Strona główna zdrowie Guru diety Tim Spector ujawnia „zdrowy” chleb z supermarketu, który wcale nim...

Guru diety Tim Spector ujawnia „zdrowy” chleb z supermarketu, który wcale nim nie jest – i najlepszy rodzaj, wolny od substancji chemicznych powodujących raka

35
0


Jeden z najbardziej znanych w kraju ekspertów ds. dietetyki przestrzegł kupujących, aby nie wybierali „zdrowego” chleba na zakwasie podczas zakupów w supermarkecie.

Podczas gdy świeże wersje kupowane w piekarniach są pełne bakterii wzmacniających jelita, paczkowany zakwas na półkach supermarketów często zawiera substancje chemiczne powiązane z rakiem.

Tak twierdzi znany specjalista ds. żywienia, profesor Tim Spector, założyciel popularnej aplikacji dietetycznej Zoe, który opublikował ostrzeżenie na Instagramie.

Profesor Spector powiedział, że wiele bochenków sprzedawanych w supermarketach jest opatrzonych etykietą „zakwas”, aby „oszukać” nas, myśląc, że są zdrowe.

Dodał, że w przypadku niektórych produktów mogą być również stosowane określenia takie jak „wysoka zawartość błonnika”. Jednak te twierdzenia to nic innego jak „aureola zdrowotna”.

W rzeczywistości te pieczywo zawierają „kilka substancji chemicznych, w tym komercyjne drożdże, środki aromatyzujące i emulgatory, aby imitować smak prawdziwego zakwasu w znacznie krótszym czasie”.

Emulgatory stosowane w celu zwiększenia objętości żywności znajdują się w wielu popularnych produktach – od ciast po jogurty dla dzieci.

Eksperci sugerują jednak, że emulgatory mogą „zaburzać” rozdział między warstwą tłuszczową a warstwą wodną w jelitach, prowadząc do luk w ochronnej wyściółce jelit.

Uważa się, że zwiększa to ryzyko infekcji bakteryjnych jelit, z których niektóre mogą powodować rozwój raka jelita grubego.

Ekspert ds. mikrobiomu, dr Alasdair Scott, powiedział niedawno The Mail on Sunday: „Uważamy, że proces ten można powiązać z rakiem jelita.

„Badania przeprowadzone na zwierzętach to potwierdzają, ale jeszcze nie na ludziach. U ludzi znacznie trudniejsze może być udowodnienie, dlaczego dokładnie powstał guz”.

Zdrowszy wybór pieczywa, Profesor Spector powiedział swoim 665 000 obserwującym na Instagramie, będzie to świeżo upieczony bochenek na zakwasie, żytnim lub orkiszowym, kupiony w piekarni.

„Kiedy jestem w domu i mam czas, lubię robić własny zakwas, zazwyczaj żytni z dużą ilością nasion” – powiedział profesor Spector.

„Jeśli muszę wyjść i kupić inny chleb, patrzysz na stosunek błonnika do cukru.

„Stawiałbym na naprawdę dużą ilość błonnika, małą ilość cukru i jeśli to możliwe, szukałbym chleba na zakwasie.

– Lepiej będzie, jeśli pójdziesz do piekarza. Lubię wybierać te z mąki żytniej lub orkiszowej, ponieważ zawierają znacznie więcej błonnika.

Profesor Spector powiedział, że zakwasy dostępne w supermarketach mogą zawierać substancje chemiczne zakłócające mikrobiom jelitowy. Jednak inni eksperci twierdzą, że „kiełkowane” pieczywo jest przyjazne dla jelit ze względu na dodatek błonnika, który zawiera.

Prof Spector powiedział, że zakwasy dostępne w supermarketach mogą zawierać substancje chemiczne zakłócające mikrobiom jelitowy. Jednak inni eksperci twierdzą, że „kiełkowane” pieczywo jest przyjazne dla jelit ze względu na dodatek błonnika, który zawiera.

Odpowiednie spożycie błonnika jest niezbędne do ochrony przed szeregiem chorób układu trawiennego, w tym rakiem jelit.

Eksperci ds. zdrowia zalecają, abyśmy spożywali około 30 g błonnika dziennie – znajdującego się w produktach pełnoziarnistych, owocach, warzywach, nasionach i roślinach strączkowych – jednak przeciętny Brytyjczyk spożywa tylko około 18 g.

Profesor Spector dodał, że tradycyjny zakwas może nawet złagodzić objawy zespołu jelita drażliwego (IBS) w porównaniu z chlebem produkowanym przemysłowo.

Dzieje się tak dlatego, że metody stosowane przy wytwarzaniu zakwasu rozkładają część glutenu zawartego w mące, ułatwiając trawienie i powodując mniej problemów w dolnej części jelit.

Badania wykazały również, że w porównaniu do chleba pełnoziarnistego, żyto, rodzaj zakwasu, wydaje się zapewniać uczucie sytości na dłużej.

W zeszłym roku jeden z dietetyków powiedział MailOnline, że kupujący chleb powinni zwracać uwagę na słowo „kiełkuje” przy zakupie chleba.

Chleb porośnięty to rodzaj chleba wytwarzanego ze zmielonych całych ziaren pszenicy, które pozostawiono w wilgotnym środowisku w celu wykiełkowania, aż wykiełkują.

Dzięki temu procesowi chleb pełnoziarnisty jest jeszcze bardziej pożywny, ponieważ kiełkowanie ziarna zwiększa zdolność organizmu do wchłaniania składników odżywczych.

Oznacza to, że kiełki pszenicy zawierają nieco więcej niektórych witamin i minerałów niż inne pieczywo pełnoziarniste.

Chleb z kiełków pszenicy jest czasami opisywany jako chleb pełnoziarnisty, podobnie jak każdy chleb wytwarzany ze zbóż, takich jak jęczmień, owies, orkisz i pszenica.

Natomiast biały chleb wytwarzany jest z mąki pszennej, która poddawana jest procesowi mielenia w celu usunięcia większości ziaren roślinnych, co pozbawia większość niezbędnych składników odżywczych, takich jak błonnik i witaminy z grupy B.





Link źródłowy