Wysocy rangą urzędnicy kanadyjscy spotkali się w piątek z najważniejszymi doradcami Donalda Trumpa, aby omówić kwestię bezpieczeństwa granic i potencjalnego wpływu ceł, którymi prezydent-elekt grozi nałożeniem, gdy obejmie urząd w przyszłym miesiącu.
Kanadyjski minister finansów Dominic LeBlanc i minister spraw zagranicznych Mélanie Joly udali się do Mar-a-Lago na spotkanie z Howardem Lutnickiem i Dougiem Burgumem, których Trump wybiera na szefów odpowiednio departamentów handlu i spraw wewnętrznych.
Rzecznik kanadyjskiego Ministerstwa Finansów powiedział, że spotkanie było „pozytywne” i „produktywne” i stanowiło kontynuację kolacji Trumpa i premiera Justina Trudeau w zeszłym miesiącu po tym, jak Trump zagroził nałożeniem 25% ceł na kanadyjskie towary.
„Obydwaj ministrowie przedstawili środki zawarte w kanadyjskim planie dotyczącym granicy i powtórzyli wspólne zobowiązanie do wzmocnienia bezpieczeństwa granic, a także zwalczania szkód wyrządzanych przez fentanyl w celu ratowania życia Kanadyjczyków i Amerykanów” – oznajmił w oświadczeniu rzecznik Jean-Sébastien Comeau.
Nie wydawało się, aby spotkanie zmieniło sytuację w kwestii ceł, chociaż według Comeau Lutnick i Burgum zgodzili się „przekazać informacje” Trumpowi.
Zespół przejściowy Trumpa nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz w piątkowy wieczór.
Wchodząc na spotkanie odrębny rzecznik Ministerstwa Finansów powiedział: „Ministrowie zamierzają skoncentrować się na wysiłkach Kanady na rzecz zwalczania handlu fentanylem i nielegalnej migracji oraz na środkach określonych w kanadyjskim planie dotyczącym granic, a także na negatywnych skutkach nałożenia 25% cła na kanadyjskie towary miałyby zastosowanie zarówno do Kanady, jak i Stanów Zjednoczonych”.
Spotkanie odbyło się po wielokrotnych przysięgach Trumpa dotyczących wprowadzenia ceł na Kanadę i Meksyk. Trump określił cła jako reakcję na bezpieczeństwo granic, argumentując, że Kanada i Meksyk przyczyniają się do napływu nielegalnych narkotyków, takich jak fentanyl, do USA
Dane dostarczone przez Amerykańskie służby celne i ochrona granic pokazuje, że fentanyl skonfiskowany na północnej granicy stanowi niewielki ułamek ilości skonfiskowanych w innych regionach.
Kanada i Meksyk to dwaj najważniejsi partnerzy handlowi Stanów Zjednoczonych, co oznacza, że cła będą miały daleko idące skutki.
Trump niedawno naśmiewał się z Trudeau, nazywając go „gubernatorem” Kanady. W postach w mediach społecznościowych z okazji Bożego Narodzenia Trump powtórzył ten pseudonim, sugerując, że Stany Zjednoczone mogą zaanektować kraj jako 51. stan.