Strona główna Polityka Gumowana cyberciężarówka przebija się przez europejskie przepisy dotyczące bezpieczeństwa pieszych

Gumowana cyberciężarówka przebija się przez europejskie przepisy dotyczące bezpieczeństwa pieszych

8
0


Aby uzyskać dobry wynik w zakresie bezpieczeństwa pieszych w NCAP, maska ​​Cybertrucka również musiałaby się wyginać i nie powinna posiadać żadnych wystających elementów.

„ [Cybertruck’s] duża wycieraczka i zgrubienie byłyby obszarem niebezpiecznym” – przewiduje Avery.

Według organizacji pozarządowych zajmujących się transportem zmodyfikowany Cybertruck został zarejestrowany w Czechach w lipcu. Do jego rejestracji wykorzystano czeski system indywidualnej homologacji pojazdu. Czeskie ministerstwo transportu stwierdziło, że wszystkie pojazdy kategorii N1, w których zarejestrowano ciężarówkę, mają współczynniki wagowe obliczone na podstawie wzorów zawartych w przepisach UE z 2018 r. Jednak dostarczone przez nie dane pojazdu pokazują, że Cybertruck nie spełnia tych wzorów, przewożąc czterech pasażerów.

Aby móc legalnie jeździć nim po Europie, klient Cybertrucka musiałby posiadać prawo jazdy kategorii C. Jest to prawo jazdy na samochód ciężarowy przeznaczone do prowadzenia pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu (GVWR) przekraczającej 3,5 tony lub 7716 funtów.

Norton Slovak, współzałożyciel Cybertruck.cz– powiedziała firma będąca właścicielem importowanej ciężarówki Tesli Strażnik zdawał sobie sprawę z rozbieżności pomiędzy masą pojazdu a przepisami, jednak „obliczenia mogą nie w pełni odzwierciedlać sposób stosowania lub interpretacji tych przepisów przez czeskie władze”.

Czeskie ministerstwo transportu nie uznało tej rozbieżności za problem, ponieważ rejestracja stanowiła „indywidualną homologację pojazdu z zakresu krajowego tylko na terytorium Republiki Czeskiej”, a nie homologację typu dla całej UE.

Ciężarówka, którą właściciele wynajmują na potrzeby kampanii reklamowych, została już jednak przewieziona do innych krajów UE, w tym na Słowację, gdzie na Post na Instagramie można zobaczyć firmę testującą „Wade Mode” na Cybertrucku nad jeziorem niedaleko Bratysławy. Sprawy nie układają się zgodnie z planem i terenowy pojazd elektryczny utknie w wodzie, wymagając od przechodniów pomocy w wypchnięciu go i umieszczeniu desek pod kołami.

Skontaktowano się w tej sprawie z Teslą, Nortonem Slovakiem i Ministerstwem Transportu Republiki Czeskiej, ale nikt nie odpowiedział.

W swoim liście otwartym organizacje pozarządowe zajmujące się transportem argumentują, że jeśli Komisja Europejska nie podejmie działań, import tej pojedynczej, gumowej ciężarówki Cybertruck może doprowadzić do „masowego importu Cybertrucków do Europy”, co ich zdaniem będzie stanowić zagrożenie dla pieszych, rowerzystów i kierowców, którzy nie poruszają się w podobnie opancerzonych pojazdach silnikowych. Wydaje się, że Euro NCAP zgadza się z tym wnioskiem.





Link źródłowy