pleców, spadek energii i obrzęk węzłów chłonnych.

UKHSA oświadczyła również, że zabezpiecza większe dostawy szczepionek przeciwko mpoksowi w ramach dalszego wdrażania szczepionki.

Obecne szczepionki mpox, które mają działać na ospę prawdziwą, bliską krewną wirusa mpox, zostały użyte podczas wybuchu epidemii w 2022 r. przeciwko łagodniejszemu szczepowi.

Jednak nie zostały one jeszcze szeroko przetestowane w porównaniu z silniejszym szczepem kladu 1b.

Choroby takie jak klad 1b mpox są leczone na tak zwanych oddziałach NHS „chorób zakaźnych o poważnych konsekwencjach”, takich jak szpital The Royal Free.

W 2015 roku na tym oddziale szpital Royal Free słynął z leczenia pacjentów z wirusem Ebola.

Doktor Brian Ferguson, ekspert w dziedzinie immunologii na Uniwersytecie w Cambridge, powiedział, że sytuacja związana z mpoksem jest niepokojąca po części ze względu na liczbę zarażonych dzieci.

„40 procent przypadków dotyczy dzieci poniżej 5 roku życia. Ponieważ choroba mpox ma cięższy przebieg u osób z obniżoną odpornością, niepokojące jest również to, że obecna epidemia ma miejsce w regionie, w którym częstość występowania wirusa HIV jest stosunkowo wysoka, ale dostęp do leków antyretrowirusowych jest słaby” – stwierdził.

„Istnieją dalsze obawy związane z brakiem dostępu do szczepionek i ogólnoświatową powolną reakcją na produkcję i dystrybucję szczepionek.

„Mimo że istnieją skuteczne szczepionki, nie ma wystarczających dawek i nie docierają one tam, gdzie są potrzebne.

Fiolki z pojedynczymi dawkami szczepionki Jynneos przeciwko ospie widać z lodówki w miejscu szczepień na Brooklynie w stanie Nowy Jork, 29 sierpnia 2022 r., gdy choroba przetoczyła się przez Stany Zjednoczone

Fiolki z pojedynczymi dawkami szczepionki Jynneos przeciwko ospie widać z lodówki w miejscu szczepień na Brooklynie w stanie Nowy Jork, 29 sierpnia 2022 r., gdy choroba przetoczyła się przez Stany Zjednoczone

Dziecko ze zmianami skórnymi będzie leczone w ośrodku terapeutycznym w Munigi w DRK w lipcu

Dziecko ze zmianami skórnymi będzie leczone w ośrodku terapeutycznym w Munigi w DRK w lipcu

Kobieta opiekuje się dzieckiem chorym na ciężką postać mpoksu we wschodniej części DRK

Kobieta opiekuje się dzieckiem chorym na ciężką postać mpoksu we wschodniej części DRK

„WHO próbuje rozwiązać te problemy, ale wymaga to większego międzynarodowego wysiłku w zakresie produkcji i dostarczania szczepionek”.

Sanjaya Senanayake, ekspertka ds. chorób zakaźnych z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego, stwierdziła, że ​​błędem byłoby uważać epidemię za problem wyłącznie afrykański.

„Chociaż epicentrum tej nowej epidemii znajduje się w DRK, rozprzestrzeniła się ona na wiele krajów Afryki Wschodniej, co podkreśla jej potencjał pandemiczny przy tak wielu dużych lotniskach w regionie” – powiedział.

Dodał jednak, że istnieje nadzieja, że ​​szczepionki mpox mogą odwrócić sytuację.

„Dwie dawki szczepionki są bardzo skuteczne w zapobieganiu zakażeniu, chociaż zwykle dotyczy to dorosłych, a nie dzieci, co miało miejsce w większości przypadków; dlatego też miejmy nadzieję, że ogłoszenie przez WHO faktu, że jest to stan nadzwyczajny w zakresie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, pobudzi globalne zasoby do powstrzymania epidemii w Afryce i ostatecznie jej zakończenia”.

Doktor Meera Chand, zastępca dyrektora brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia, stwierdziła, że ​​obecne zagrożenie dla Wielkiej Brytanii ze strony nowego szczepu mpox jest „obecnie uważane za niskie”.

Dodała jednak: „Jednak trwają prace nad przygotowaniem się na wszelkie przypadki, które możemy zaobserwować w Wielkiej Brytanii.

„Obejmuje to zapewnienie, że klinicyści są świadomi i zdolni do szybkiego rozpoznawania przypadków, że dostępne są szybkie testy oraz że opracowano protokoły zapewniające bezpieczną opiekę kliniczną osobom zakażonym i zapobiegające dalszemu przenoszeniu choroby”.

Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, stwierdził w lipcowym oświadczeniu: „Pojawienie się nowej grupy mpax, jej szybkie rozprzestrzenianie się we wschodniej części DRK oraz zgłaszanie przypadków w kilku sąsiadujących krajach są bardzo niepokojące.

„Oprócz ognisk innych kladów mpox w DRK i innych krajach Afryki jasne jest, że konieczna jest skoordynowana reakcja międzynarodowa, aby powstrzymać te ogniska i uratować życie”.

WHO i NHS zalecają zaszczepienie się w ciągu czterech dni od kontaktu z osobą zakażoną lub w ciągu do 14 dni, jeśli nie ma żadnych objawów.

Zaleca się, aby pracownicy służby zdrowia i mężczyźni utrzymujący kontakty seksualne z mężczyznami otrzymali szczepionkę, nawet jeśli nie byli narażeni na mskoks.

Nie ma dostępnych bezpośrednich metod leczenia, w których lekarze skupialiby się zamiast tego na wspieraniu pacjenta, aby pomóc jego organizmowi w walce z wirusem.



Link źródłowy