Nie jest tajemnicą, że suszone śliwki mogą pomóc w ponownym uruchomieniu powolnego systemu.
Ale jest jeszcze inny, mniej znany owoc, który według czołowego lekarza zajmującego się chorobami układu trawiennego może być równie skuteczny, jeśli nie bardziej.
Jedno kiwi może niemal natychmiast złagodzić zaparcia, twierdzi dr Karan Rajan, londyński chirurg przewodu pokarmowego i gwiazda mediów społecznościowych.
Doktor Rajan na TikToku przedstawił swoim 5,3 milionom obserwujących cztery produkty spożywcze, które mają naukowo udowodniony wpływ na zdrowie jelit.
Na szczycie listy znajdują się owoce kiwi, które według dr Rajana są bogate w rozpuszczalny błonnik.
Jest to rodzaj błonnika, który przyciąga wodę i tworzy w jelitach żel, dzięki czemu stolec jest bardziej miękki i zwiększa się częstotliwość wypróżnień.
W dużych dawkach można uzyskać ulgę w zaparciach, jaką zapewniają środki przeczyszczające, „bez towarzyszących temu skutków” – stwierdził dr Rajan.
Inne produkty bogate w błonnik rozpuszczalny to figi, awokado, nasiona lnu i jabłka.
Co siódma osoba dorosła i aż jedno na troje dzieci w Wielkiej Brytanii od czasu do czasu cierpi na zaparcia.
Chociaż od czasu do czasu dokuczanie temu problemowi jest nieszkodliwe, uważa się, że częste zaparcia wiążą się ze zwiększonym ryzykiem raka jelita grubego.
Studia wykazali, że chronicznie spowolniony system może zwiększać ryzyko zachorowania na raka przewodu pokarmowego półtora raza.
Uważa się, że jest to spowodowane gromadzeniem się toksyn w jelitach, gdy produkty przemiany materii gromadzą się przez dłuższy czas.
Im częściej te odpady są wydalane – podczas pójścia do toalety – tym lepiej.
Na liście produktów wzmacniających jelita dr Rajana znajduje się także kawa.
„Konsekwentnie powiązano ten napój energetyzujący ze zmniejszonym ryzykiem stłuszczenia wątroby i rozwoju marskości wątroby” – stwierdził.
Kawa zawiera podwójną dawkę rozpuszczalnego błonnika i polifenoli, które działają jak prebiotyki, odżywiając dobre bakterie jelitowe.
Owoce kiwi są bogate w rozpuszczalny błonnik, który przyciąga wodę w jelitach i zmiękcza stolce.
„Kawa może również poprawiać motorykę jelit, dzięki czemu korzystnie wpływa na zmniejszenie zaparć”.
Kawa rozpuszczalna i bezkofeinowa oferują te same korzyści, dodał dr Rajan.
Trzecia na liście jest przekąska, którą stara się jeść „każdego dnia” – mieszanka orzechów, takich jak migdały, orzechy włoskie i pistacje.
To połączenie zapewnia „różnorodną gamę włókien prebiotycznych, które promują różnorodność mikrobiologiczną w jelitach” – powiedział dr Rajan.
Podkreślił badania, które sugerują, że regularne spożywanie orzechów – około 20 do 30 gramów dziennie – wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka raka, prawdopodobnie poprzez zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie i poprawę różnorodności zdrowych bakterii w jelitach.
Według dr Rajana ostatni produkt na jego liście to coś, co „uwielbia każdy chirurg, lekarz i dietetyk przewodu pokarmowego”.
Jest to jogurt — szczególnie ten, który zawiera żywe, aktywne kultury bakterii, takie jak Lactobacillus i Bifidobacterium.
Może to pomóc w zwiększeniu „dobrego ładunku mikrobiologicznego” – stwierdził dr Rajan, dodając, że wykazano również, że jogurt łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego, w tym zaparcia.
To nie pierwszy raz, kiedy dr Rajan przekazuje swoim zwolennikom przydatne wskazówki dotyczące łagodzenia zaparć.
W zeszłym miesiącu w klipie, który obejrzano ponad 2 miliony razy, ujawnił, że wdmuchiwanie baniek do płynu to niezawodna metoda rozwiązania problemu.
Wyjaśnił, że udawanie, że dmucha się bańki, świeczkę, a nawet wydawanie długich dźwięków „muu” pomaga kontrolować oddech.
W szczególności aktywuje nerw błędny, który kontroluje trawienie organizmu, wywołując bardziej falowe skurcze jelit i ułatwiając przejście bez wysiłku.
Powiedział: „Dźwięk muuczenia i puszczania baniek naśladują ten sam wewnętrzny efekt fizyczny, co przy kucaniu, ale tylko przy mniejszym ciśnieniu.
„Może to pomóc w przemieszczaniu się stolca przez okrężnicę poprzez zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej”.
„Chociaż wyglądają głupio, są to techniki oddychania przeponowego, które wzmacniają połączenie jelitowo-mózgowe” – dodał.