Strona główna nauka/tech Gulfstream IV z technologią radarową nowej generacji

Gulfstream IV z technologią radarową nowej generacji

18
0


Samolot NASA G-IV
Podczas serii lotów bazowych rozpoczętych 24 czerwca 2024 r. samolot G-IV przeleciał nad Doliną Antylopy, aby przeanalizować osiągi samolotu. Aby pomieścić nowy instrument radarowy opracowany przez JPL, program naukowo-desantowy NASA wybrał samolot Gulfstream-IV do modyfikacji i obsługi przez Armstrong Flight Research Center w Edwards w Kalifornii, a na pokładzie znajdzie się nowe oprzyrządowanie wspierające dyrekcję misji naukowych agencji . Loty bazowe rozpoczęły się w NASA Armstrong w czerwcu 2024 r. Źródło: NASA/Carla Thomas

NASACentrum Badań nad Lotami Armstronga zintegrowało Gulfstream IV ze swoją flotą, planując wyposażenie go w zaawansowaną technologię radarową w celu usprawnienia obserwacji Ziemi.

Samolot otrzyma modyfikacje umożliwiające obsługę szerszego zakresu misji naukowych, co podkreśli ciągłe zaangażowanie NASA w zwiększanie swoich możliwości badawczych.

Nowy dodatek NASA

W czerwcu 2024 r. niebo nad należącym do NASA Centrum Badań nad Lotami Armstronga w Edwards w Kalifornii przetoczył się nowy numer ogona. Piloci przeprowadzili loty Gulfstream IV (G-IV), aby ocenić jego właściwości pilotażowe i zapoznać się z nim przed rozpoczęciem modyfikacji konstrukcyjnych. Samolot badawczy dołącza do floty centrum obsługującej program NASA Airborne Science.

G-IV będzie wyposażony w pokładowy radar z syntetyczną aperturą nowej generacji (AIRSAR-NG), który wysyła i odbiera sygnały mikrofalowe w celu gromadzenia informacji o cechach topograficznych Ziemi i ich zmianach w czasie. Celem zespołu NASA Armstrong jest zmodyfikowanie G-IV tak, aby mógł pomieścić jednocześnie trzy radary.

Zwiększanie możliwości zaawansowanych badań

„AIRSAR-NG będzie się składał z trzech różnych anten radarowych z syntetyczną aperturą w jednym instrumencie, aby zapewnić skuteczniejszy wgląd w powierzchnię Ziemi” – powiedział Yunling Lou, główny badacz instrumentu w Jet Propulsion Laboratory NASA w południowej Kalifornii. „Możliwości tego nowego instrumentu ułatwią stosowanie nowych technik, takich jak obrazowanie trójwymiarowe, które będą przydatne w przyszłych misjach kosmicznych”.

Po wprowadzeniu tych i innych modyfikacji G-IV będzie także w stanie pomieścić większą liczbę instrumentów naukowych, co umożliwi NASA wspieranie bardziej dynamicznych powietrznych misji naukowych.

Przejście i cele projektu G-IV

„Ten samolot pomoże firmie Armstrong w kontynuowaniu naszej długiej historii wspierania agencji badań powietrznych i utrzymaniu wiedzy specjalistycznej potrzebnej do prowadzenia udanych misji naukowych przez nadchodzące lata” – powiedziała Franzeska Becker, kierownik projektu G-IV w NASA Armstrong.

Przeniesiony w lutym z Langley Research Center NASA w Hampton w Wirginii, G-IV przejdzie dodatkowe modyfikacje nadzorowane przez zespół NASA Armstronga. Ich celem jest wzbogacenie programu badań lotniczych agencji poprzez wyposażenie samolotu tak, aby działał jako bardziej wydajna i wszechstronna platforma badawcza.

Poszerzanie horyzontów badawczych NASA

Wiedza i doświadczenie specjalistów z ośrodków NASA, takich jak Armstrong (G-IV, ER-2, C-20) i Langley (777, G-III), pomogą agencji stworzyć dobrze zdefiniowaną i zdatną do lotu platformę dla instrumentów naukowych i powietrzne misje naukowe.



Link źródłowy