Pierwszy w tym sezonie śnieg na wulkanie spadł na początku listopada 2024 r. – ostatni w 130-letniej historii – by najwyraźniej zniknąć w ciągu kilku dni.
W listopadzie 2024 r. na górze Fuji w Japonii wystąpiły pierwsze w tym sezonie opady śniegu, przypadające najpóźniej od 130 lat, a śnieg wreszcie pojawił się 6 listopada. To bezprecedensowe opóźnienie następuje po lecie charakteryzującym się rekordowo wysokimi temperaturami w całej Japonii, w tym niezwykle ciepłym jesienią, co prawdopodobnie przyczyniło się do późnych opadów śniegu.
Rekordowe późne opady śniegu na górze Fuji
W listopadzie 2024 r. kultowa japońska góra Fuji, najwyższy szczyt w kraju, pozostawała goła aż do końca sezonu, czekając na pierwsze opady śniegu. Kiedy 6 listopada na jego zboczach w końcu pojawił się śnieg, oznaczało to ostatnie pierwsze opady śniegu w ciągu 130 lat prowadzenia rejestrów. To więcej niż poprzedni rekord ustanowiony 26 października zarówno 1955, jak i 2016.
Zdjęcia naziemne i lotnicze z 6 listopada pokazywał górę Fuji ze świeżą warstwą śniegu na szczycie. Jak podaje lokalne biuro Japońskiej Agencji Meteorologicznej (JMA) 7 listopada oficjalnie potwierdziło obecność śniegu. doniesienia prasowe; chmury zasłoniły im widok na górę poprzedniego dnia.
Porównanie zmian sezonowych
Zanim 9 listopada OLI (Operational Land Imager) na satelicie Landsat 8 wykonał to zdjęcie (na górze), wydawało się, że świeży śnieg stopniał. Dla porównania zdjęcie z 30 października 2023 r. (poniżej), wykonane przez OLI-2 na satelicie Landsat 9, przedstawia górę ubraną na biało. W tym samym roku na górze Fuji spadł pierwszy śnieg 5 październikaco jest bardziej typowym momentem tego corocznego kamienia milowego.
Trend rosnących temperatur
Późne pojawienie się śniegu następuje po okresach wyjątkowego ciepła w Japonii. Średnia temperatura latem od czerwca do sierpnia 2024 r. wyniosła 1,76 stopnia Celsjusz (3,17 stopnia Fahrenheita) wyższa od średniej z lat 1991–2020 wg Obserwacje stacji pogodowej JMA. Temperatury te sprawiły, że lato 2023 r. było najgorętszym latem w kraju od czasu rozpoczęcia porównywalnych rekordów w 1898 r.
Ponadprzeciętne upały utrzymywały się aż do jesieni. Jak podaje raport, w całej Japonii w pierwszym tygodniu października 2024 r. „niezwykłych upałów” doświadczyło ponad 120 milionów ludzi Klimat Centralnykiedy w ponad 70 japońskich miastach odnotowano temperatury 30°C (86°F) lub wyższe. Ciepło dało się także odczuć na szczycie góry Fuji, który wg doniesienia prasowezapobiegł opadaniu opadów na początku sezonu w postaci śniegu.
NASA Zdjęcia z Obserwatorium Ziemi wykonane przez Wanmei Lianga na podstawie danych Landsat z US Geological Survey.