W ocenie śródokresowej programu „Horyzont Europa” wzywa się do zwiększenia finansowania z 93,5 miliarda euro do 220 miliardów euro oraz „radykalnego uproszczenia” kolejnego unijnego programu ramowego w zakresie badań, rozwoju i innowacji (RD&I).
Wyciekło grupa ekspertów sprawozdanie oceniające „Horyzont Europa”, sztandarowy program UE w zakresie badań naukowych i innowacji na lata 2021–2027, zostanie opublikowane przedstawione przez komisarz Ilianę Iwanową dzisiaj (16 października) o godzinie 14:30.
W raporcie, do którego dotarła Euractiv, zaproponowano „działania transformacyjne” na pozostałe dwa lata programu „Horyzont Europa” oraz mające na celu przygotowanie programu ramowego 10. programu ramowego na lata 2028–2034.
„[The EU needs to] zapewnić zwiększone, lepiej ukierunkowane i wyodrębnione finansowanie w ramach pełnego spektrum B+R. Wymaga to zwiększenia budżetu kolejnego programu ramowego do 220 miliardów euro”.
Powtarza ona przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen i zawarte w raporcie Draghiego wezwania do uproszczenia i skupienia się na konkurencyjności w badaniach naukowych i innowacjach, ale zalecenia różnią się od pomysłu Komisji, który wyciekł, aby porzucić 10. PR na rzecz elastycznego mega Europejskiego Funduszu na rzecz Konkurencyjności (ECF).
Zamiast tego w raporcie zaleca się „podwojenie tego, co się sprawdza” i proponuje ochronę niezależnych instytucji za pomocą „wyodrębnionego finansowania”.
Grupa ekspertów proponuje cztery „powiązane i współzależne „sfery” działania” obejmujące „doskonałość konkurencyjną”, „konkurencyjność przemysłową”, „wyzwania społeczne” oraz „silny ekosystem badań i innowacji”.
Rady na całej linii
Sfera doskonałości konkurencyjnej obejmowałaby rozszerzone wersje niezależnych programów finansowania, takich jak Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC), Europejska Rada ds. Innowacji (EIC), na rzecz „optymalnego wykorzystania dużej puli zastosowań”. W raporcie stwierdzono, że rozszerzony EIC powinien móc „inwestować w bilety o szerokiej gamie rozmiarów, aż do 100 milionów euro”.
Ostatnio kluczowi interesariusze skrytykowali propozycję ECF za zaniedbanie znaczenia niezależnych rad.
Proponuje się utworzenie Rady ds. Konkurencyjności Przemysłowej i Technologii (ICTC), która ma identyfikować, monitorować i finansować badania nad krytycznymi „technologiami i łańcuchami wartości”, oraz proponuje się nową Radę ds. Wyzwań Społecznych, która ma identyfikować i finansować przyszłe misje.
„Radykalne uproszczenie”
W raporcie zaleca się dążenie do „radykalnego uproszczenia, zorientowania na użytkownika i wydajności” poprzez wyeliminowanie zbędnych programów, zaakceptowanie ryzyka w zamian za mniejsze obciążenia administracyjne i mniej zaleceń dotyczących różnych rpogramów, aby „wykorzystać możliwości w niepewnym i szybko zmieniającym się środowisku naukowym, technologicznym i biznesowym .”
Tymczasem Europejski Instytut Technologiczny (EIT) „świetność ma już za sobą, wnosi niewielką wartość dodaną i powinien zostać zamknięty”, a europejski ekosystem innowacji (EIE) „może być zbędny” – czytamy w raporcie, odnosząc się do badania, w którym stwierdzono, że dodaje „niewielką możliwą do wykazania wartość”.
Choć wiele zaleceń dotyczy programu na lata 2028–2034, w raporcie wskazano, że UE nie może tak długo czekać z podjęciem działań.
Komisja, zwłaszcza Dyrekcja Generalna ds. Badań i Innowacji (DG RTD), powinna „natychmiast rozpocząć skuteczne budowanie potencjału i szkolenie personelu”.
[Edited by Owen Morgan]