Strona główna Sporty Honda i Alpine naruszają zasady ograniczania kosztów F1

Honda i Alpine naruszają zasady ograniczania kosztów F1

15
0


Producenci silników, Honda i Alpine, dopuścili się „proceduralnego naruszenia” przepisów dotyczących limitów kosztów Formuły 1, twierdzi organ zarządzający FIA.

Honda jest partnerem mistrzów świata Red Bull, zaś Alpine jest dostawcą należącego do Renault zespołu o tej samej nazwie.

W oświadczeniu FIA nie podano szczegółów naruszeń, do których doszło w sezonie 2023, ale stwierdzono, że żadne z nich nie przekroczyło limitu wydatków.

Naruszenie proceduralne zwykle dotyczy rozbieżności w składaniu informacji finansowych.

FIA stwierdziła, że ​​zarówno Honda, jak i Alpine „zawsze działały w dobrej wierze” i „współpracowały” z zespołem administracyjnym FIA ds. ograniczenia kosztów, „aby sfinalizować sprawę”.

FIA oświadczyła, że ​​proponuje, aby obydwie strony zawarły tak zwaną „umowę o zaakceptowanym naruszeniu”, co oznacza, że ​​zawodnik zgadza się, że złamał przepisy i akceptuje jakąś formę sankcji.

Rzecznik Hondy powiedział: „Chcielibyśmy omówić szczegóły tej sprawy po ujawnieniu ABA przez FIA.

„W każdym razie był to zwykły błąd proceduralny i wcale nie był zamierzony. Co więcej, nawet uwzględniając ten błąd proceduralny, nie przekroczyliśmy górnego pułapu kosztów”.

Rzecznik Alpine powiedział: „Naruszenie, o którym mowa, ma bezpośredni związek z Alpine Racing SAS (Viry-Chatillon) i ma charakter administracyjny i nie jest w żaden sposób powiązane z nadmiernymi wydatkami finansowymi.

„Przyznajemy i akceptujemy ustalenia procesu przeglądu i pozostajemy w regularnym dialogu z FIA, aby zapewnić zgodność w przyszłości.”

Skontaktowano się z Hondą w celu uzyskania komentarza.

W oświadczeniu dodano, że uznano, że wszystkie 10 zespołów przestrzegało limitu kosztów po stronie producenta podwozi.

Ubiegły rok był pierwszym sezonem, w którym ograniczenie kosztów dotyczyło zarówno producentów silników, jak i zespołów.

W 2022 roku FIA stwierdziła, że ​​Red Bull przekroczył wydatki o ponad 1,8 miliona funtów w pierwszym roku obowiązywania ograniczenia kosztów w poprzednim sezonie. Zespół był ukarany grzywną w wysokości 7 mln dolarów (5,35 mln funtów) i obniżką o 10%. w dozwolonym czasie badań aerodynamicznych.

W tym samym roku stwierdzono, że Aston Martin dopuścił się naruszenia proceduralnego i został ukarany grzywną w wysokości 450 000 dolarów (344 000 funtów).



Link źródłowy