Jak wynika z środowego (25 września) komunikatu prasowego, Google oskarża Microsoft o antykonkurencyjne praktyki licencyjne w umowach dotyczących przetwarzania w chmurze w skardze antymonopolowej złożonej do Komisji Europejskiej.
Microsoft próbuje przywiązać europejskich klientów do swojej platformy chmurowej Azure, uniemożliwiając im przenoszenie pracy do usług chmurowych konkurencji, stwierdził Google w swoim komunikat prasowy. Google twierdzi, że jest jedynym dostawcą usług w chmurze, który stosuje taką taktykę.
Zarzuty są podobne do skargi złożonej do Komisji w listopadzie 2022 r. przez Cloud Infrastructure Service Providers in Europe (CISPE), stowarzyszenie branżowe obejmujące AWS Amazona i włoską Aruba. Reklamacja została rozpatrzona a osada w lipcu, łącznie ze środkami zaradczymi, które należy wdrożyć w ciągu dziewięciu miesięcy.
„Spodziewamy się, że Google nie przekonał europejskich firm, podobnie jak Komisja Europejska” – powiedział Euractiv rzecznik Microsoftu, powołując się na ugodę CISPE.
„IZamiast zmienić swoje praktyki, Microsoft zawarł jednorazowe umowy z małą grupą firm” – powiedział Google w nawiązaniu do umowy CISPE.
W swoim oficjalnym oświadczeniu z lipca CISPE stwierdziło, że Microsoft w ramach umowy zwróci opłaty za postępowanie sądowe i koszty kampanii.
Rzecznik Komisji potwierdził, że otrzymał skargę e-mailem do Euractiv, dodając, że rozpatrzy ją zgodnie ze standardowymi procedurami.
Sam Google jest celem kilku spraw antymonopolowych w UE.
Jak stwierdzono w komunikacie prasowym, skarga Google na rywala jest próbą „udzielenia głosu” temu, co firma usłyszała od klientów i całej branży.
„Niektóre firmy w dalszym ciągu wymagają od użytkowników z UE zakupu osobnej, zduplikowanej licencji na to samo oprogramowanie, jeśli zdecydują się przejść do wybranego przez siebie dostawcy usług w chmurze”, co „uniemożliwia europejskim przedsiębiorstwom wykorzystanie mocy chmury obliczeniowej” – stowarzyszenie branżowe CCIA Starszy wiceprezes i dyrektor biura na Europę, Daniel Friedlaender, powiedział Euractiv w e-mailu.
[Edited by Owen Morgan]